PODPOWIEDZI:

Galaxy S7 - Test IP68 - Opinie - Ocena - Prezentacja PL

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się bliżej smartfonowi Galaxy S7, czyli tegorocznemu flagowcowi od firmy Samsung. Opisywaliśmy go dokładnie już kilkukrotnie w poprzednich materiałach. Dzisiaj skupimy się na naszych wrażeniach z około dwutygodniowego użytkowania.

Samsung Galaxy S7 Edge

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Poręczny design
  • Wodoszczelność IP68
  • Świetny ekran Super AMOLED
  • Wysoka wydajność
  • Bardzo dobra jakość zdjęć i filmów
  • Superszybkie stawianie ostrości Dual Pixel
  • Slot na karty pamięci microSD do 200 GB
  • Przyzwoity czas pracy na baterii
  • Wysoka jakość dźwięku
  • Duża ilość RAMu (4 GB)
  • Game Launcher
  • Czytnik linii papilarnych
  • Wyświetlacz Always-on
  • Szybkie ładowanie baterii
  • Live photos
  • Selfie flash
WADY
  • Palcujące się szklane plecki
  • Brak technologii Force Touch

Słowem wstępu: design Samsung Galaxy S7 

Przypomnijmy, że testowany telefon jest o prawie 1 mm grubszy, a także o 14 gramów cięższy od swojego poprzednika. W kwestii designu wyróżnia go jeszcze zakrzywiona tylna część urządzenia – w ubiegłorocznym modelu plecki były zupełnie płaskie.

Samsung Galaxy S7 i S7 Edge - wygląd | design

Na wielki plus należy zapisać o wiele mniej wystające poza obrys bryły: przycisk domowy oraz obiektyw aparatu, ten ostatni ma zaledwie 0,46 mm wysokości. Nie da się ukryć, iż Galaxy S7 wydaje się raczej mniejszy od S6-tki, kiedy trzymamy go w dłoni, natomiast komfort użytkowania to personalna sprawa – niektórzy uważać, że lepiej operuje im się przy zakrzywionym tyle, inni z kolei będą woleli płaskie plecki. W pudełku zaś znajdziemy adapter microUSB do USB typu A, który pozwoli korzystać z funkcji USB Host, a to nowość w serii Galaxy.

Wyświetlacz, ekran always-on

Wyświetlacz jest nie bójmy się tego powiedzieć bezkonkurencyjny na rynku. Przekątna 5,1-cala wraz z rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli zapewni gęstość wyświetlania na poziomie 577 pikseli na cal, co jest po prostu w pełni wystarczające.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Wyświetlacz Always-on

Czytaj więcej o GALAXY S7 >>

Kolory są bardzo żywe, a ich nasycenie, tak jak w zeszłych latach można modyfikować. Oczywiście, tak jak w poprzednich latach nie obyło się bez szerokich kątów widzenia, świetnej szczegółowości i wysokiej jasności, która daje niesamowity komfort wyświetlania nawet w pełnym słońcu. Ważniejszym elementem jest jednak ekran Always-on. Ta funkcja pozwala na ciągłe wyświetlanie na zablokowanym panelu zegara, kalendarza lub tapety. Producent deklaruje, że ta opcja zużyje do 1% baterii na godzinę i o ile w przypadku samej godziny i powiadomień można się z tym zgodzić, o ile wyświetlanie kalendarza czy tapety można już pobrać troszkę więcej prądu.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Ekran Always-on

Tak czy inaczej zakładając, że średnio pomiędzy ładowaniami mija 12 godzin, to zużyjemy dodatkowo około 12% cennej energii – czy brak potrzeby odblokowywania ekranu w celu sprawdzenia godziny jest tego warty – naszym zdaniem w pewnych sytuacjach, jak najbardziej. Zanotowaliśmy jeszcze jedną wadę – nie możemy w żaden sposób regulować jasności ekranu Always-on, a mam przekonane graniczące z pewnością, że cały czas chodzi on na 100%. W kieszeni czy torbie, kiedy urządzenie wykryje kompletną ciemność funkcja ma się wyłączać, ale tego z wiadomych względów nie sprawdziliśmy. Pamiętajmy jednak, że tę opcję można naturalnie zupełnie wyłączyć i nie tracić cennych procentów akumulatora.

