PODPOWIEDZI:

Samsung X460 [TEST]

Prawie ideał - gdyby nie małe niedociągnięcia, Samsung X460 stałby się wzorowym notebookiem biznesowym.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • bardzo dobre parametry
  • bogate wyposażenie
  • waga - 1.9kg
WADY
  • błyszczący lakier obudowy
  • głośna praca dysku
  • lustrzana matryca

Samsung X460, który miał swoją oficjalną premierę pod koniec 2008 roku, jest większym i bardziej wydajnym bratem modelu Samsung X360. Na pierwszy rzut oka z wyglądu niewiele się różnią, ale cała siła X460 tkwi w tym, co znajduje się wewnątrz jego smukłej obudowy. Ale zacznijmy po kolei...

Samsung X460

Co w pudełku?

Zatem co znajdziemy w oryginalnym opakowaniu poza samym notebookiem?

  • zasilacz sieciowy
  • zestaw instrukcji
  • nośnik odzyskiwania systemu Windows Vista Home Premium
  • oprogramowanie Cyberlink DVD
  • szmatka do notebooka

Samsung X460

No cóż... W zestawie znajdziemy jedynie niezbędne rzeczy potrzebne do użytkowania notebooka i nic dodatkowego od producenta nie otrzymujemy. Trochę szkoda gdyż, Samsung X460 nie jest tani, więc na osłodę gadżet w postaci np. firmowej torby byłby mile widziany.

Katalog laptopów >>>

Wygląd

Podobnie jak model X360 Samsung X460 m.in. dzięki odpowiednio wyprofilowanej obudowie dolnej wydaje się bardziej smukły aniżeli jest w rzeczywistości. Pozytywnie na grubość notebooka wpływa zastosowanie matrycy LED, która jest znacznie cieńsza, niż jej klasyczne odpowiedniki. Plastiki są bardzo dobrze do siebie dopasowane, nie słychać żadnego skrzypienia podczas użytkowania, dzięki czemu mamy nadzieję, że nawet po miesiącach użytkowania nic w tej kwestii się nie zmieni. Za tym ostatnim przemawia zastosowanie magnezowego szkieletu, który skutecznie usztywnia całą konstrukcję, co zdecydowanie czuć przy podnoszeniu X460 z biurka przy otwartej matrycy - nic się nie wygina ani nie skrzypi. Szkoda, że nie wszyscy producenci nie konstruują tak swoich notebooków.

Samsung X460

Niestety dochodzimy do punktu, gdzie nie jest już tak różowo, a konkretnie czarno i błyszcząco. Otóż czarny lakierowany plastik jest tragiczny pod względem utrzymania czystości notebooka. Po kilku minutach użytkowania pięknie wyglądająca obudowa zamienia się w idealny zestaw do ćwiczeń do zdejmowania odcisków palców dla początkującego kryminologa. Na nic się zdaje dołączona szmatka, nikt przecież, co kilkanaście minut nie ma ochoty przecierać obudowy. Nie dziwi więc niechęć sprzedawców do wyjmowania urządzeń ze szklanej gabloty i pokazywania klientom z taką umorusaną obudową, czar pryska za jednym dotknięciem palców. Samsung X460 może się za to pochwalić znakomitą wagą jak na swoją klasę, która wynosi jedynie 1,9kg, co jest wręcz idealnym wynikiem.

Samsung X460

Parametry

Samsung X460-AS02PL został wyposażony w energooszczędny procesor Intel Core 2 Duo P8400 z zegarem o częstotliwości 2,26 GHz i 4GB szybkiej pamięci operacyjnej DDR3 (1066Mhz). Czy do sprawnej i bezkompromisowej pracy potrzeba czegoś więcej - zdecydowanie nie. Notebook świetnie sprawuje się podczas pracy w typowo biurowych i biznesowych aplikacjach. Na dodatek notebook dysponuje zewnętrzną kartą graficzną Nvidia GeForce 9200M GS wraz z własną pamięcią 256MB GDDR3, która rozszerza możliwości komputera o dobrą obsługę aplikacji multimedialnych, a nawet możemy pokusić się o pogranie w mniej wymagające gry. Osobiście taka konfiguracja bardzo mi przypadła do gustu, ponieważ czyni z Samsunga X460 naprawdę uniwersalną maszynę biznesową.

Notebook dysponuje 2, 5 calowym dyskiem SATA o pojemności 320 GB oraz nagrywarką DVD-RW, co jest standardem na dzisiejsze czasy. Bardzo pozytywne wrażenie robi zastosowana w testowanym notebooku 14,1-calowa matryca Glare o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, którą można odchylać o pełne 180 stopni, co przydaje się podczas trzymania notebooka na kolanach.

