PODPOWIEDZI:

Asus HD 7770 DirectCU [TEST]

Radeon HD7770 Asusa jest bardzo popularną konstrukcją na naszym rynku. Wcześniej nasza redakcja miała okazję testować konstrukcje Radeona HD7770 Sapphire oraz Gigabyte. Jak konstrukcja Asusa wypadnie na tle konkurencji?

Asus HD7770 DirectCU

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra wydajność
  • Niskie temperatury pracy
  • Dobre wykonanie
WADY
  • Głośniejsza od konkurencyjnych rozwiązań HD7770

Testowany Radeon dociera do testów wraz z kompletem instrukcji obsługi oraz gwarancją i płytą ze sterownikami. Z dodatkowych akcesoriów do użytkownika trafia przejściówka DVI->VGA oraz mostek CrossFireX, pozwalający na podłączenie karty w duecie z drugim Radeonem HD7770.

w1

Rdzeń procesora graficznego taktowany jest zegarem 1020MHz, co jest wyższym taktowaniem od Sapphire Flex o 20MHz, a niższym o 80MHz od testowanej wcześniej konstrukcji Gigabyte. Pamięci taktowane efektywnie 4600MHz są niżej taktowane jak u Gigabyte, a o 100MHz wyżej jak u Sapphire.

info

Pod względem parametrów technicznych karta Asusa plasuje się pośrodku konstrukcji konkurencyjnych dotychczas przez nas testowanych.

Ważnym elementem konstrukcji karty Asus HD7770 DirectCu jest układ chłodzący GPU. Chłodzenie zostało oparte o dość dużych rozmiarów aluminiowy radiator wspomagany dwoma rurkami cieplnymi, o dość sporej średnicy (większej jak u konkurencji). Co ważne rurki posiadają bezpośredni kontakt z rdzeniem procesora, co ułatwia dodatkowo odprowadzanie ciepła do radiatora. Wymianę ciepła z otoczeniem ułatwia jeden centralnie umieszczony wentylator. Całość chłodzenia przykryta została stylową czarną obudową wykonaną w całości z plastiku. Chłodzenie zamontowane jest tylko na rdzeniu GPU, nie chłodzi dodatkowo ani sekcji zasilania, ani kości pamięci.

w5

Karta graficzna Asusa komunikuje się z komputerem interfejsem PCI-E x16 w standardzie 3.0. Zainstalowana pamięć to kości Hynixa o pojemności 1GB GDDR5 komunikujące się szyną 128bit. Karta została wykonana w 28nm procesie technologicznym.

w3

Złącza jakimi dysponuje karta to:

  • 1x DVI
  • 1x HDMI (pełnowymiarowe)
  • 2x miniDP (w zestawie brak przejściówki do pełnowymiarowego DisplayPort)

w4

Asus HD7770 nie jest kartą wymagającą, jeśli chodzi o moc zasilacza. Dobra 450W konstrukcja wystarczy w zupełności do napędzenia karty – konieczna jest tu jedna 6PIN końcówka PCI-E.

w6

Zestaw testowy i metodyka

Platforma testowa - Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

  • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

  • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

  • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

  • Karta graficzna

Asus HD7770 DC2

asus

  • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

dysk

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

tesla

  • Obudowa

Fractal Design Define R4

r4

  • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Metodyka

Karta graficzna była testowana zarówno testami syntetycznymi, jak i w grach.

3DMark Vantage – pod uwagę brany jest wynik cząstkowy GPU Score, który najwierniej oddaje wydajność samej karty graficznej. Ustawienia programu zostały nie zmienione (Perfrmance), a użyta została wersja triall programu.

Mafia II, Resident Evil 5 - testy przeprowadzono z użyciem wbudowanego testu w obydwóch grach. Ustawienia maksymalnej szczegółowości oraz rozdzielczość FullHD. W przypadku gry Mafia II została wyłączona fizyka, AA został ustawiony na maksymalne wartości.

Pozostałe gry - to testy z rozgrywki w kampaniach jednoosobowych. Do testów użyto programu Fraps. Prezentowany wynik jest wartością średnią arytmetyczną z uzyskanych wartości. Rozdzielczość FullHD (1920x1080pikseli) oraz maksymalna dostępna szczegółowość grafiki.

Pomiarów temperatury dokonano podczas testów programem 3DMark Vantage – temperatura maksymalna to wartość najwyższa w całym tekście, temperatura minimalna to temperatura zanotowana w 15minut po zakończeniu testu 3DMark.

Wyniki testów

battlefield

borderlands

crysis

mafia

resident

3dmark

temp

Podsumowanie

Karta Asusa mimo nie najmocniejszych parametrów na tle konkurencji, okazała się produktem najwydajniejszym. Karta sprawdziła się dobrze również w grach. Na chwilę obecną jesteśmy w stanie komfortowo pograć niemal w każdą grę. Karta jest też chłodną konstrukcją. Bardzo dobre temperatury są zarówno w spoczynku, jak i w stresie. W dużym stopniu jest to z pewnością zasługa rurek cieplnych z bezpośrednim stykiem do powierzchni rdzenia procesora karty graficznej, ale także ich większego przekroju jak u konkurencji. Na minus konstrukcji Asusa należy zaliczyć głośność pracy karty. W moim odczuciu karta była nieco głośniejsza zarówno od konstrukcji Gigabyte, jak i od Sapphire w wersji Flex – nie jest jednak na tyle głośna, żeby mogło to użytkownikowi przeszkadzać.

Asus HD7770 DirectCu jest kartą graficzną wartą uwagi. Jest chłodna i wydajna, na pewien kompromis musimy jednak iść, co do głośności pracy karty.

blog comments powered by Disqus
Asus HD 7770 DirectCU [TEST]