PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy Tab [TEST]

Samsung Galaxy Tab jest drugim pod względem popularności tabletem na naszym rynku. Z niecierpliwością oczekiwałem możliwości jego przetestowania, a tym samym sprawdzenia, skąd bierze się owa popularność.

Samsung GALAXY Tab P5110

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Długi czas pracy na baterii
  • Dwie kamery z przodu i tyłu obudowy
  • Dioda LED jako lampa błyskowa
  • Na pokładzie android 2.3.3
  • Możliwość instalacji dodatkowej karty pamięci SD lub SDHC
  • Funkcja telefonu
  • Obsługa Flash 10.1
WADY
  • Łatwo rysująca się obudowa tylna
  • Utrudniony dostęp do karty pamięci
  • Brak możliwości samodzielnej wymiany baterii
  • Gniazda na kartę SIM oraz pamięci mogły by być ukryte pod tylną klapką
  • Tylko 7” wyświetlacz

Wygląd zewnętrzny i zawartość opakowania

Tablet Samsunga dotarł do testów w gustownym białym pudełku. W środku oprócz samego tabletu znajdowały się słuchawki dokanałowe, ładowarka sieciowa z gniazdem USB w standardzie 2.0 oraz wielofunkcyjny kable USB pozwalający na podłączenie Galaxy Taba do komputera, jak i do ładowarki. Samsung Galaxy Tab objęty jest standardową dwuletnią gwarancją producenta.

całość

Wymiary i właściwości

Samsung Galaxy Tab P1000 jest tabletem bardzo kompaktowym. Waży jedynie 380 gram, a jego wymiary to tylko 188,8 x 120,3 x 11,4 mm. Nadaje się idealnie do trzymania w jednej ręce, ale niestety po dłuższym czasie użytkowania nawet te 380g męczy.

trzymanie

Całość działa na baterii litowo-jonowej o pojemności 4000mAh. Z tyłu obudowy mamy aparat o rozdzielczości 3Mpix oraz diodę LED, która działa jak lampa błyskowa, a dzięki odpowiednim aplikacjom możemy zmienić nasz tablet na przykład w latarkę. Z frontu Samsung zainstalował drugi aparat/kamerkę ale już o mniejszej rozdzielczości 1.3Mpix . Oprócz funkcji aparatu, Galaxy Tab umożliwia nam również nagrywanie sekwencji wideo o rozdzielczości 720 x 480 pikseli. Tablet jaki dotarł do testów wyposażono w system Android 2.3.3 oraz pakiet aplikacji mniej jak i bardziej przydatnych. Sercem P1000 jest procesor Cortex A8, Hummingbird o taktowaniu 1GHz oraz pamięć operacyjna 512MB. Zapis danych odbywa się na wbudowanej pamięci 16GB lub 32GB (do testów dotarł tablet o tej mniejszej pojemności 16GB), ale dzięki możliwości instalacji dodatkowej karty pamięci możemy ją znacznie powiększyć. Obraz wyświetlany jest na 7” ekranie pojemnościowym LCD o rozdzielczości 600x1024 pikseli. Samsung jako pierwszy wyposażył swój produkt w funkcję telefonu, dzięki czemu możemy dzwonić i wysyłać wiadomości SMS w dowolnej sieci. Standardowym wyposażeniem jest również moduł GPS, Bluetooth 2.1 oraz modem Wi-Fi 802,11 b/g/n.

Zobacz katalog i wyszukiwarkę tabletów >>>

Użytkowanie

Pierwszym wrażeniem jest zawsze dotyk. Samsung Galaxy Tab sprawia wrażenie bardzo porządnego sprzętu ale w rzeczywistości jest to tylko połowiczna prawda. Materiał użyty do jego wykonania to plastik, który jest niestety mało odporny na zadrapania. Tylna część obudowy rysuje się zdecydowanie za szybko. Ekran jest dużo bardziej odporny na zarysowania, ale za to bardzo łatwo się brudzi, a każde dotknięcie pozostawia po sobie niemiły dla oka ślad. Oparty na Androidzie tablet wyposażony jest w standardowy zestaw przycisków. Na prawym boku mamy klawisz odpowiedzialny za odblokowanie urządzenia, poniżej klawisze głośności, a jeszcze niżej dwa sloty: jeden na kartę pamięci micro SD lub CDHC oraz gniazdo karty SIM.

włączenie

karty

Do góry Galaxy Tab posiada wyjście słuchawkowe minijack gdzie możemy podłączyć dołączone słuchawki. Na samym dole urządzenia znajdują się dwa niewielkich rozmiarów głośniki oraz pośrodku gniazdo USB.

słuchawki

dół

Wszystkie klawisze działają płynnie. Szkoda tylko, że klawisze głośności są tak małe. Ekran pojemnościowy jest dobrej jakości, a kąty widzenia są wystarczające do normalnego użytkowania (cała rodzina niestety filmu nie obejrzy). Dotyk działa płynnie również kiedy stosujemy multi touch.

