PODPOWIEDZI:

Nokia N85 [TEST]

Multimedialna Nokia N85 to telefon dla najbardziej wymagających użytkowników stawiających na wszechstronność i nieograniczone możliwości komunikacyjne.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • atrakcyjny wygląd
  • dużo funkcji multimedialnych
  • bogaty zestaw akcesoriów
WADY
  • słaba jakość wykonania obudowy
  • niezbyt wygodne w użyciu przyciski sprzętowe
  • niewielka przekątna ekranu

Nokia N85 należy do grupy urządzeń wielofunkcyjnych, tzw. smartfonów. Ze względu na różnorodność oferowanych funkcji, Nokia N85 zdecydowanie zasługuje na miano telefonu multimedialnego; nagrywanie, oglądanie i edycja plików wideo, słuchanie muzyki, korzystanie z Internetu, nawigacja satelitarna, obsługa aplikacji biurowych (pakiet QuickOffice), czy też możliwość fotografowania wbudowanym aparatem fotograficznym o rozdzielczości 5Mpix nie stanowią dla tego modelu najmniejszego problemu.

Nokia N85

Co w pudełku?

Dokonując zakupu Nokii N85, otrzymujemy zestaw zawierający:

  • telefon Nokia N85,
  • baterię Li-Ion 1200mAh,
  • ładowarkę sieciową,
  • zestaw słuchawkowy z adapterem,
  • kabel USB,
  • kabel wideo,
  • kartę microSD 8GB,
  • instrukcję obsługi,
  • instrukcję startową,
  • płytę z oprogramowaniem.

Wygląd / Obudowa

Nokia N85 została zbudowana w oparciu o konstrukcję podwójnego slidera; obudowa rozsuwająca się w dwie strony daje możliwość korzystania zarówno ze standardowej klawiatury numerycznej, jak i umieszczonych powyżej ekranu przycisków do obsługi multimediów, gier oraz powiększania stron internetowych. Testowany egzemplarz był wykonany dość solidnie, obudowy były dobrze spasowane, niemniej można było wyczuć zbyt duże luzy w mechanizmie, jak na telefon o niewielkim stopniu zużycia.

Nokia N85

Na przednim panelu znajduje się wyświetlacz LCD 2,6" o rozdzielczości 240×320 pikseli (16M kolorów), tuż pod nim – jak to u Nokii, niezliczona ilość przycisków sprzętowych. Całość pokryta jest wspólnym panelem, ponad powierzchnię, którego lekko wystają zaledwie trzy z przycisków oraz pad nawigacyjny, pod względem estetycznym stanowiąc interesujące urozmaicenie gładkiej, czarnej tafli. Pozostałe klawisze pozostają „w ukryciu” do momentu rozsunięcia obudowy i włączenia ich podświetlenia. Wyświetlacz wykonany w technologii OLED wyświetla ładne, żywe barwy oraz charakteryzuje się wysokim kontrastem, co można docenić podczas oglądania filmów, zdjęć czy podczas grania w jedną z gier. Dodatkowo technologia wykonania wyświetlacza zapewnia zmniejszony pobór energii, co oznacza wydłużenie czasu pracy na baterii.

Po rozsunięciu obudowy w górę, otrzymujemy dostęp do klawiatury numerycznej, a po rozsunięciu w dół – do klawiszy sterujących multimediami. Obie klawiatury są wygodne w użyciu, klawisze są odpowiednio duże, z wyraźnym „klikiem”, a ponadto pod względem stylistyki ładnie komponują się z przednim panelem.

Na tylnej ściance znajdziemy osłonięty klapką obiektyw aparatu fotograficznego oraz LED-ową lampę błyskową. Duży plus za jakość wykonania mechanizmu osłaniającego – praktycznie niemożliwe jest przypadkowe odsunięcie klapki. Nowością jest zintegrowanie złącza komunikacyjnego z wejściem ładowarki – w N85 funkcje te pełni złącze microUSB umieszczone na górnej ściance telefonu, na której znajdziemy również wyjście słuchawkowe typu jack 3,5mm, włącznik zasilania oraz uchwyt na smycz. Zgrupowane w ten sposób porty pozwalają na uniknięcie plątaniny kabli wystających z różnych stron obudowy, gdy np. słuchamy muzyki przez słuchawki i jednocześnie korzystamy z USB/ładujemy baterię. Po prawej stronie obudowy – inaczej niż zwykle, umieszczono przyciski regulujące głośność, poniżej przycisk blokady klawiatury oraz spust migawki aparatu, a po lewej – osłonięte zaślepką gniazdo kart microSD.

