PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Nawigacji GPS | Najlepsze polecane Nawigacje GPS 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 17

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi nawigacji gps. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Kierowcy coraz chętniej korzystają dziś ze wszelkiego rodzaju dodatków, które znacznie ułatwiają im podróż. Jednym z nich jest nawigacja GPS. Czym charakteryzują się najlepsze nawigacje? Jaką nawigację samochodową warto kupić? Wszystkiego o tych urządzeniach dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak wybrać nawigację GPS? Poradnik zakupowy

Dawniej, jadąc w dłuższą podróż po Polsce czy Europie, niezbędna była do tego papierowa mapa. Dziś nie ma takiej potrzeby. Zastępuje je nawigacja samochodowa. Jednak takich urządzeń jest obecnie mnóstwo. Jak wybrać nawigację, aby była ona w pełni praktyczna?

Dobra nawigacja samochodowa to sprzęt, który będzie spełniał potrzeby użytkownika. Szukając sobie nawigacji GPS, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej parametry. Które z nich są najistotniejsze? Zaraz wszystko wspólnie prześledzimy.

Jaki ekran w nawigacji samochodowej?

Przy zakupie nawigacji, nie można nie wziąć pod uwagę właściwości wyświetlacza. Jedną z nich jest przekątna. Oczywiście im jest ona większa, tym większy obszar mapy taka nawigacja GPS ukazuje. Poza tym takie urządzenia są też na ogół prostsze w obsłudze. Optymalna nawigacja samochodowa ma 5-calowy ekran. Te większe będą przydatne kierowcom samochodów ciężarowych czy autokarów.

Pamiętajcie też, że czym większy ekran mamy do dyspozycji, tym większe jest całe urządzenie nawigujące. Nie może ono być zbyt duże, abyśmy zawsze widzieli co znajduje się przed maską naszego samochodu.

Przekątna to nie wszystko. Dobra nawigacja do auta to również odpowiednia jasność. Im jej poziom jest wyższy, tym mapa jest lepiej widoczna w pełnym słońcu. W końcu ważna jest też rozdzielczość. Ten parametr ekranu przekłada się na lepszą dokładność prezentowanych na mapie treści.

nawigacja mio gotowa do użytku

Jakie mapy do nawigacji GPS?

Jednym z najistotniejszych elementów każdej nawigacji samochodowej są mapy, od których zależy jakość obsługi takiego urządzenia. Jeśli są one niedokładne, nawigacja może być mało przydatna. Dlatego warto zadbać o to, aby mapy były dość często aktualizowane i najlepiej, jeśli taki update był bezpłatny.

Wybierając mapę, należy zastanowić się, na jakim obszarze takie urządzenie będzie wykorzystane. Jeśli użytkownik nie jest zawodowym kierowcą i porusza się tylko po drogach w Polsce, wystarczająca będzie nawigacja GPS z dokładną mapą naszego kraju. Zwłaszcza, że wielokrotnie rozszerzenia i inne mapy można dokupić.

Przy mapach istotna jest też ich dokładność. Najlepsze produkty charakteryzują się dokładnością do 1 metra, choć jest ona spotykana tylko w miastach. Na pozostałych terenach to na ogół ok. 10 m, co i tak jest wynikiem bardzo dobrym. Kupując nawigację i przeglądając jej mapę, zawsze warto zwrócić uwagę na jej specyfikację, która odnosi się do adresów, dróg czy procentu populacji.

W zależności od jakości mapy, różna jest też ilość udostępnionych na niej punktów użyteczności publicznej (POI). Zalicza się do nich stacje benzynowe, hotele, bankomaty, sklepy i czarne punkty. Dzięki nim znalezienie takich miejsc na interesującym użytkownika obszarze jest prostsze. Niezależnie od mapy należy też wiedzieć, jak przygotować nawigację przed trasą, o czym wielu kierowców zdaje się zapominać.

Jaki interfejs do nawigacji samochodowej?

Nawigacja GPS powinna mieć też czytelny i intuicyjny interfejs, dzięki czemu żadnego problemu nie sprawia jej obsługa. Dobra nawigacja samochodowa ma oprogramowanie, które pozwala wybrać najszybszą, najkrótszą czy optymalną trasę podróży.

interfejs nawigacji gps firmy Mio

Jaki system operacyjny do nawigacji GPS?

Liczy się także system operacyjny. Najczęściej producenci nawigacji samochodowych wykorzystują system Windows CE. Jeśli jest on odblokowany, dodatkowo zachodzi możliwość wgrywania wybranych przez użytkownika map. Przy jego zablokowaniu możliwe jest tylko wgranie własnego oprogramowania.

Alternatywą jest dobra nawigacja na Androida. Z tym systemem spotykamy się w nawigacjach stworzonych na smartfony czy tablety. Jaka powinna być nawigacja Android? Offline to najlepszy wybór, gdyż pozwala na korzystanie z map, nie logując się przy tym do sieci, co jest istotne zwłaszcza przy podróżach zagranicznych. W ramach roamingu wiązać się to bowiem może z naliczaniem wysokich opłat.