Oprogramowanie

TouchWiz działa bardzo płynnie i widać, że ponownie został odchudzony. Zasady operowania interfejsem są dokładnie takie same, a Samsung pozostawił przydatne udogodnienia, np. podwójne tapnięcie przycisku uruchomi aparat, natomiast potrójne włączy tryb dla jednej ręki.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Oprogramowanie

Wprowadzono także pomniejszoną klawiaturę do obsługi jedną dłonią, a także nie pozbyto się takich rozwiązań, jak zrzut ekranu poprzez przeciągnięcie dłonią czy wyciszenie połączenia przez odwrócenie urządzenia. Świetne działa także tryb wielookienkowy, w którym dwa programy działają jednocześnie, a ponadto mamy możliwość uruchomienia aplikacji w pływającej ramce. Jedyna rzecz, której brakuje to wybudzanie poprzez podwójne dotknięcie ekranu, ale naturalnie rekompensuje to czytnik linii papilarnych, który działa niewiele szybciej niż na Galaxy S6, ale tam i tak stało to już na bardzo dobrym poziomie.

PORÓWNANIE: Samsung Galaxy S7 vs LG G5 vs Xiaomi Mi 5

Szkoda tylko, że musimy wcisnąć guzik, aby odczytać odcisk palca, a nie zaledwie dotknąć, jak ma to miejsce w LG G5. Zdziwiło nas także usunięcie bardzo dobrej i przejrzystej aplikacji Muzyka. Jedyny program do odtwarzania, który znajdziemy fabrycznie na telefonie, to Muzyka Play.

Wodoszczelność IP68

Wróciła wodoszczelność certyfikowana standardem IP68, który pozwala zanurzyć smartfon na głębokość 1,5 metra i okres 30 minut. A żeby to sprawdzić wybraliśmy się do najbardziej odpowiedniego miejsca. Wszystko działa naprawdę świetnie, smartfon nie miał ani chwili zająknięcia, ale zastosowanie specjalnej uszczelki zamiast zaślepek ma swoje minusy.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - IP68 wodoszczelność

Mianowicie po pół godzinnej zabawie we wodzie, o ile nie będzie suszyć Galaxy S7 suszarką, o korzystaniu z połączeń telefonicznych, a także możliwości odtwarzania dźwięków przez wbudowany głośnik możecie zapomnieć. Smartfon wysuszy się w pełni dopiero po około 24 godzinach. Naszym zdaniem zabrakło jeszcze jednego rozwiązania software’owego – inaczej niż w przypadku większości smartfonów, po zamoczeniu zarówno ekran Samsunga Galaxy S7, jak i przyciski optyczne próbują działać.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - IP68 wodoszczelność

Oznacza to, np. że nagranie filmu w trakcie kiedy w telefon uderzają krople wody jest dosyć trudne, gdyż usilnie starają się one przerwać nam film. Wystarczy jedynie wprowadzić tryb podwodny aparatu, który dezaktywowałby ekran oraz klawisze optyczne, pozostawiając aktywny jedynie przycisk home i guziki głośności.

Wydajność

Jak już mówiłem Galaxy S7 działa praktycznie bez zająknięcia, mimo że nie zastosowano tutaj wyczekiwanego procesora Snapdragon 820, a jedynie Exynosa 8890, który na pokładzie ma osiem rdzeni, w tym cztery taktowane zegarem 2,6 GHz. Do pracy oddano także 4 GB RAMu. W benchmarku Antutu, siódma galaktyka wykręciła wynik 129 281 punktów. Dzięki takim wynikom, model ten może bić się o najwyższe lokaty w rankingach polecanych smartfonów.

Co więcej zastosowane w najnowszym flagowcu chłodzenie wodne, faktycznie działa – jak zmierzyliśmy smartfon nagrzewał się najwyżej do 36 stopni Celsjusza przy największym obciążeniu. Z rzeczy technicznych, o których warto jeszcze wspomnieć – slot na kartę pamięci o maksymalnej pojemności do 200 GB, to element, na który czekali wszyscy i bardzo dobrze, że Samsung te prośby spełnił.