Nokia N85

Obsługa

Projekt telefonu został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach – Nokia N85 jest niezwykle funkcjonalna i wygodna w użyciu. Niewielkie, jak na możliwości urządzenia, rozmiary sprawiają, że telefon pewnie leży w ręce. Panel przedni, dzięki jego zupełnie płaskiej, pozbawionej wgłębień i wypukłości powierzchni, bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wciskając przyciski sterujące należy niestety użyć sporo siły, trzeba też uważnie patrzeć, który klawisz chcemy nacisnąć, gdyż brak jest możliwości wyczucia pod palcem podziałów pomiędzy nimi. Klawisze czerwonej i zielonej słuchawki oraz srebrny przycisk multimedialnego menu podręcznego działają bez zarzutu. Pięciopozycyjny przycisk nawigacyjny wzbogacono w funkcję dotykową – przesuwając palcem w prawo lub lewo wzdłuż jego krawędzi możliwe jest (przynajmniej w teorii) przemieszczanie się między wyświetlanymi ikonami/elementami w prawo/lewo. Niestety precyzja działania tego „touchpada” pozostawia wiele do życzenia – obsługa telefonu w oparciu o ten sposób nawigacji jest praktycznie niemożliwa.

Nokia N85 pracuje pod systemem operacyjnym Symbian 9.3 S60 3rd Edition, sposób obsługi nie odbiega od wcześniejszych wersji tego oprogramowania. Symbiana wyposażono w pewne nowe funkcje, jak możliwość pobierania aktualizacji aplikacji, czy możliwość podejrzenia w każdej chwili listy wszystkich aktualnie uruchomionych programów. System działa szybko i sprawnie, ale czasem zdarzają się 2-3 sekundowe spowolnienia w jego działaniu. Ponieważ N85 „zamyśla się” dość rzadko, efekt ten generalnie nie przeszkadza w użytkowaniu sprzętu. Menu główne jest skomponowane w sposób przejrzysty, w jego skład wchodzi dwanaście ikon umożliwiających szybki dostęp do najważniejszych funkcjonalności telefonu. Podręczne menu multimediów, dostępne po wybraniu srebrnego klawisza, sprytnie zorganizowano w sposób kontekstowy – dostępne z tego poziomu aplikacje podzielono na kategorie: Internet, kontakty, muzyka, zdjęcia, TV i video, gry oraz mapy. Moim zdaniem - strzał w dziesiątkę. N85 wyposażono w jeszcze jeden „gadżet” – akcelerometr umożliwiający dopasowanie orientacji wyświetlanego obrazu. Bardzo szybko – i prawidłowo reaguje on na zmiany położenia telefonu, usprawniając tym samym korzystanie z aplikacji takich, jak np. przeglądarka internetowa, czy gry.

Funkcje

Nokia N85 pracuje czterech zakresach GSM oraz umożliwia łączność przez GPRS/EDGE/HSCSD/WCDMA i HSDPA (do 3.6 Mbps), ponadto obsługuje WiFi w standardzie 802.11b, 802.11g. Czyli w zasadzie nie ma sytuacji, abyśmy nie mogli skontaktować się ze światem. Nokia N85 może się komunikować z innymi urządzeniami poprzez USB i Bluetooth 2.0 z EDR. Dostępna dla użytkownika pamięć wewnętrzna to nieco ponad 70MB - można ją zwiększyć przez kartę microSD o pojemności do 8GB. Dodatkowo łączność GPS (z A-GPS) we współpracy z aplikacją Nokia Maps 2.0 umożliwia używanie telefonu, jako systemu nawigacji – aktualna pozycja jest ustalana w ciągu kilkudziesięciu sekund, ale niestety za ściągnięcie map będziemy musieli zapłacić zgodnie z taryfą operatora. Ze względu na niewielki rozmiar wyświetlacza Nokię N85 polecić można co najwyżej do nawigacji pieszej.

