PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy Note 4 - Recenzja - Test PL

Co roku Samsung prezentuje 2 flagowe modele - jeden z serii Galaxy S oraz drugi z serii Galaxy Note. Tym razem w moich rękach znalazł się najświeższy w Europie przedstawiciel serii Note, czyli Galaxy Note 4. Niestety zaprezentowany w tym roku Note 5 nie jest sprzedawany w Europie, lecz miejmy nadzieję, że to się jeszcze zmieni. Przejdźmy jednak do urządzenia, które trzymam w ręce!

Samsung Galaxy Note 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Rysik S Pen
  • Duży, wyraźny ekran
  • Bateria
  • Elegancki design
WADY
  • Kiepski zasięg GSM
  • Spadki płynności

Budowa Samsung Galaxy Note 4

Phablet wygląda bardzo elegancko, podobnie jak jego poprzednik, porównując smartfony. Tylna klapka jest niestety wykonana z plastiku i ma imitować skórę, lecz podczas korzystania z urządzenia nic nie skrzypi, a klapka jest idealnie spasowana. Dodatkowego szyku dodają aluminiowe ramki. W egzemplarzu, który otrzymałem do testów są one w bardzo dobrym stanie, lecz użytkownicy Note'a 4 często narzekają na to, że szybko się rysują. Przyciski umieszczone po bokach są dobrze wyczuwalne pod palcem i mają wyraźny skok. Do przycisku Home również nie mam zastrzeżeń. Ekran przykrywa szkło Gorilla Glass, które świetnie chroni go przed zarysowaniami.

Samsung Galaxy Note 4

Ekran

Pozostańmy przy ekranie. Matryca Super AMOLED wyświetla obraz w rozdzielczości 2K, co przy przekątnej 5,7 cala daje ponad 515ppi, co jest zaskakująco wysokim wynikiem pozwalającym na wygodne korzystanie z urządzenia. Dostrzegalne są nawet najmniejsze czcionki. Jak przystało na AMOLED'a kolory są bardzo wyraziste, wręcz pastelowe, co jednym może się spodobać, a drugim nie. Kąty widzenia są praktycznie całkowite. To wszystko czyni ten ekran niemal idealnym.

Samsung Galaxy Note 4

Rysik S Pen

Samsung świetnie poradził sobie z dodatkowym wykorzystaniem dużego ekranu - rysik stał się znakiem rozpoznawczym telefonów z serii Note. Oprócz tego, że wyjęciu i włożeniu go towarzyszy bardzo miły dźwięk ma on wiele zastosowań. Oprócz podstawowej obsługi za jego pomocą telefonu otrzymujemy także dodatkowe opcje. Najważniejsze z nich mamy wyszczególnione już po wyjęciu rysika. Możemy pisać po wykonanym zrzucie ekranu, stworzyć notatkę z akcji czy wyciąć interesujący nas fragment ekranu. Najbardziej moją uwagę zwróciła opcja tworzenia notatek. Świetnie rozpoznaje ona odręczne pismo i przekształca je na numer telefonu, adres e-mail czy adres strony WWW, co pozwala na szybkie i komfortowe zapisanie interesujących nas informacji. Rysik S Pen jest wykrywany przez urządzenie nawet kiedy nie dotyka ekranu. Mamy wtedy dostęp do wielu udogodnień, m.in. przewijanie zdjęć galerii i list w innych aplikacjach.

Kamery

Co tu dużo mówić - zdjęcia wykonane nimi mówią same za siebie. Galaxy Note 4 dysponuje jednym z najlepszych aparatów w urządzeniach mobilnych. Ponadto świetnie spisuje się jako urządzenie nagrywające wideo - 4K robi wrażenie, ale nadal uznaję to za bajer niż funkcję codziennego użytku.

Funkcjonalność

Dosyć tego słodzenia. Mimo wielu bardziej lub mniej przydatnych funkcji urządzenie nie zrobiło na mnie wrażenia pod względem płynności działania. Podczas moich testów pojawiła się aktualizacja, którą od razu zainstalowałem, jednak nie wniosła ona poprawy w działaniu softu. W dniu pakowania urządzenia do odesłania pojawiła się kolejna aktualizacja, lecz z opinii płynących z Internetu dowiedziałem się, że nadal nie rozwiązała ona problemów. Najbardziej uciążliwe były problemy z aparatem, a konkretniej przejście z niego do galerii. Telefon łapał momentalnie ścinkę i przez kilka sekund wszystko było zamrożone. Być może któraś z aktualizacji to w końcu zmieni.