Jaka pamięć wewnętrzna w nawigacji do samochodu?

Nawigacja GPS powinna mieć też jak największą ilość pamięci wewnętrznej lub ewentualnie slot na kartę pamięci. Dzięki temu nie będzie sytuacji, kiedy to zabraknie w niej miejsca na doinstalowanie nowej mapy. Jest to szczególnie ważne w nawigacjach, które pierwotnie mają ograniczoną ilość map.

Jakie złącza musi mieć nawigacja do auta?

Poza wspomnianym wyżej slotem na kartę pamięci, dobra nawigacja samochodowa ma złącze USB, mini USB lub micro USB. Przyda się także złącze mini jack, do którego można podłączyć słuchawki. Korzystanie z nawigacji nie jest wówczas uciążliwe dla pasażerów.

smukła nawigacja gps w dłoni naszego testera

Jak ważna jest jakość uchwytów w nawigacji samochodowej?

Nawigacja GPS może być montowana do deski rozdzielczej lub przedniej szyby, co jest spotykane zdecydowanie częściej. Ważne więc, aby jakość uchwytów takiego urządzenia była solidna. Musi on więc być wykonany z dobrej jakości materiałów. Przydadzą się też szerokie opcje regulacji. Dzięki temu jednym ruchem zmienimy położenie nawigacji, aby zawsze była dla nas czytelna podczas trasy.

Jaki rodzaj zasilania w nawigacji GPS?

Nawigacje mają akumulatory lub zasilanie sieciowe. Alternatywne źródło zasilania pod postacią wbudowanej baterii jest doskonałym rozwiązaniem. Takie urządzenie przyda się, jeśli zawiedzie zasilanie zewnętrzne. Pozwala też skorzystać z nawigacji podczas wycieczek pieszych lub rowerowych.

Nawigacja GPS czy smartfon/tablet – co lepiej wybrać?

Budżetowa nawigacja czy smartfon — to pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy mają w planach zakup GPS-u. Jednoznacznej odpowiedzi udzielić się tutaj nie da. Wiele zależy bowiem od tego, jakie potrzeby ma użytkownik.

Na pewno takim problemem, jak dawniej, nie jest już widoczność, gdyż smartfony mają coraz większe ekrany i zbliżają się pod tym względem do nawigacji. Dodatkowo są one wielozadaniowe, co przechyla szalę na korzyść nawigacji na urządzenia mobilne. Jednak nawet najlepsza nawigacja na Androida może mieć swoje wady. Problemem mogą być wspomniane już koszty. Jeśli mapa na Androida działa tylko w trybie online, podczas zagranicznych podróży może to nieść ze sobą wysokie opłaty.

Oczywiście niezależnie jaka jest to mapa — tradycyjna czy na urządzenia mobilne — z pewnością musi ona być wyposażona w dokładne mapy, które powinny mieć też darmową aktualizację.

Najlepsze funkcje w nawigacjach samochodowych

Tania i dobra nawigacja samochodowa nie musi posiadać wielu dodatkowych funkcji. Zresztą są tacy, którzy jasno deklarują, że najlepsze GPS-y to urządzenia pozbawione wszelkich bajerów. Dzięki temu nie zużywają one tak dużej ilości energii. Pewne funkcje podnoszą jednak możliwości nawigacji.

nawigacja mio zamontowana na przedniej szybie

Transmiter FM w nawigacji gps

Transmiter FM pozwala na sparowanie nawigacji z radiem w samochodzie. Wystarczy ustawić identyczną częstotliwość w GPS-ie i odbiorniku radiowym. Wówczas wszystkie komunikaty nawigacji będą słyszalne w głośnikach samochodu. Takie rozwiązanie ma jednak swoją wadę. Nie pozwala więc na słuchanie muzyki.

Zestaw głośnomówiący z Bluetooth

Bluetooth to z kolei moduł komunikacji pozwalający na sparowanie nawigacji z telefonem komórkowym. Dzięki temu nawigacja GPS może działać jako zestaw głośnomówiący.

Odbiornik TMC

Odbiornik TMC (Traffic) pozwala na odbieranie komunikatów drogowych. Nawigacja GPS wyposażona w TMC informuje użytkownika o wypadkach, korkach czy innych zdarzeniach drogowych, przeliczając i wybierając nową trasę. Oczywiście, aby skorzystać z informacji odebranych przez odbiornik Traffic, najpierw nadać ją musi inny kierowca. Jednak nawet najlepsza nawigacja GPS nie zastępuje myślenia, a więc warto osobiście analizować wysyłane przez urządzenie komunikaty.

Odtwarzacz plików MP3 i MP4

Ta funkcja pozwala nawigacji na odtwarzanie plików multimedialnych w formacie MP3 i MP4, co zwiększa możliwości takiego urządzenia. Słuchać na nim bowiem można muzyki czy e-booków.

Funkcja GeoPix

Funkcja GeoPix daje możliwość wyznaczenia trasy na podstawie wybranego przez użytkownika zdjęcia. Wprawdzie dotyczy to tylko zdjęć ze znacznikami geograficznymi, ale z pewnością może się przydać.

