Który Radioodtwarzacz Samochodowy Wybrać? Dowiedź Się Zanim Kupisz

Który Radioodtwarzacz Samochodowy Wybrać? Dowiedź Się Zanim Kupisz

Radioodtwarzacz samochodowy służy nie tylko do odbierania stacji radiowych czy odtwarzania ulubionej muzyki. Dziś to nie tylko radio, to zaawansowane urządzenia, które w połączeniu z zestawem głośników tworzą centrum multimedialne w Twoim samochodzie. Czym kierować się podczas zakupu? Jakie parametry są istotne? Na co zwrócić uwagę kupując odtwarzacz samochodowy?

Wymiary

Zacznijmy od gabarytów. Kupując odtwarzacz samochodowy należy zwrócić uwagę na wymiary urządzenia. Producenci oferują modele w dwóch wersjach, określanych jako 1 DIN lub 2 DIN. Urządzenia 1 DIN pasują do kieszeni o wymiarach 50 x 180 x 160 mm, czyli klasyczny prostokątny otwór na niskie urządzenia. Wersja 2 DIN jest dwukrotnie większa od 1 DIN. Na początku, tego typu urządzenia były połączeniem radia i odtwarzacza kaset, a później płyt CD. Współczesne modele w rozmiarze 2 DIN posiadają masę nowinek technicznych, na przykład odtwarzacz DVD, 500 kolorów podświetlenia wyświetlacza i przycisków, 6,5-calowy monitor czy wielowarstwowy korektor graficzny.

Blaupunkt Tokyo 110

Odtwarzanie dźwięku

Podstawową funkcją radioodtwarzacza samochodowego jest fonia. Warto poświęcić nieco więcej uwagi na jakość dźwięku jaką oferuje radio, tu nie powinniśmy ulegać namową sprzedawcy. Wysoka jakość dźwięku nie zna kompromisu.

Pomimo tego, że na rynku pojawiają się nowe nośniki dźwięku, popularność urządzeń z odtwarzaczem CD nie słabnie. Modele oferowane przez producentów są przystosowane zarówno do odczytu płyt CD -R jak i CD-RW. Wybierając radioodtwarzacz, warto zwrócić uwagę, aby model obsługiwał formaty: MP3, WMA czy AAC, dzięki czemu możesz zapomnieć o dziesiątkach płyt zabieranych w podróż. Wystarczy jedna płyta z zapisem skompresowanych albumów. Dla sprawnej nawigacji pomiędzy kolejnymi utworami, wskazana jest funkcja do odczytu kodów ID3, czyli zaszyfrowanych w MP3 informacjach o wykonawcy, tytule albumu czy utworów.

Moc

Informacja podana przez producenta, na przykład 4 x 50W oznacza, że do naszego modelu możemy połączyć cztery głośniki o maksymalnej mocy 50W. Ważne jest, aby dostosować moc odtwarzacza do głośników, dzięki czemu w pełni wykorzystamy możliwości całego zestawu. Pamiętajmy też, że dobry odtwarzacz samochodowy powinien być wyposażony w regulację balansu – umożliwia dostosowanie natężenia dźwięku do miejsca w pojeździe, na przykład ciszej z przodu a głośniej z tył. Korektor dźwięku i podbicie basów pozwolą dostosować dźwięk do indywidualnych ustawień.

RDS

Radio Data System, czyli popularny RDS, gdy tylko pojawił się w masowej sprzedaży, szturmem podbił serca klientów. Funkcja odpowiada za wyświetlanie komunikatów, nazwy stacji oraz jej profilu i innych informacji o aktualnie granym utworze. Funkcja RDS automatyczne dostraja radioodtwarzacz, gdy zmienia się częstotliwość stacji.

JVC KD-X320BT

Odtwarzanie obrazu

Nowoczesne odtwarzacze pozwolą nam nie tylko cieszyć się ulubionymi dźwiękami ale i obrazem. Miłośnicy filmów powinni rozważyć zakup odtwarzacza, który obsługuje formaty DVD, Divx, MPEG oraz zdjęcia JPG, a także pozwala na oglądanie filmów, zapisanych na karcie pamięci czy pendrivie. W ofercie znajdziemy dwie wersje – z wbudowanym ekranem, lub pozwalające na podłączenie ekranu, gdy chcemy stworzyć własne kino samochodowe.

