PODPOWIEDZI:

Samsung ST1000 [TEST]

Aparat Samsung ST1000 nie znajdzie uznania w gronie bardziej wymagających amatorów, ale dla osób z mniejszą wiedzą fotograficzną może być świetnym towarzyszem różnych wycieczek czy spotkań.

Samsung ST-1000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • bogate wyposażenie w interfejsy komunikacyjne
  • obiektyw ze stabilizacją optyczną
  • wysokiej rozdzielczości, dotykowy ekran LCD
  • nagrywanie filmów w rozdzielczości HD
WADY
  • niewygodna w obsłudze dźwignia zoomu

Samsung ST1000 to aparat kompaktowy charakteryzujący się płaską konstrukcją bez wysuwanego na zewnątrz obiektywu, dotykowym wyświetlaczem LCD o dużej rozdzielczości (1,15 mln pikseli), obecnością odbiornika GPS, modułu Bluetooth i karty Wi-Fi pracującej w standardzie 802.11 bg.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Samsung ST1000

Urządzenie jest w sprzedaży od września 2009 roku, a w zestawie z nim użytkownik otrzymuje także akumulator, pasek na nadgarstek, płytę CD z oprogramowaniem i szczegółowym podręcznikiem użytkownika, ładowarkę z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym oraz kabel A/V, a także skróconą instrukcję obsługi. Mimo możliwości podłączenia HDMI producent nie dołączył do kompletu odpowiedniej przejściówki i kabla.

Samsung ST1000 bazuje na matrycy CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala i efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela, a czułości regulowanej w zakresie 80–3200 ISO. Optykę aparatu stanowi pozbawiony stałego tubusu obiektyw Schneider Kreuznach Varioplan o ogniskowej zmiennej w przedziale 37–175 mm (wartości odpowiadające małemu obrazkowi; pięciokrotny zoom optyczny) i otworze względnym f/3.6–4.8. Normalny tryb fotografowania zapewnia ostry obraz w odległości 80 cm, a dystans ten można zmniejszyć do pięciu centymetrów w trybie makro. Migawką można sterować w przedziale od 1/2000 s do 8 s.

Samsung ST1000

Aparat potrafi rejestrować zdjęcia wyłącznie jako pliki JPEG., przy czym największa możliwa rozdzielczość fotografii to 4000 x 3000 pikseli. W sumie do wyboru jest osiem różnych wielkości z trzema proporcjami kadru: 4:3, 3:2 i 16:9. Zapis wideo odbywa się w jednej z trzech rozdzielczości: 1280 x 720 (HD), 640 x 480 i 320 x 240, przy czym zawsze jest wybór 30 i 15 klatek na sekundę. Samsung umożliwił zwiększenie tempa rejestracji do 60 klatek na sekundę, ale wyłącznie dla najmniejszej rozdzielczości. Zapisywanie filmu można przerywać bez konieczności tworzenia nowych plików; użytkownik może także wyłączyć głos. Wszystkie tworzone w aparacie pliki trafiają albo do wewnętrznej pamięci o pojemności 100 MB lub na karty microSD (producent gwarantuje działanie modeli do 4 GB pojemności włącznie).

Jak kupić najlepszy aparat fotograficzny? >>>

Aparat należy do grupy nieco masywniej zbudowanych płaskich kompaktów (wymiary 99,8 x 60,8 x 18,9 mm; masa 156 g bez baterii i karty pamięci), ale łatwo go schować do niemalże każdej kieszeni. Obudowa wygląda elegancko, a dzięki pięciu wariantom kolorystycznym (czarny, ciemnoniebieski, czarno-złoty, czerwony i srebrny) można kupić wersję najbardziej odpowiadającą upodobaniom.

Samsung ST1000

Samsung ST1000 nie jest pierwszym aparatem wyposażonym w odbiornik GPS, ale obecność tego przyrządu, za pomocą którego można do każdego zdjęcia dołączyć informację o miejscu w którym zostało zrobione, i mnogość interfejsów komunikacyjnych czynią z niego dość wyjątkowy model. Karta Wi-Fi umożliwia przesłanie zdjęć pocztą elektroniczną bezpośrednio z aparatu. Z kolei moduł Bluetooth służy do wysyłania zdjęć z aparatu na telefony komórkowe czy urządzenia PDA. Aparat spełnia także specyfikację standardu DLNA (Digital Living Network Alliance), jest więc w stanie komunikować się z innymi urządzeniami elektronicznymi, np. z telewizorem.