Gry oraz Game Launcher i Game Tools

Jak można się łatwo domyślić testowane urządzenie poradzi sobie ze wszystkimi grami dostępnymi w sklepie Play, jak i wirtualną rzeczywistością, tak bardzo promowaną ostatnio przez Koreańczyków. Bardzo chwalimy sobie również rozwiązanie o nazwie Game Launcher, które wykryje wszystkie gry zainstalowane na naszym telefonie i zepnie je w jeden folder. To nie wszystko – dzięki tej funkcji możemy wyłączyć powiadomienia w trakcie rozgrywki, a także, kiedy mamy niski procent baterii, możemy skorzystać z opcji oszczędzania energii, poprzez obniżenie rozdzielczości wyświetlania.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Gry i Multimedia

Z kolei kiedy daną produkcję mamy już odpaloną, to niewątpliwe przyda się narzędzie Game Tools. Pozwoli ono na zablokowanie klawiszy Ostatnie i powrotu, a ponadto umożliwi zrobienie zrzutu ekranu i nagrania rozgrywki lub zminimalizowania gry do bąbelka. Jeżeli chodzi o nagrywanie, to oprogramowanie nie jest na razie dopracowane – po pierwsze nie pozwala rejestrować rozgrywki bez naszego avatara lub obrazu z przedniej kamerki, po drugie nie możemy jednocześnie nagrywać dźwięku z gry i mikrofonu, po trzecie nie jesteśmy w stanie wybrać większego bitrate’u niż 6 Mbps, a po czwarte – skoro możemy już nagrywać rozgrywkę, to dlaczego nie ma trybu nagrywania innych elementów interfejsu?

Jakość dźwięku

Podobno Galaxy S7 wyposażono w lepszy przetwornik dźwięku niż w Galaxy S6. Nie omieszkaliśmy tego sprawdzić i w tym celu wybraliśmy się do salonu firmy Denon w poznańskim Starym Browarze. Okazało się jednak, że nasz audiofil raz wybrał dźwięk odtwarzany z Galaxy S7 i była to muzyka alternatywna, a dwukrotnie z Galaxy S6, przy muzyce elektronicznej. Nie byliśmy zadowoleni z rezultatów dlatego postanowiliśmy podpiąć najnowszego flagowca do jeszcze kilku innych słuchawek w cenie używanego samochodu. Efekt? Ten telefon jak najbardziej nadaje się do słuchania muzyki.

Aparat i kamera

Miałem okazję zrobić około 400 zdjęć za pomocą aparatu Dual Pixel zamontowanego w Samsungu Galaxy S7 – zarówno w dzień, jak i w nocy, w zamkniętych pomieszczeniach i na zewnątrz. Jakie są moje spostrzeżenia?

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Jakość Aparatu

Po pierwsze faktycznie automatyczne ustawianie ostrości jest oszałamiające – bardzo szybkie i niezwykle dokładne. 12 milionów pikseli o rozmiarze 1,4 mikrometra niewątpliwie robi robotę. Aparat z przysłoną f/1.7 i optyczną stabilizacją obrazu pozwoli na wykonywanie świetnych zdjęć i właściwie trudno zarzucić mu cokolwiek.

Zazwyczaj jednak, pomimo takiej przysłony nie uzyskamy pokaźnej głębi ostrości znanej z lustrzanek, ale kiedy fotografowany pierwszoplanowy obiekt jest odpowiednio blisko obiektywu, możemy zaobserwować już dosyć ciekawe efekty. Nie ma co się rozwodzić nad jakością zdjęć – najlepiej sami je ocenicie otwierając próbki, które będą dostępne w recenzji tekstowej, link w opisie.

Niektóre fotografie są lepsze, niektóre gorsze. Jedne mają dużą ilość szczegółów, ale część elementów na zdjęciu jest rozmazana, z kolei te uchwycone w bardzo ciemnych warunkach mają zauważalne ilości szumów. W słabym oświetleniu, pomimo równie dobrej przysłony nieco gorzej działa przednia kamerka, ale tutaj na szczęście Samsung poszedł po sprawdzone rozwiązanie Apple i Snapchata – Selfie flash, które w momencie wyzwolenia migawki, podświetla ekran na biało. Tak banalne, a działa wyśmienicie. Szkoda tylko, że przy maksymalnej rozdzielczości otrzymujemy proporcje zaledwie 4:3, co oznacza, że aby zarejestrować szerszy kąt musimy obniżyć rozdzielczość odpowiednio do 9,1 Mpix z tyłu i 3,8 Mpix z przodu. W przypadku przedniej kamerki jest jeszcze tryb panoramy autoportretowej, który też skutecznie zwiększa kąt zdjęcia. Kreatywność rozbudzi w każdym możliwość uchwycenia tzw. hyperlapse. Jest to timelapse, w którym jedna sekunda finalnego materiału zawiera znacznie więcej rzeczywistego czasu, jaki upłynął.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - kamera

