Myszki do Gier - Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Myszki do CS-a?

Myszki do Gier - Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Myszki do CS-a?

Każdy zapalony gracz bez chwili zastanowienia stwierdzi, że myszka jest niesamowicie istotnym urządzeniem, wręcz kluczowym. Zaprosiliśmy profesjonalnego trenera CS-a, Kubika, a także profesjonalną zawodniczkę CS-a, Pasię, by wypytać ich o najważniejsze cechy myszek pod kątem gry Counter-Strike: Global Offensive.

Który sprzęt jest najważniejszy w CS:GO?

Na początek proste pytanie - który sprzęt jest najważniejszy w CS-ie?Pasia wskazała myszkę i słuchawki, Kubik zdecydowanie myszkę, prowadzący Jacek same słuchawki, a ja... będę oscylował za myszką. Co ciekawe, nikt nie wspomniał o klawiaturze. Wygląda więc na to, że kluczowa jest myszka, a na drugim miejscu dźwięk wydobywający się ze słuchawek.

Można też patrzeć na to przez pryzmat doświadczenia danego gracza. Według Kubika, jeżeli dopiero zaczynamy w CS-ie, to myszka ma zdecydowanie największe znaczenie. Dopiero później można bardziej zadbać o lepsze słuchawki, gdyż na niższym poziomie nie mają tak dużego znaczenia.

zowie fk1+

Pasia zwraca z kolei uwagę na samą charakterystykę CS-a. Jest to gra drużynowa, w której zawsze sporo się dzieje, a odpowiednia reakcja zależy również od tego, co usłyszmy.

Myszki dla Graczy - Testuje KubiK

Czym kierować się przy wyborze myszki?

Tego typu cech jest całkiem sporo. Mysz musi przede wszystkim być wygodna w użytkowaniu, bardzo ergonomiczna. Musi pasować do naszej dłoni. Warto więc sprawdzić rozmiar gryzonia przed jego zakupem. Osoby z dużymi dłońmi będą niemiłosiernie męczyć się przy zbyt małej myszce. Z perspektywy Pasi, największe uznanie zyskały takie modele, jak np. Zowie FK1, SteelSeries Rival 100 czy Roccat Lua.

Roccat Lua

Kubik przykłada dużą uwagę do samej specyfikacji technicznej. Za precyzją każdej myszki stoi przecież dany sensor. Istotny jest także parametr LOD. A co z DPI? O tym w następnym akapicie.

DPI - Hit czy Kit?

Slogany reklamowe dotyczące myszek często zawierają ogromne wartości, jeżeli chodzi o maksymalne DPI gryzonia. Czy jest to jednak aż tak istotne? Okazuje się, że nie. Pasia osobiście korzysta z rozdzielczości na poziomie 450 DPI, a Kubik 800 DPI. Również ja należę do grupy "low-sens", gdyż korzystam z zaledwie 400 DPI. Tego typu wartości zapewniają bowiem komfortową rozgrywkę i wysoką precyzję w grze. Nie wyobrażam sobie gry na 2000-3000 DPI, a co dopiero na 8000 czy nawet 16000 DPI - takie liczby często pojawiają się przy reklamowaniu danego modelu. Mówiąc krótko, do CS-a wystarczy bardzo niskie DPI.

Myszka z marketu vs myszka gamingowa

Mysz marketowa, a może gamingowa? Jakie są w zasadzie różnicie w takim sprzęcie oprócz samej ceny, która często jest bardzo wysoka, jeżeli mówimy o urządzeniu typowo gamingowym?

Kubik ponownie wspomina o parametrze LOD i o tym, że w myszkach marketowych nasz sensor może nienaturalnie uciekać podczas wirtualnej rozgrywki - szczególnie przy szybkich i gwałtownych ruchach.

Ja od siebie dodam, że w tanich myszkach często sporo do życzenia pozostawia jakość wykonania, użytych komponentów czy kwestia spasowania wszystkich elementów. Może to skutkować szybszym zepsuciem się gryzonia czy mniejszym komfortem użytkowania.

Kształt myszki - Symetryczne vs Profilowane

Myszki można podzielić ze względu na kształt - na profilowane i symetryczne. Które są lepsze? Pasia twierdzi, że zdecydowanie symetryczne - przynajmniej dla kobiet. Mają bowiem większą uniwersalność oraz praktyczność i łatwiej dopasować je pod naszą dłoń.

Kubik przyznał natomiast, że dłuższy czas używał symetrycznej myszki Zowie FK1, ale po teście profilowanej Zowie EC1-A, szybko przekonał się do drugiego typu. Zaznaczył też, że dobór kształtu mychy jest sprawą mocno indywidualną.

Zowie EC1-A

Przyciski dodatkowe

Pod kątem CS-a, Pasia przyznała, że zupełnie nie potrzebuje dodatkowych przycisków na myszce. Kubik używa natomiast dwóch bocznych przycisków - jednego do komunikacji w grze, a drugiego do rzucania granatów dymnych z wyskoku. Ja dodam, że również używam tylko dwóch przycisków dodatkowych - do komunikacji głosowej w grze i do rzucana granatów błyskowych. Jak widać, czasem mogą się więc przydać, ale na pewno nie ma co przesadzać z ich liczbą, przynajmniej jeżeli mowa o CS-ie.

mysz mmo

Design

Zdecydowanie sprawą drugorzędną jest sam design myszki. Ma ona przecież służyć, a nie wyglądać - byleby była solidnie wykonana i odpowiednio trwała.