Dopasuj przekątną notebooka do swoich preferencji >>>

Samsung X460

Dobre kąty widzenia oraz intensywne i w miarę równomierne podświetlanie LED zapewniają wysoką jakość wyświetlanego obrazu w różnych warunkach, ale zastosowanie błyszczącej powierzchni mocno przeszkadza podczas słonecznych dni. Jednak na ostatni mankament cierpi większość nowoczesnych notebooków - design ponad funkcjonalność, niestety.

Samsung X460 został wyposażony w baterię o pojemności 5200mAh, która pozwala do około 4 godziny surfowania po Internecie poprzez WLAN, co przemawia zdecydowanie na plus. Oczywiście przy wykorzystaniu grafiki lub oglądania filmów DVD musimy być przygotowani na skrócenie czasu do około 1.5 - 2h.

Wyposażenie

W kwestii wyposażenia, podobnie jak modelowi X360, ciężko cokolwiek opisywanemu Samsungowi X460 zarzucić. Notebook poza standardowymi portami, został wyposażony m.in. w wyjście HDMI, kartę WLAN (w standardzie BGN), moduł Bluetooth, kamerę Internetową oraz czytnik kart pamięci flash 7 in 1. Z rozmieszczenia portów ucieszą się zarówno prawo jak i leworęczni użytkownicy, bowiem większość złącz znajduje się bliżej tylnej części notebooka, za co należy się pochwała dla projektantów Samsunga. Najbardziej byłem zadowolony z umieszczenia gniazda zasilania i portu HDMI obok baterii, dzięki czemu kable nie plątały się z boku notebooka. Jeżeli ktoś uważa, że w standardzie otrzymał za mało portów, to do dyspozycji otrzymuje złącze replikatora portów, który można zakupić osobno. Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa danych to do dyspozycji dostajemy czytnik linii papilarnych oraz moduł szyfrujący TPM.

Samsung X460

Oprogramowanie

Samsung X460 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista Home Premium w wersji 32 bitowej, więc jeśli chodzi o wykorzystanie pamięci operacyjnej to mamy 1 GB jej nadmiar. Z pewnością przyda się również oprogramowanie antywirusowe McAfee, a także proste narzędzie do przywracania systemu - Samsung Recovery Solution III.

Praca

Ciekawostką w notebooku jest pokryta jonami srebra klawiatura, która wg producenta posiada właściwości antybakteryjne. Sama koncepcja klawiatury jest znana chociażby z notebooków Apple - każdy klawisz wychodzący z osobnego wycięcia w obudowie. Do tego pomysłu należy się początkowo przyzwyczaić, ale samo pisanie nie sprawia najmniejszego problemu. Odpada oczywiście problem z uginającą się klawiaturą podczas pisania, a twardszy skok klawiszy sprawa, że przypadła mi do gustu bardziej niż jej Apple'owy odpowiednik. Ciekawostką jest to, że klawiatura jest pokryta jonami srebra, co wg producenta sprawia, że ma ona właściwości antybakteryjne, niestety w trakcie testów ciężko było nam to potwierdzić, więc wierzymy na słowo.

Również nie można niczego zarzucić samemu touchpadowi - no może poza tandetnie działającymi przyciskami, którym bliżej do tandetnych produktów z najniższej klasy cenowej aniżeli do klasy biznes.

Samsung X460

Samsung X460 podczas spokojnej pracy biurowej nie wykazuje tendencji do zbytniego nagrzewania się, więc trzymanie notebooka na kolanach lub przeglądanie Internetu leżąc w łóżku nie będzie żadnym problemem. Jednak obciążenie procesora i grafiki np. grą 3D, będzie skutkowało nagrzewaniem się X460 w okolicy wylotu układu chłodzenia i spodu, więc postawienie komputera na twardej powierzchni w celu dobrego obiegu powietrza będzie jak najbardziej wskazane.

Samsung X460 nie jest bezgłośny. Przy małym obciążeniu słyszymy głównie szum dochodzący od dysku twardego, do którego dołącza umiarkowany hałas z układu chłodzenia przy bardziej intensywnej pracy. „Zasługą" powyższego faktu, jest zastosowanie mocniejszej karty graficznej (w porównaniu do zintegrowanych grafik Intela), ale to można jeszcze wybaczyć, natomiast dysk mógłby być wymieniony na mniej głośny.

Podsumowanie

Z początku uważałem, że Samsung X460 byłby dla mnie idealnym mobilnym notebookiem. Wyjście HDMI, wysokie parametry, długa praca na baterii, dobre wyposażenie, ładny wygląd i sztywna konstrukcja czynią go świetnym wyborem do pracy. Nie przeszkadzało mi to, że nie jest idealnie cichy, ani tendencja do nagrzewania się pod mocnym obciążeniem, ale ciężko wybaczyć Samsungowi zastosowanie lakierowanej obudowy. Jeżeli jednak, drogi czytelniku, nie przeszkadza Ci błyszcząca obudowa i matryca Glare, to Samsung X460 będzie dla Ciebie dobrym wyborem do codziennej pracy.

blog comments powered by Disqus