PODPOWIEDZI:

Trak GPS-550

Trak GPS-550, to kolejna nawigacja samochodowa przygotowana przez polską firmę Trak Electronics. Urządzenie jest konstrukcyjnie bardzo podobne do wcześniejszego modelu tego producenta: GPS-530. Trak GPS-550 dzięki dużemu i czytelnemu wyświetlaczowi oraz oprogramowaniu AutoMapa staje się wszechstronną i z pewnością wartą zakupu nawigacją.

Trak GPS 530

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • duży, czytelny nawet w jasnym świetle ekran
  • 30-kanałowy odbiornik GPS i szybki procesor
  • AutoMapa, jako oprogramowanie do nawigacji
WADY
  • wyjścia słuchawkowe 2,5 mm i brak słuchawek w zestawie
  • niezbyt szczęśliwe miejsce na rysik
  • słaby akumulator

Nawigacja samochodowa Trak GPS-550 jest niemal identyczna z poprzednim modelem GPS-530. Podobieństwa to: 5-calowa przekątna ekranu i rozdzielczość 480 x 272 piksele, procesor SiRF Atlas IV i 30-kanałowy odbiornik GPS Centrality v4 oraz system operacyjny Windows CE 6.0. To, co różni te dwa sprzęty, to lepszy wyświetlacz w GPS-550 (jest czytelny nawet w dość silnym świetle) oraz aplikacja z mapami, bowiem miejsce Navigo 9i zajęła AutoMapa 5.5.3 (0906).

Trak GPS-550

Co w pudełku?

W zestawie z tym modelem Traka otrzymujemy standardowy komplet elementów: dwuczęściowy uchwyt samochodowy (przyssawka oraz element instalowany na urządzeniu), ładowarkę do gniazda zapalniczki, skróconą wersję instrukcji obsługi, kabel USB (służący także do ładowania akumulatora poza samochodem) oraz kartę gwarancyjną.

Wygląd/Wyposażenie

Sama nawigacja jest także wyposażona w rysik, który ułatwia wprowadzanie danych, choć duży ekran daje się obsługiwać również palcami. Niezbyt szczęśliwe jest tylko miejsce umieszczenia rysika z tyłu u dołu obudowy – łatwiej by się go wyciągało, gdyby został przeniesiony na górę. GPS-550 na pierwszy rzut oka sprawia pozytywne wrażenie, które zachowujemy także po bliższym zapoznaniu się z nim. Nawigacja została wyposażona w głośnik o mocy 1,5 W, port mini USB, slot kart SD (akceptowane są nośniki do 8 GB), stałą pamięć NAND Flash ROM o objętości 2GB, 64 MB pamięci RAM oraz dwa wyjścia słuchawkowe (niestety, nie są to standardowe gniazda 3,5 mm, a w zestawie brak jest słuchawek). W charakterze elementów opcjonalnych występują: moduł Bluetooth, transmiter FM (był w testowanym egzemplarzu) i wejście A/V zamiast jednego z gniazd słuchawkowych.

Praca / Możliwości

Urządzenie startuje w akceptowalnym czasie – w sumie w przeciągu ok. pół minuty od zera w miejskiej zabudowie (uruchomienie sprzętu i aplikacji, odnalezienie pozycji). Jeszcze krócej trzeba czekać, jeśli GPS-550 był tylko uśpiony. W czasie testów nie napotkałem na problemy z pozycjonowaniem ani w czasie opadów, ani w lesie podczas pieszej wycieczki. Akurat na takie wypady, to ten model nie nadaje się zupełnie, bo deklarowany niespełna trzygodzinny czas pracy na baterii jest prawdziwy (akumulator ma tylko 1000 mAh).

AutoMapa Polska XL (dokładne mapy pokrywają obszar Polski, z kolei Europa jest jedynie schematycznie) prowadzi pewnie, nie gubi się po zmianie drogi i umożliwia określenie wielu różnych parametrów pracy: od wyboru rodzaju trasy (szybka, optymalna, krótka, terenowa, przełajowa, piesza), przez wskazanie wyboru dróg płatnych, promów i autostrad po decyzję o głosie, który będzie nas kierował. Oprócz tego można ustalić, kiedy i jakie informacje są przekazywane, tryb wyświetlania mapy (od płaskiego widoku po 3D) i jej dokładność czy informowanie o punktach POI.

Trak GPS-550 po uruchomieniu prezentuje ekran główny (wyświetlacz ma 10 poziomów jasności), na którym u góry wyświetlane są ikony do sterowania podstawowymi funkcjami urządzenia. Kolejno są to: zmiana głośności (w tym możliwość wyłączenia dźwięków ekranu), transmiter FM (ustawienie częstotliwości oraz włączanie), wskaźnik stanu baterii (w tym określanie automatycznego wygaszania) i zegar (godzina, data i strefa czasowa). Na środku ekranu umieszczono trzy duże ikony, z których środkowa pokazuje wybraną pozycję w menu, a boczne służą do przełączania się do sąsiednich funkcji. W dolnej części jest menu obejmujące wszystkie elementy: GPS, multimedia, e-book, narzędzia, ustawienia i gry. Wszystko to oczywiście po polsku (do wyboru jest w sumie 11 języków).

Trak GPS-550

Jak można łatwo wywnioskować z menu, GPS-550 jest także odtwarzaczem multimedialnym, czytnikiem plików i centrum rozrywki. Bez opuszczania opisanego interfejsu (producent daje bowiem możliwość uruchomienia samego Windows CE) możemy słuchać muzyki w formatach MP3, WMA i WAV, oglądać filmy zapisane, jako AVI, WMV, ASF i MPEG, przeglądać zdjęcia (JPG, BMP, PNG) i czytać informacje zawarte w plikach TXT. Dla wygody użytkownika jest też kalendarz i notatnik, a chętni mogą włączyć zapis śladu GPS, który może służyć do późniejszego prześledzenia dokładnej trasy podróży (konieczna do tego jest karta SD).

Podsumowanie

Trak GPS-550 jest dość udaną konstrukcją i jako nawigacja samochodowa z AutoMapą sprawdza się naprawdę dobrze – słaby akumulator raczej nie pozwala na piesze wycieczki w teren z „550” w kieszeni w charakterze mapy. Ekran o dużej przekątnej i dostatecznie czytelny w każdych warunkach oświetleniowych, to kolejny atut tego modelu. Słabiej urządzenie spisuje się w charakterze odtwarzacza filmów – 65 tys. kolorów nie zachwyci nikogo. Podsumowując w jednym zdaniu: z tym wyświetlaczem i AutoMapą na pokładzie Trak GPS-550 wart jest zakupu.

blog comments powered by Disqus