PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy A3 - Test - Recenzja - Cena

Samsung Galaxy A3 (2016) jest na prawdę świetnie wykonanym telefonem wartym uwagi. To stosunkowo niedrogi telefon, który wyróżnia się doskonałymi parametrami i - co najważniejsze - robi świetne zdjęcia. Zapraszamy do naszej recenzji.

Samsung GALAXY A3 BLACK

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobry akumulator
  • Świetnej jakości, ładna obudowa
  • Aparaty wykonujące dobrej jakości zdjęcia
  • Wyświetlacz AMOLED
WADY
  • Braki w systemie względem niedużo droższych modeli
  • Brak skanera odcisków palców
  • Nieco przestarzała wersja Androida

OBUDOWA I EKRAN

Samsung Galaxy A3 (2016) jest na prawdę świetnie wykonany! W urządzeniu na froncie i tyle znajdziemy szkło, po bokach natomiast umieszczono metal. Całość wygląda rewelacyjnie - jedyną wadą jest szybkie palcowanie się obudowy. Jedyne co zauważyłem po otrzymaniu testowego egzemplarza to lekko wgnieciony róg, który prawdopodobnie powstał po jednym upadku. Podczas moich testów nie powstały nowe zarysowania, więc przy odpowiednim traktowaniu smartfona nie mamy się co obawiać o jakieś większe zarysowania, czy uszczerbki w obudowie.

Samsung Galaxy A3

Na prawej krawędzi, oprócz tacki na kartę nano SIM i microSD, producent umieścił klawisz zasilania, na lewej przyciski do zmiany głośności. Są one dość twarde, więc trzeba się przyzwyczaić, że trzeba je wciskać nieco mocniej. Od góry umieszczono tylko mikrofon, na dole natomiast znajdziemy złącze micro USB, gniazdo słuchawkowe oraz głośnik multimedialny.

Samsung Galaxy A3

Na tyle umieszczono lekko wystający aparat główny o matrycy 13 Mpix z przysłoną f.1,9. Obok znajdziemy diodę doświetlającą, a nieco niżej logo producenta oraz kilka podstawowych symboli. Na froncie natomiast znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Nad nim znalazło się miejsce na 5-megapikselową kamerkę, głośnik do rozmów oraz kilka podstawowych czujników, na dole natomiast standardowo pojawiły się dwa klawisze dotykowe - wstecz oraz ostatnie aplikacje, a także fizyczny klawisz home. Warto powiedzieć, że w klawiszu nie umieszczono skanera odcisków palców tak, jak to jest w przypadku nieco większego Galaxy A5 (2016).

Wersja Galaxy A3 (2017) >>>

Samsung Galaxy A3

Sam wyświetlacz robi bardzo pozytywne wrażenie. Jest to ekran wykonany w technologii AMOLED, przez co trzeba przyznać, że kolory są bardzo żywe, a kąty widzenia mocno zadowalające. Dodatkowo warto powiedzieć że jasność jest na tyle wysoka, że raczej nie ma się problemu z odczytywaniem treści ze smartfona nawet w pełnym słońcu. Wyświetlacz, jak pisałem, jest rozdzielczości HD, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 312ppi. Moim zdaniem jest to całkowicie wystarczająca wartość do komfortowego używania smartfona. Na 4,7-calowym ekranie nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne.

WYDAJNOŚĆ

Samsung Galaxy A3 (2016) jest zaskakująco płynnie działającym smartfonem. Byłem przygotowany na to, że telefon ze średniej półki cenowej z dodatkową nakładką producenta będzie się dość często przycinał... Pozytywnie się zdziwiłem, ponieważ urządzenie podczas testów złapało może jedną mocniejszą zadyszkę po wyjściu z przeglądarki internetowej na ekran główny. Przy codziennym użytkowaniu takie pojedyncze, sporadyczne przyciski jestem w stanie jednak zrozumieć, szczególnie patrząc na cenę.

W grach smartfon też daje sobie całkiem nieźle radę. Przy niższych ustawieniach graficznych jesteśmy w stanie dość komfortowo zagrać nawet w bardziej wymagające tytuły, co jest niewątpliwym plusem. Jeśli chodzi o testy syntetyczne to w aplikacji AnTuTu Galaxy A3 (2016) "wykręciła" wynik na poziomie 36288 punktów, czyli całkiem przyzwoicie.

Samsung Galaxy A3

SYSTEM, INTERFEJS, APLIKACJE

W smartfonie znajdziemy domyślnie zainstalowany system operacyjny Android w nieco przestarzałej już wersji - 5.1.1 Lillipop. Jest ona wzbogacona o nakładkę TouchWiz, która ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Mnie osobiście wygląd systemu po modyfikacjach Samsunga bardzo się podoba, szczególnie, że producent dodaje kilka ciekawych rozwiązań, których nie ma w standardowej, czystej wersji Androida... chociaż w tym smartfonie aż tak kolorowo nie jest.