Nokia N85

Wbudowana przeglądarka internetowa całkiem nieźle radzi sobie z wyświetlaniem stron na niedużym wyświetlaczu LCD. Bardzo pomocne są w tym momencie przyciski zmiany rozmiaru strony aktywowane po przesunięciu panelu z wyświetlaczem w dół/w prawo, w zależności od orientacji telefonu. Do przeglądania Internetu najlepiej nadaje się poziomy tryb wyświetlania obrazu.
Telefon stosunkowo dobrze sprawuje się podczas rozmów, jednak do słuchania muzyki (z odtwarzacza mp3, radia FM lub radia internetowego) zalecane jest używanie głośników zewnętrznych lub zestawu słuchawkowego – wbudowany głośnik mocno tłumi basy. Efektów dźwięku 3D w tych warunkach nie da się docenić. Obsługiwane formaty plików dźwiękowych to: mp3, wma, aac, eAAc oraz AAC+. Interesującym dodatkiem jest wbudowany nadajnik FM, który pozwala słuchać muzyki odtwarzanej przez telefon za pośrednictwem odbiornika radiowego np. w samochodzie. Sygnał z nadajnika pozwala na słuchanie muzyki w zadowalającej jakości, gdy telefon znajduje się w odległości ok. 10-15cm od radioodbiornika. Warto pamiętać, że na terenie Polski korzystanie z nadajników radiowych bez koncesji jest nielegalne (informacja taka jest również podana na opakowaniu telefonu).

Odtwarzacz plików wideo obsługuje formaty: MPEG4, WMV, AVC/H.264, RV, Flash Video i H.263/3GPP. Filmy można oglądać pionowo oraz poziomo, w trybie panoramicznym. Niestety – brak możliwości odtworzenia plików DivX i Xvid. Obraz można przesłać za pomocą załączonego kabla wideo na monitor zewnętrzny. Aplikacje umożliwiające zastosowania biurowe Nokii to m.in. pakiet QuickOffice oraz Adobe Reader i Zip Manager, ponadto standardowo kalendarz, kalkulator i konwerter oraz notatki pisemne i głosowe.

Nokia N85

I nareszcie – jedna z najbardziej interesujących funkcjonalności każdego telefonu multimedialnego – aparat. W Nokii N85 zastosowano matrycę 5Mpix oraz optykę Karl Zeiss (obiektyw Tessar 5.45) i mocną lampę błyskową LED. Obraz (zdjęcia oraz wideo) w świetle dziennym rejestrowany jest z dobrą jakością, porównywalną z prostymi aparatami kompaktowymi. N85 wyposażona została w szereg usprawnień typu stabilizator obrazu, autofocus czy tryby tematyczne. Sztuczne światło niestety znacznie pogarsza jakość fotografii. Opcja kamery umożliwia nagrywanie sekwencji wideo w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli (VGA) i z szybkością 30 fps, czyli w jakości telewizyjnej. Wadą aparatu jest przycisk migawki – wciskając go bez spoglądania na wyświetlacz, nie można wyczuć momentu wykonania pomiaru. Przycisk migawki powinien być wyraźnie dwustopniowy.

Bateria załączona do zestawu ma pojemność 1200mAh i wg producenta zapewnia do 15 dni w trybie gotowości oraz do 7 godzin rozmów GSM i do 5,5 godziny korzystania z Internetu. W rzeczywistości, przy normalnym korzystaniu z telefonu, bateria wystarcza na ok. 3-4 dni pracy, co jest wynikiem zadowalającym w porównaniu do możliwości urządzenia oraz do osiągów modeli z tej samej półki.

Nokia N85

Podsumowanie

Nokia N85 jest telefonem godnym polecenia dla użytkowników wymagających od swojego telefonu niezawodności i wszechstronności oraz przy okazji, oryginalnego i funkcjonalnego designu. Dopracowania wymaga jedynie obudowa – pięta achillesowa telefonu, gdyż jakość spasowania poszczególnych elementów nie przystaje do sprzętu tej klasy.

blog comments powered by Disqus