Funkcja CleverParking

Innym przydatnym systemem jest CleverParking, który udziela informacji dotyczących najbliższych parkingów i związanych z nimi opłat.

podłączanie zasilania do nawigacji samochodowej

Nawigacja motocyklowa – na co zwrócić uwagę?

Nawigacja motocyklowa jest urządzeniem, które montuje się bezpośrednio na kierownicy motocykla. Motocyklowy GPS przede wszystkim powinien być wodoszczelny. Dobra jest wodoszczelność na poziomie IPX7, dzięki czemu nawigację zanurzyć można w wodzie na głębokość metra na 30 minut i nie ulegnie ona awarii. Jest to gwarancja tego, że nawigacja nie zamoknie nawet podczas większych opadów deszczu.

Nawigacja do motocykla powinna mieć też solidny system montażowy, dzięki czemu GPS nie odkręci się i nie odepnie. Słabe mocowanie może skutkować jej odpadnięciem, a w efekcie uszkodzeniem.

Motocyklowe nawigacje powinny mieć też mocny akumulator, który pozwala na kilka godzin pracy bez konieczności podłączania urządzenia do zasilania. Poza tym nawigacje do motoru zasilane są tak, jak samochodowe GPS-y.

Dodatkową funkcją jest z kolei tracking, który pozwala na zapis pokonanej trasy, zapisując najciekawsze i najbardziej widokowe miejsca.

Nawigacja ciężarowa – na co zwrócić uwagę?

Wybór nawigacji przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest znacznie mniejszy. Tymczasem nawigacja dla ciężarówki różni się od GPS-ów wykorzystywanych w pojazdach osobowych. Wszystko dlatego, że auta ciężarowe mają spore ograniczenia, dotyczące chociażby wiaduktów, mostów czy nawet mniejszych ulic.

Dlatego dobra nawigacja samochodowa dla ciężarówki powinna uwzględniać ograniczone możliwości zawracania i odpowiednio duży promień skrętu. W związku z tym algorytm wyznaczania trasy jest tu zupełnie inny od urządzeń przeznaczonych do aut osobowych.

Optymalna nawigacja do ciężarówki jest też większa, z przekątną ekranu co najmniej 7 cali. Większy rozmiar przy dużej ilości wolnego miejsca nie będzie przeszkodą, a takie nawigacje są bardziej czytelne.

Ważne są też możliwości ich mocowania. Najlepsze nawigacje przeznaczone do aut ciężarowych mają stosunkowo dużo opcji konfiguracji ich położenia, dzięki czemu dopasować można je według własnych preferencji.

nawigacja gps Garmin podczas trasy po Wrocławiu

Jaka powinna więc być dobra nawigacja samochodowa?

Nawigacje GPS są więc bardzo różne. Tak pod względem wielkości, parametrów, jak i dodatkowych funkcji. Przede wszystkim musi to być urządzenie praktyczne, które spełni wymagania użytkownika. Te wyglądają zupełnie inaczej w przypadku nawigacji do samochodów osobowych, aniżeli ciężarówek czy motocykli.

Najważniejsze przy wyborze są podstawowe parametry. Znacznie mniej istotne dodatkowe funkcje, ale i na nie warto zwrócić uwagę, jeśli chce się mieć GPS dla siebie optymalny, który nie będzie wymagał większych nakładów finansowych w przyszłości.

Najlepsi producenci nawigacji samochodowych

Na koniec warto prześledzić oferty poszczególnych producentów nawigacji GPS. Jest bowiem kilka firm o wysokiej renomie, które regularnie wypuszczają na rynek precyzyjnie pracujące nawigacje samochodowe.

  • Nawigacje GPS Mio
  • Nawigacje GPS TomTom
  • Nawigacje GPS Garmin
  • Nawigacje GPS Vordon

Jak tworzymy nasze zestawienia polecanych nawigacji GPS?

Niektórzy z Was zadają sobie pewnie pytanie, czy warto zaufać naszym rankingom i poradom zakupowym. Musicie więc wiedzieć, że przy selekcjonowaniu najlepszych nawigacji GPS kierujemy się często własnymi doświadczeniami. Potwierdzają to zresztą redakcyjne testy nawigacji samochodowych.

Bierzemy więc pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry, stosunek ceny do jakości, jak również opinie innych użytkowników, bo często mogą przedstawić dany produkt z innej perspektywy. Wszystko po to, aby jak najdokładniej odpowiedzieć Wam na pytanie, jaką nawigację samochodową kupić.

Zachęcamy do komentowania naszych materiałów. Rankingi staramy się regularnie aktualizować lub wzbogacać o kolejne klasyfikacje urządzeń nawigacyjnych GPS.

Sprawdź również:

Rankingi i poradnik zakupowy kamer samochodowychRankingi i poradnik zakupowy transmiterów FMRankingi i poradnik zakupowy radiów do auta
Rankingi i poradnik zakupowy smartfonówRankingi i poradnik zakupowy banków energiiRankingi i poradnik zakupowy zestawów głośnomówiących
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 17
blog comments powered by Disqus