• Nie jesteś zalogowany.

#1 Sie 15, 2016 09:56:38

PatrykLasak1
Od: Fajna;)
Reputacja: +  81  -

Test i recenzja WD My Passport Ultra 3TB 2,5" niebieski USB 3.0

Witam,
zapraszam Was do testu dysku WD My Passport Ultra 3TB niebieski USB 3.0 +/- 600zł [oleole.pl]

Szczegółowe dane techniczne testowanego dysku, dostępne są na poniższej stronie producenta:

http://store.wdc.com/store/wdeu/en_GB/DisplayProductDetailsPage/ThemeID.563961000/categoryID.69981700/subCategory.69982100/My_Passport_Ultra [store.wdc.com]

Przygotowanie do testu

Często się zdarza,że producenci dysków zawyżają prędkości odczytu i zapisu, oszukując tym samym klientów i nie potrzebnie ich denerwując. Tak więc, postanowiłem sprawdzić, jak ta kwestia wygląda w przypadku tego dysku który potrzebowałem zakupić.

AS SSD Benchmark to niewielki benchmark, zoptymalizowany pod kątem testowania wydajności dysków SSD. Oferuje on w sumie 8 testów, pozwalających analizować szybkość pracy urządzenia, jak gdyby wykorzystywane ono było w codziennej pracy, np. podczas transferu dużych plików.

Narzędzie w główniej mierze bazuje na syntetycznych testach, których celem jest określenie wydajności dysku poprzez sekwencyjne i losowe operacje zapisu/odczytu bez użycia pamięci podręcznej systemu operacyjnego. W w większości przypadków do testów wykorzystywany jest plik o rozmiarze 1 GB. Program daje także możliwość przeprowadzenia symulacji procesu kopiowana różnego typu danych (obrazu ISO, programu lub gry) oraz sprawdzania możliwości dysku SSD podczas kompresji plików. Jedną z największych zalet AS SSD Benchmarka poza niezwykle prostą obsługą jest duża precyzja wyników.

AS SSD Benchmark nie wymaga instalacji i gotowy jest do pracy tuż po pobraniu. Wyniki przeprowadzonych z jego użyciem testów zapisywane mogą być w postaci pliku XML i zrzutów ekranu.

Źródło: http://www.dobreprogramy.pl/AS-SSD-Benchmark,Program,Windows,28008.html [dobreprogramy.pl]

Test dysku SSD

1) Test za pomocą programu syntetycznego:

Test wykonałem po 3 razy dla danej wielkości próbki pliku, czyli dla tego programu jest to plik o rozmiarze:1,3,5 i 10 GB, by sprawdzić powtarzalność pomiaru przez program.

plik testowy o rozmiarze 1GB

plik testowy o rozmiarze 3GB

plik testowy o rozmiarze 5GB

plik testowy o rozmiarze 10GB

Z powyższych testów syntetycznych wynika,że prędkość odczytu wynosi w granicach 105-115 MB/s, a prędkość zapisu 105-115 MB/s, a więc całkiem równo.

2) Test praktyczny:

Będzie polegał na skopiowaniu pliku o pojemności 700MB, 1,5GB, 4,4GB i 16GB z dysku SSD na testowany dysk zewnętrzny HDD firmy WD. W ten sposób sprawdzę jakie będą prędkości w zapisie.

700 MB

1,5 GB

4,4 GB

16 GB

Testy praktyczne pokazują,że prędkość zapisu jest w granicach 105-120 MB/s.

Podsumowanie

W skali 1-10 dysk WD My Passport Ultra 3TB 2,5" niebieski USB 3.0 oceniam na 9.
Jeden punkt zabieram za dość przeciętną prędkość w zapisie i odczycie. Jednak z drugiej strony jest to dysk z przeznaczeniem jako magazyn danych, więc trudno oczekiwać od niego,że będzie demonem szybkości, jednak jakby prędkosci były na poziomie 150-160MB/s w zapisie i odczycie było by idealnie dla mnie.

ZALETY:
- dobra szybkość na poziomie realnym: odczyt i zapis 105-120 MB/s
- bardzo dobra jakość wykonania
- dysk nawet podczas intensywnej pracy osiąga niskie temperatury na poziomie ok 40C
- nowoczesny i ładny designe
- cicha praca, mała waga i gabaryty,ale to standard rozmiaru 2,5"
- dołączone oprogramowanie umożliwia zaszyfrowanie zawartości dysku

WADY:
- tylko 2 lata gwarancji producenta
- prędkości w zapisie i odczycie mogłyby być wyższe

POMOGŁEM ? - DAJ PLUSA DO REPUTACJI

Mój komp:
- obudowa: Be Quiet Dark Base 900 PRO orange
- procesor: i7-6700K - podkręcony do 4,6 Ghz przy 1,340V
- chłodzenie procesora: Be Quiet Dark Rock Pro 3 + 4x140mm dod wentyle w obudowie
- płyta główna: ASUS Z170 PRO GAMING
- pamięć RAM: Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16
- karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB
- zasilacz: Be Quiet 600W Straight Power 10 CM GOLD BOX
- dysk SSD: Samsung SSD 500GB 850 EVO
- dysk HDD: Seagate Baracuda 3TB 7200obr/min

Akcesoria:
- monitor: Asus MG279Q
- słuchawki: Kingston HyperX Cloud 1
- klawiatura: LOGITECH WIRELESS ILLUMINATED K800
- myszka: Logitech G602
- telefon Samsung Note 4

Chcesz szybciej odpowiedź ? Pisz na: miecz258c@gmail.com

Edytowany PatrykLasak1 (Sie 15, 2016 12:03:39)

#2 Lut 17, 2017 17:32:27

mikronos5
Reputacja: +  0  -
Profil   Wyślij e-mail  

siema,
jak Ci się sprawuje ten dysk?

Bo potrzebuję takiego, tyle że 2TB ? Choć pewnie z dyskami firmy znanej i renomowanej WD nie ma problemów…?

#3 Lut 22, 2017 13:10:39

PatrykLasak1
Od: Fajna;)
Reputacja: +  81  -

siema,
Mam z nim pecha, bo po padł pod koniec grudnia 2016 - poszedł na serwis do WD - po 3 tygodniach dali nowy - włączam go w domu i nie działa i znów jest w serwisie u producenta - MASAKRA!

Wygląda na to,że nawet nie sprawdzili, czy działa przed wysłaniem go do mnie - także super wpadka firmy WD!!!

POMOGŁEM ? - DAJ PLUSA DO REPUTACJI

Mój komp:
- obudowa: Be Quiet Dark Base 900 PRO orange
- procesor: i7-6700K - podkręcony do 4,6 Ghz przy 1,340V
- chłodzenie procesora: Be Quiet Dark Rock Pro 3 + 4x140mm dod wentyle w obudowie
- płyta główna: ASUS Z170 PRO GAMING
- pamięć RAM: Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16
- karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB
- zasilacz: Be Quiet 600W Straight Power 10 CM GOLD BOX
- dysk SSD: Samsung SSD 500GB 850 EVO
- dysk HDD: Seagate Baracuda 3TB 7200obr/min

Akcesoria:
- monitor: Asus MG279Q
- słuchawki: Kingston HyperX Cloud 1
- klawiatura: LOGITECH WIRELESS ILLUMINATED K800
- myszka: Logitech G602
- telefon Samsung Note 4