PODPOWIEDZI:

Zalman LQ315 [TEST]

Zalman LW315 jest chłodzeniem cieczą opartym na jednym bloku wodnym na procesor oraz stosunkowo nie dużej chłodnicy. Czy taka konstrukcja sprawdza się w praktyce? Zapraszamy na test.

Zalman LQ315

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajne
  • Prosta instalacja
  • Szeroka kompatybilność z podstawkami Intel/AMD
  • Niewielkie rozmiary
WADY
  • Głośne
  • Brak programowej kontroli pracy układu

Zalman LQ315 jest chłodzeniem z jednym blokiem wodnym na procesor (który to posiada zintegrowaną pompę) oraz stosunkowo nie dużym radiatorze. Za lepszą wymianę ciepła z otoczeniem odpowiada jeden 120mm wentylator dołączony przez producenta.

fot8

Blok wodny posiada grubość 32mm, a w jego wnętrzu znajduje się zintegrowana pompka napędzająca obieg cieczy. Podpięcie pompki do płyty główniej jest trzypinowe. Producent chwali się, iż dla lepszej efektywności odprowadzenia ciepła z IHSa procesora zastosował mikrofony - miedziane „blaszki” rozdzielające ciecz i zwiększające jednocześnie powierzchnię radiacji pomagając w ten sposób oddać ciepło do cieczy.

fot5

fot6

fot2

Blok wodny jest połączony z chłodnicą dwoma gumowymi wężami. Ich długość to 30cm – i jest to długość wystarczająca do komfortowego założenia chłodnicy w praktycznie każdej obudowie, dodatkowo z zachowaniem porządku i ładu w obudowie.

fot4

Sama chłodnica posiada grubość około 3,7cm. Rozstaw żeberek jest na tyle luźny, że z odprowadzeniem ciepła z układu powinny poradzić sobie nawet wolnoobrotowe wentylatory. Chłodnica jest lekka i posiada możliwość zainstalowania dwóch wentylatorów.

fot3

fot1

Producent dostarczył w zestawie tylko jeden wentylator 120mm instalowany od strony procesora. W zestawie znalazły się jednak dłuższe śrubki pozwalające na instalację opcjonalnego wentylatora z tyłu obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wykorzystać fabrycznie zainstalowany wentylator 120mm w naszej obudowie (o ile producent taki tu przewidział i zainstalował).

fot9

Instalacja chłodzenia jest prosta i nie powinna nastręczyć nikomu problemu. Do podpięcia są jedynie dwa przewody – jeden 3 pinowy od pompy (o którym wcześniej wspominaliśmy) oraz jeden 4 pinowy od wentylatora zainstalowanego na chłodnicy.

fot10

Platforma testowa i metodyka

  • Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

  • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

  • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

  • Karta graficzna

MSI GTS450OC

fot6

  • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

dysk

Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

fot7

  • Zasilacz

SilentiumPC Deus G1 600W

fot8

  • Obudowa

Fractal Design Define R4

defr4

  • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Metodyka

Pomiar temperatur pracy procesora wykonaliśmy dla komputera nie obciążanego – po 30 minutach wyświetlania pulpitu oraz pod obciążeniem. Do obciążenia CPU wykorzystaliśmy program Prime95 pracujący przez minimum 0,5h. Dla odczytu temperatur pracy CPU wykorzystaliśmy program Asrock eXtreme Tuner oraz kontrolnie Speedfun w wersji v.4.47.

Podczas testów kontrola obrotów wentylatora na chłodnicy była sterowana automatycznie.

Wyniki testów

test

Podsumowanie

Zalman LQ315 jest produktem ciekawym. Chłodzenie jest wydajne i mikrofony jak widać sprawdzają się w praktyce – mimo zastosowania jednego wentylatora i mniejszej chłodnicy LQ315 jest wydajniejszy jak konkurencyjne chłodzenie Antec`a. Na plus coolera Zalmana należy zaliczyć również prostą instalację i dobre wykonanie. Niestety, ale chłodzenie jest głośne. LQ315 jest słyszalne nawet kiedy zestaw nie jest obciążany – pod tym względem dorównują mu nawet tańsze chłodzenia powietrzne. Kto zatem powinien się zainteresować takim chłodzeniem? LQ315 jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla zwolenników OC. Dostajemy wydajne chłodzenie kosztem ciszy, podobnie jeżeli zależy Ci głównie na wydajności LQ315 jest wyborem dla Ciebie.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Zalman LQ315 [TEST]