Najlepiej byłoby to pokazać umieszczając telefon na statywie nad autostradą, ale niestety czegoś takiego nie uchwyciłem. Na koniec zostawiłem coś, co działałoby świetnie z czujnikiem nacisku na ekran, którego niestety Galaxy S7 nie ma – live photos, pozwoli na zobaczenie, co działało się w momencie poprzedzającym wyzwolenie migawki. Mimo, że nie uruchamiamy tego poprzez mocne dotknięcie wyświetlacza, to i tak wywołuje uśmiech na buzi. Rozwinięciem tej opcji jest motion panorama, rejestrująca dynamiczny panoramiczny obraz. Jeżeli zaś chodzi o nagrywanie wideo, to tutaj muszę przyznać, że nadal stabilizacja działa raczej średnio – praktycznie, tak jak wygląda to po post-produkcji, chociaż progres względem Galaxy S6 jest zauważalny, chociażby dlatego, że możemy włączyć ją teraz również podczas nagrywania w jakości 1080p i 60 klatkach na sekundę. Rejestrowanie w 4K, 2K i 1080p 60 FPS nadal nie wspiera trybu HDR, efektów wideo i śledzenia za pomocą Autofocusa. Jaka jest jakość widzieliście sami, a do wyrażenia zdania na jej temat zapraszamy do komentarzy pod filmem.

Wydajność baterii

Akumulator został względem Galaxy S6 powiększony o zaledwie 450 mAh, co jednak wraz z usprawnieniem software’u znaczeni przełożyło się na lepszą wydajność. Mamy jednak nadzieję, że bateria jest bardziej odporna na szybkie ładowanie niż to było w ubiegłorocznym modelu, gdyż jego możliwości już po 3-4 miesiącach użytkowania znacznie się obniżały i od tamtego momentu trudno było dotrwać na jednym ładowaniu do końca dnia.

Samsung Galaxy S7 i S7Edge - Czas pracy na baterii

Dlatego profilaktycznie warto jednak korzystać z wolnej ładowarki lub ładowania indukcyjnego. Podczas testu bojowego, czyli automatycznej jasności podbitej na maxa, włączonej nawigacji i w trakcie działania innych aplikacji w tle, połowa baterii zeszła w około 2-2,5 godziny. Jest to wynik dużo lepszy niż w Galaxy S6. Bateria na jasności 50% starczy na około 9 godzin przeglądania Internetu bez przerwy i 7,5 godziny odtwarzania filmu na YouTube po WiFi. Nie wyzbędziemy się naturalnie konieczności ładowania urządzenia codziennie, lecz tym razem nie powinno być problemu z wytrzymaniem przynajmniej 12-14 godzin bez ładowania przy średnim użytkowaniu. Z tego wyniku jesteśmy w zupełności zadowoleni. Jeżeli zaś mowa o czasie ładowania, to Galaxy S7 podłączony na 10 minut do oryginalnej ładowarki podwyższy poziom naładowania baterii przynajmniej o 12%. Cały akumulator naładuje się w około godzinę.

Podsumowanie

Reasumując, trzeba przyznać, że Galaxy S7 to smartfon, jakim mógł i zdecydowanie powinien być ubiegłoroczny Galaxy S6. Nowa galaktyka jest zdecydowanie o wiele bardziej łakomym kąskiem dla entuzjastów urządzeń mobilnych, nie tylko poprzez przywrócenie cech znanych z Galaxy S piątej generacji, ale także przez dopieszczenie designu i dopracowanie technologii zarówno w kwestii wykorzystanych podzespołów, jak i zainstalowanego oprogramowania. Galaxy S7 to smartfon dla osób, które lubią robić ładne zdjęcia, którym zależy na wodoszczelnej konstrukcji oraz dla tych, którzy nie chcą martwić się czy akumulator telefonu wytrwa do wieczora. Najnowszy smartfon firmy Samsung zdecydowanie przypadł mi do gustu i zdecydowanie nie mogę się już doczekać kiedy przetestuje jego drugie wcielenie – wersję Edge. Modelowi Galaxy S7 należy się nasza rekomendacja oraz odznaczenie innowacja za technologię Dual Pixel użytą w aparacie.

Nasza Ocena Samsunga GALAXY S7

 

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Galaxy S7 - Test IP68 - Opinie - Ocena - Prezentacja PL