Zabrakło kilku rozwiązań, które bardzo zawsze podobały mi się w smartfonach południowokoreańskiego producenta. Nie mamy ani multiwindow, ani miniaturowych aplikacji, przez co funkcjonalność naszego smartfona jest o wiele mniejsza niż w przypadku nieco droższych modeli (chociażby A5 (2016), który już te dodatki posiada). Rozumiem, że producent mógł stwierdzić, że na 4,7-calowym smartfonie takie rozwiązania są mało przydatne, jednak ja mam nieco odmienne zdanie. Uważam, że ich brak jest wielką wadą i powodem do zastanowienia się nad innym smartfonem. Może nie na co dzień się z tego korzysta, ale czasem jednak się przydaje, przez co warto mieć takie udogodnienia.

Samsung Galaxy A3

W systemie, tak na prawdę, przede wszystkim zostały przebudowane aplikacje poprzez zmienienie ich szaty graficznej. Pojawiło się też kilka programów typowo Samsungowych (takich jak, na przykład, S Health) oraz zestaw programów od Microsoftu (pakiet Office oraz Skype). Poza tym producent zaoferował nam jeszcze tryb bardzo niskiego zużycia energii, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporą ilość baterii w kryzysowych sytuacjach rezygnując z bardziej zaawansowanych funkcji smatfona - do dyspozycji zostają wtedy podstawowe aplikacje takie jak telefon, wiadomości, czy notatnik.

APARAT

W Galaxy A3 (2016) znajdziemy 13-megapikselową matrycę aparatu głównego. Jest ona w stanie wykonywać zdjęcia bardzo dobrej jakości, które charakteryzują się sporą ilością szczegółów, dobrymi kolorami i małą ilością szumów. Przynajmniej w dzień - gdy zrobi się nieco ciemniej telefon miewa problemy z rozmazywaniem fotografii.

Rankingi czołowych smartfonów >>>

Bardzo zaskoczył mnie aparat frontowy w tym smartfonie. Zaimplementowana 5-megapikselowa matryca jest w stanie wykonywać dobrej jakości, pełne szczegółów zdjęcia z ładnymi kolorami. Dodatkowym atutem jest szerokokątna soczewka, dzięki której możemy uchwycić więcej elementów na jednej fotografii.

Samsung Galaxy A3

Aplikacja aparatu w Galaxy A3 (2016), jak w większości nowszych urządzeń Samsunga, jest wyposażona rewelacyjnie! Oprócz standardowych trybów, które obecne są w każdym smartfonie możemy skorzystać z wielu dodatków dostępnych do pobrania, dzięki temu każdy może wybrać tylko to, co mu faktycznie potrzebne bez zaśmiecania niepotrzebnie pamięci w smartfonie. Bardzo cieszy mnie obecność trybu profesjonalnego, w którym możemy dostosować niemal każdy parametr naszego zdjęcia - w tym segmencie cenowym to jednak mało spotykany dodatek. Z resztą sami zobaczcie jakie robi zdjęcia.

AKUMULATOR


Sporą zaletą Samsunga Galaxy A3 (2016) jest akumulator. Przy moim tradycyjnym użytkowaniu, czyli cały czas włączony internet (naprzemiennie Wi-Fi i transmisja danych) oraz automatyczna jasność wyświetlacza, jesteśmy w stanie uzyskać wyniki na poziomie 5 godzin SoT. Jak dla mnie jest to całkowicie zadowalający wynik, który pozwoli nam na bezproblemowe, całodniowe używanie smartfona bez konieczności podłączania go pod ładowarkę. Przy mniej intensywnej pracy możliwe jest ociągnięcie nawet dwóch dni bez doładowywania akumulatora.

PODSUMOWANIE

Samsung Galaxy A3 (2016) to ciekawy smartfon , ale tyko w przypadku, gdy szukacie urządzenia z małą przekątną ekranu w dość atrakcyjnej cenie. Osobiście, gdyby minimalna różnica ekranu nie byłaby przeszkodą,  rozważyłbym jednak zakup Samsunga Galaxy A5, który jest dostępny niemal w tej samej cenie, ze względu na większą ilość dodatków w systemie lub pomyślałbym o dołożeniu do Galaxy A5 (2016), który od mniejszej A3 (2016) różni się również lepiej wyposażonym systemie, a także obecnością skanera odcisków palców.

Samsung Galaxy A3

Ogólnie mówiąc myślę, że A3 (2016), pomimo kilku wad o których wspominałem, jest urządzeniem wartym uwagi. 1000 złotych byłbym w stanie na niego wydać, szczególnie biorąc pod uwagę to, że do dyspozycji mamy świetny akumulator, dobre aparaty oraz to, że całość została zamknięta w świetnie wyglądającej, dobrze wykonanej obudowie

blog comments powered by Disqus
Samsung Galaxy A3 - Test - Recenzja - Cena