Jacek zadał również dość ciekawe pytanie Pasi - czy można pod względem designu znaleźć myszkę dedykowaną płci żeńskiej? Niestety panie nie mają tu łatwo, gdyż bardzo ciężko aktualnie znaleźć taki model. Na pocieszenie zostają więc tylko słuchawki - model HyperX Cloud II jest bowiem dostępny w biało-różowej wersji dla pań.

Podkładka

Idealnym dopełnieniem dobrej myszki powinna być odpowiednia podkładka. Kubik używa Roccat Taito, ale wspomniał historię, w której zapomniał kiedyś swojej podkładki i musiał radzić sobie na budżetowym modelu za 20 zł, który o dziwo dał radę. Trzeba jednak pamiętać, że żywotność tak taniej podkładki określa się nie w latach, a w miesiącach, a czasem nawet w tygodniach. Warto więc zakupić solidny model, który będzie nam bezproblemowo służył przez dłuższy okres czasu.

Roccat Taito

Nie ma co też kombinować z wymyślnymi kolorami podkładki czy wzorów na niej. Kubik powiedział bowiem, że gryzoń Zowie FK2 często "gubił się" na kolorowym mousepadzie.

Ja ze swojej strony dodam, że do CS-a najlepsze są zdecydowanie podkładki materiałowe i dość wolne - zapewniają precyzyjne ruchy w grze.

Zowie PS-R

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom i zaproszonym gościom ze sceny CS-a, będziecie już wiedzieć, na co zwrócić największą uwagę przy wyborze myszki do gier. Pamiętajcie, by śledzić dalej nasz portal i kanał YT i być na bieżąco z najnowszymi testami, poradami czy artykułami.

Jakie myszki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu myszek z 11/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1SteelSeries Rival 300 SteelSeries Rival 300 Tu kupisz najtaniej!
2SteelSeries Rival 100 czarna SteelSeries Rival 100 czarna Tu kupisz najtaniej!
3Logitech G502 Proteus Core Logitech G502 Proteus Core Tu kupisz najtaniej!
4Logitech M185 szara Logitech M185 szara Tu kupisz najtaniej!
5ZOWIE FK1 Pro Gaming ZOWIE FK1 Pro Gaming Tu kupisz najtaniej!
6Razer DeathAdder Chroma Razer DeathAdder Chroma Tu kupisz najtaniej!
7Logitech MX Master Logitech MX Master Tu kupisz najtaniej!
8Roccat Lua Roccat Lua Tu kupisz najtaniej!
9Razer DeathAdder Razer DeathAdder Tu kupisz najtaniej!
10Logitech Performance Mouse MX Logitech Performance Mouse MX Tu kupisz najtaniej!
11Logitech G300 Gaming Mouse Logitech G300 Gaming Mouse Tu kupisz najtaniej!
12SteelSeries Kinzu V3 SteelSeries Kinzu V3 Tu kupisz najtaniej!
13Logitech G100 Logitech G100 Tu kupisz najtaniej!
14Logitech M705 Wireless Mouse Logitech M705 Wireless Mouse Tu kupisz najtaniej!
15Razer Abyssus Razer Abyssus Tu kupisz najtaniej!
16SteelSeries Rival 300 CS:GO Fade Edition SteelSeries Rival 300 CS:GO Fade Edition Tu kupisz najtaniej!
17Logitech M325 Logitech M325 Tu kupisz najtaniej!
18Logitech Wireless Gaming G602 Logitech Wireless Gaming G602 Tu kupisz najtaniej!
19Microsoft Arc Touch Microsoft Arc Touch Tu kupisz najtaniej!
20ZOWIE FK2 ZOWIE FK2 Tu kupisz najtaniej!
21Logitech MX Anywhere 2 Logitech MX Anywhere 2 Tu kupisz najtaniej!
22A4Tech Bloody Gamming V7 A4Tech Bloody Gamming V7 Tu kupisz najtaniej!
23Razer DeathAdder 2013 Razer DeathAdder 2013 Tu kupisz najtaniej!
24Logitech G700 Logitech G700 Tu kupisz najtaniej!
25Xtrfy XG-M2-NIP Xtrfy XG-M2-NIP Tu kupisz najtaniej!
26ZOWIE ZA13 ZOWIE ZA13 Tu kupisz najtaniej!
27Cooler Master Alcor SGM-2005 Cooler Master Alcor SGM-2005 Tu kupisz najtaniej!
28A4Tech Bloody Gamming V8m A4Tech Bloody Gamming V8m Tu kupisz najtaniej!
29Roccat Kova Roccat Kova Tu kupisz najtaniej!
30Cougar 550M Cougar 550M Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Myszek Dla Graczy i Nie Tylko - Poznaj Najlepsze Modele!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
Więcej