Bateria

Kolejnym pozytywnym aspektem okazała się bateria. Z telefonu korzystam bardzo intensywnie - zrozumie to każdy, kto chodzi do szkoły - codziennie około 3 godzin na włączonym ekranie. O godzinie 22 Note po raz pierwszy wołał o podłączenie do ładowania. Uznaję to za bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę pojemność baterii, wielkość i rozdzielczość ekranu oraz intensywność użytkowania. Przebija to wiele modeli z rankingów smartfonów, które warto kupić.

Zasięg

Mimo to, że sieć komórkowa w Polsce bardzo prężnie się rozwija i jest coraz mnie miejsc, w których zasięgu brak, to posiadając Note'a 4 doświadczycie braku kresek częściej niż inni. Niestety zasięg sieci GSM w tym telefonie mogę uznać za bardzo słaby. Nie ważne czy jest to sygnał 3G, HSPA+ czy LTE. Jeśli chodzi o zasięg sieci WiFi to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Poznaj ukryte funkcje każdego smartfona! >>>

Benchmark

Na koniec coś dla fanów cyferek i benchmarków. Wykonałem na telefonie test AnTuTu Benchamark, który wykazał ponad 50 000 punktów, co czyni to urządzenie jednym z najwydajniejszych na rynku. Sprawia to, że bez problemu zagramy na nim w najnowsze gry na platformę Android bez najmniejszych problemów.

Podsumowanie

Podsumowując moje wrażenia z użytkowania tego olbrzyma - ogólnie są pozytywne. Pomimo tych problemów z płynnością telefon zrobił na mnie wrażenie ogromem funkcji, a przede wszystkim aparatem. Doceniłem także możliwości rysika S Pen, który wcześniej wydawał mi się zbędnym bajerem. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej o Note 4, zadawajcie swoje pytania w komentarzach, a ja chętnie na nie odpowiem!

SPECYFIKACJA

Specyfikacja techniczna Samsung GALAXY Note 4:

Sieć

2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE) : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz

4G (LTE Cat 4 150/50Mbps) lub 4G (LTE Cat 6 300/50Mbps)

* W zależności od kraju i operatora

Procesor

2.7 GHz Quad-Core

1.9 GHz Octa-Core (1.9GHz Quad + 1.3GHz Quad-Core)

* W zależności od kraju i operatora

Wyświetlacz

5.7 cala (143.9mm) Quad HD Super AMOLED (2560 x 1440)

System operacyjny

Android 4.4 (KitKat) - aktualnie 5.1 Lolipop

Aparat

Tył: 16 megapikseli, autofocus, stabilizacja Smart OIS

Przód: 3,7 megapiksela, jasność obiektywu F 1.9

Tył :  HDR (zwiększona dynamika tonalna), selektywne ustawianie ostrości, autoportret, upiększanie twarzy, Virtual Tour, Shot & More, tryb Dual Camera

Przód: autoportret, szerokokątny autoportret

Wideo

Kodeki: H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, Sorenson Spark, MP43, VP8

Nagrywanie i odtwarzanie: do rozdzielczości UHD

Audio

Kodeki: MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis, FLAC, wsparcie Ultra High Quality Audio (~192KHz, 24 bit)

Funkcje S Pen

Air Command (Action Memo, Smart Select, Image Clip, Screen Write)

S Note, Snap Note, Direct Pen Input

Dodatkowe funkcje

Multi Window

Energooszczędny tryb Ultra Power Saving Mode

Dyktafon (tryby Normal, Wywiad, Spotkanie, Notatka głosowa)

Download Booster

S Health 3.5

Dynamic Lock Screen

Briefing

Usługi mobilne Google

Chrome, Drive, Photos, Gmail, Google, Google+, Google Settings, Hangouts, Maps, Play Books, Play Games, Play Newsstand, Play Movie & TV, Play Music, Play Store, Voice Search, YouTube

Łączność

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) MIMO PCIe

GPS / GLONASS / Baidu

NFC,  Bluetooth® v 4.1 (BLE,ANT+)

IR LED (pilot zdalnego sterowania), USB2.0, MHL 3.0

Czujniki

Czujnik gestów, akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, żyroskop, czujnik RGB, czujnik zbliżeniowy IR-LED, barometr, czujnik Halla, skaner linii papilarnych, czujnik UV, pulsometr, czujnik SpO2 (w zależności od kraju)

Pamięć

32 GB pamięci wewnętrznej, gniazdo kart microSD (do 128GB),

3GB RAM

Wymiary

153.5 x 78.6 x 8.5mm, 176g

Bateria

Li-ion 3220mAh, funkcja szybkiego ładowania (Adaptive Fast Charging & QC2.0)

Zapraszam Was na kolejne recenzje!

blog comments powered by Disqus
Samsung Galaxy Note 4 - Recenzja - Test PL