Każdy, kto miał wcześniej styczność z Androidem odnajdzie się tu bez problemu. Standardowo Samsung oferuje nam 5 pulpitów głównych na których umieszczono pasek wyszukiwania Google, skróty do telefonu, odtwarzacza wideo, mapy Google, YouTube oraz Sklep Play (dawniej Android Market).Pulpity możemy oczywiście dodatkowo konfigurować: zmieniać tapety, dodawać Widgety, oraz skróty klawiszowe. W menu tabletu na trzech pulpitach mamy już zainstalowane najpotrzebniejsze aplikacje. Niektóre potrafią się jednak dublować funkcjami.

Funkcjonalność tabletu od Samsunga jest bardzo duża. Idealnie nadaje się jako organizer, czy zwykły kalendarz. Ale na tym zalety Galaxy Tab się nie kończą. Tablet bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem filmów nawet w wysokiej rozdzielczości, bez jakichkolwiek przycięć. Muzyka dla P1000 też nie jest problemem, szkoda tylko, że aby wyciągnąć jak najlepszą jakość dźwięku konieczne jest doinstalowanie equalizera. Dźwięk z zainstalowanych głośników jest średni, na szczęście wbudowane wyjście słuchawkowe ratuje sytuację.

Podstawowym zadaniem tabletu jest umożliwienie nam kontaktu ze światem – czyli Internet. Tutaj Galaxy Tab sprawuje się dobrze. Niestety tylko dobrze. O ile na płynność ładowania stron nie ma jak narzekać, o tyle czytelność pozostawia już nieco do życzenia. Trzymając tablet w pionie, strony są zbyt mało czytelne a czcionki nie wyraźne. Dopiero po odwrócenia urządzenia wraz z powiększeniem czcionki da się bez przeszkód korzystać z zasobów sieci. Bardziej wymagający mogą bez problemu jednym ruchem powiększyć sobie obraz (ale wtedy ten nie zawsze mieści się na ekranie). Domyślnie zainstalowana przeglądarka oferuje jedynie podstawową funkcjonalność i bardziej wymagający użytkownicy z pewnością będą chcieli ją zastąpić innym produktem. Jako czytnik eBook Galaxy Tab radzi sobie znakomicie. Zarówno w pionie jak i poziomie czcionka jest czytelna, a dzięki temu, iż urządzenie domyślnie ściemnia ekran obraz nie męczy wzroku. Efekty dźwiękowe i graficzne są bardzo miłym dodatkiem, a czytanie książki jest dzięki temu przyjemniejsze.

W końcu, czas sprawdzić wielozadaniowość. Wielu użytkowników zwracało uwagę na właśnie ten aspekt – problem z odpaleniem kilku aplikacji na raz. Większość jednak opinii bazowała na starym Androidzie 2.2 tu mamy na pokładzie już jego nowszą wersję 2.3.3.

W tym teście tablet Samsunga wypadł znakomicie. Nowa wersja Androida zrobiła swoje. W jednym czasie możemy słuchać muzyki, oglądać wideo w najwyższej możliwej jakości, a w tle mieć włączoną jeszcze inną aplikację (na przykład komunikator skype) i tablet cały czas działa płynnie, nic nie przycina. I pomyśleć, że to wszystko tylko na 1GHz procesorze i 512MB pamięci RAM.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Tab jest na pewno produktem udanym, który może powalczyć w rankingach polecanych tabletów. Słusznie zasłużył na swoje uznanie wśród licznych klientów. Jest bardzo dobrze wykonany jednak materiał do tego użyty (zwłaszcza tylna klapka) mógł by być mocniejszy. Ciekawą funkcją jest możliwość telefonowania, ale ta sprawdza się tylko w użyciu ze słuchawką Bluetooth lub zestawem słuchawkowym. Niewątpliwie zaletą Samsunga jest zainstalowany system Android. W swojej najnowszej odsłonie 2.3.3 tablet nie przycina, nawet jak obciążymy go kilkoma zadaniami na raz. Za cenę nie całych dwóch tysięcy złotych Samsung Galaxy Tab P1000 jest z pewnością produktem wartym uwagi.

vt

Przykładowe zdjęcia

Przykładowe zdjęcia wykonane tabletem Samsung Galaxy Tab P1000

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Samsung Galaxy Tab [TEST]