W kontakcie z aparatem wzrok przyciąga duży, bo aż 3,5-calowy dotykowy wyświetlacz LCD. Uznanie dla ekranu rośnie po jego włączeniu, charakteryzuje się on bowiem bardzo wysoką rozdzielczością – ok. 1,15 mln pikseli. Oprócz włącznika, spustu migawki i dźwigni do zoomowania (nie jest wygodna, bo przechyla się ją w płaszczyźnie pionowej) jest tylko jeden klawisz, służący do przełączania aparatu w tryb odtwarzania. ST1000 jest kolejnym urządzeniem Samsunga, który może być sterowany poprzez przechylanie i wykonywanie określonych ruchów aparatem (tzw. Smart Gesture). Wbudowany czujnik umożliwia np. obrót zdjęcia bez dotykania ekranu.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Samsung ST1000

Ten kompakt nie ma oferuje praktycznie żadnej funkcjonalności dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jedynym wyjątkiem jest opcja manualnego ustawiania balansu bieli na podstawie wzorca – reszta to mniej lub bardziej zaawansowana automatyka. Najdalej idzie tryb Smart Auto, w którym rola użytkownika sprowadza się do ustalenia kadru i wyzwolenia migawki. W trybie tym aparat samodzielnie dobiera optymalne ustawienia (spośród kilkunastu dostępnych programów) w zależności od fotografowanego obiektu i panującego oświetlenia.

Poza tym w aparat wbudowano 13 programów tematycznych, funkcje wykrywania i rejestrowania twarzy, detekcji uśmiechu i mrugnięć oraz tryb upiększania (rozjaśnia zdjęcie, poprawia odcień skóry i usuwa niedoskonałości cery). Pomocna przy scenach z kontrastowymi motywami będzie funkcja kompensacji podświetlenia, z kolei przy obiektach pozostających poza centralną częścią kadru, a wymagających ustawienia ostrości, skutecznym narzędziem będzie możliwość wskazania palcem na ekranie obiektu, który ma być ostry. Samsung wraz z tą funkcją przewidział aktywację śledzącego autofokusa, co pozwala użytkownikowi uwolnić się od konieczności ciągłego wskazywania obiektu, którym jest zainteresowany. Ułatwieniem jest na pewno podwójna stabilizacja obrazu (optyczna i cyfrowa), zwłaszcza gdy zdjęcie jest wykonywane przy dłuższych ogniskowych lub przy słabym oświetleniu. Nietypowa jest też możliwość uruchamiania samowyzwalacza ruchem.

Podobnie jak i inne modele z linii aparatów Samsung ST, tak i ST1000 ma kilka charakterystycznych dla niej elementów. Aparat dysponuje np. funkcją Smart Album (ułatwia wyszukiwanie konkretnych zdjęć na podstawie daty, rodzaju pliku czy kolorystyki), koszem (usunięte zdjęcia trafiają do folderu w pamięci wewnętrznej aparatu, co pozwala na łatwe odzyskanie przypadkowo skasowanego zdjęcia) czy trybem wskaźnika ramki, pomocnym wtedy, gdy chcemy prosić inną osobę o zrobienie nam zdjęcia (ustalamy kadr, a następnie osoba rejestrująca fotografię musi przed wyzwoleniem spustu migawki wyrównać przezroczyste wskaźniki wyświetlane na bokach ekranu z obrazem rzeczywistym). Bardzo praktyczne podejście Samsung wykazał także przy ładowaniu akumulatorów. Otóż ładowarka sieciowa ma po prostu gniazdo USB, więc nie ma znaczenia, czy użytkownik uzupełnia stan baterii z sieci elektrycznej, czy z komputera.

Samsung ST1000

Samsung ST1000 nie jest zwyczajnym aparatem. To urządzenie przeznaczone dla osób aktywnie dzielących się z innymi swoim fotograficznymi dziełami, w czym pomocą ma być znakowanie położenia geograficznego zdjęć i interfejsy komunikacyjne. Raczej nie znajdzie uznania w gronie bardziej wymagających amatorów, ale dla osób z mniejszą wiedzą fotograficzną może być świetnym towarzyszem różnych wycieczek czy spotkań. Patrząc bowiem tylko na dwie cechy – obiektyw ze stabilizacją i kompensację podświetlenia – można stwierdzić, że szanse początkujących na udane zdjęcia znacznie rosną.

blog comments powered by Disqus