Zobacz nasz ranking odtwarzaczy samochodowych

Wejścia i wyjścia

Wejście AUX jest najczęściej zlokalizowane na przednim panelu, dając możliwość podłączenia dowolnego urządzenia wyposażonego w złącze mini jack. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie portu USB. Za pomocą złącza USB podłączysz nie tylko odtwarzacz MP3, ale również naładujesz baterię. USB pozwala na szybkie przełączanie pomiędzy plikami z poziomu radia lub iPoda. Pod port USB można podłączyć również pendrive, czy inne urządzenia mające wejście USB.

Chcesz cieszyć się dobra jakością dźwięku? 

Bluetooth

Firmy produkujące sprzęt audio car wyposażają je w coraz to nowsze, praktyczne funkcje. Jedną z nich jest Bluetooth, który pozwala na bezprzewodową współpracę z telefonem komórkowym. Odtwarzacze wyposażone w Bluetooth spełniają rolę zestawu głośnomówiącego. Rozmowa przez komórkę nie będzie odwracać Twojej uwagi od tego co dzieje się na drodze. Jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi. Dodatkowym ułatwieniem jest automatyczne wyciszenie radia, gdy zadzwoni telefon.

Sony XSP-N1BT

Pokrętła i przyciski

Wszystkie przyciski muszą być odpowiedniej wielkości, aby sprawnie nawigować radiem podczas jazdy. Wybór pomiędzy gałką a przyciskami jest drugorzędny, wybierzmy to rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada.

Zdejmowany panel przedni

Podstawowym zabezpieczeniem przed złodziejami jest zdejmowany panel przedni. Każde dobre radio powinno posiadać taką możliwość, tym samym zmniejszamy szansę na włamanie do naszego pojazdu. Odtwarzacze, których panel czołowy został schowany są mniej atrakcyjne dla złodziei.

Przydatne dodatki

W odtwarzaczu mogą przydać się takie dodatki jak: szybkie przeszukiwanie płyty – przewija płytę z podsłuchem, odtwarzanie losowe – utwory są wybierane w kolejności losowej, czy TP - system, działający w oparciu o opisywany wcześniej RDS, gdzie zostaną podane komunikaty dotyczące sytuacji na drogach. Szczególnie ten ostatni gadżet jest bardzo praktyczny, nie zawsze zabieramy w podróż nawigację, która na bieżąco informuje nas o zmieniających się warunkach drogowych czy natężeniu ruchu.


Najlepsze Smartfony 2016

Podsumowanie

Bogata oferta producentów odtwarzaczy samochodowych sprawi, że znalezienie radia naszych marzeń nie będzie trudne. Jednak z drugiej strony w rozbudowanych stacjach multimedialnych, cena nie będzie niska. Zwróć uwagę na funkcję oferowane przez producenta, wśród nich znajdziesz również funkcje zarówno zbędne, takie jak możliwość wyboru jednego z pięciuset kolorów podświetlania, jak i funkcje bardzo potrzebne, takie jak Bluetooth czy RDS.

Jakie radioodtwarzacze samochodowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu radioodtwarzaczy samochodowych z 8/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1 Blaupunkt Tokyo 110 Tu kupisz najtaniej!
2 JVC KD-X320BT Tu kupisz najtaniej!
3 Sony XSP-N1BT Tu kupisz najtaniej!
4 Voice Kraft VK 8618 Tu kupisz najtaniej!
5 Peiying PY-9398 BT Tu kupisz najtaniej!
6 Alpine CDE-180 Tu kupisz najtaniej!
7 Sony MEX-N5100BT Tu kupisz najtaniej!
8 Kenwood KMM-BT35 Tu kupisz najtaniej!
9 Sony DSX-A40UI Tu kupisz najtaniej!
10 Pioneer DEH-X9600BT Tu kupisz najtaniej!
11 Clarion CZ202E Tu kupisz najtaniej!
12 GMS 6501 NEW EXCELLENCE Tu kupisz najtaniej!
13 Kenwood KMM-101RY Tu kupisz najtaniej!
14 Kenwood DPX306BT Tu kupisz najtaniej!
15 Peiying PY9909 Tu kupisz najtaniej!
16 JVC KD-R461 Tu kupisz najtaniej!
17 Alpine UTE-72BT Tu kupisz najtaniej!
18 Peiying PY-9348 Exclusive Tu kupisz najtaniej!
19 Sony WX-GT90BT Tu kupisz najtaniej!
20 Sony MEX-N4100BT Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOPowe Radioodtwarzacze Samochodowe - Jakie Radio Kupić do Swojego Auta?

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more

Rozwijamy sie dla was od 2009 roku