PODPOWIEDZI:

Garmin 3490LMT Test nawigacji samochodowej [TEST]

Garmin Nuvi 3490LMT to nawigacja, która potencjalnego nabywcę zachęca nowoczesnym wyglądem, dożywotnią aktualizacją map oraz informacjami o ruchu drogowym. Sprawdźmy jak ten produkt sprawdza się w praktyce.

Garmin Nuvi 3490 LMT

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Duży czytelny wyświetlacz nawet w pełnym słońcu
  • Wbudowany moduł Bluetooth
  • Dożywotnia aktualizacja map
  • Dożywotnia subskrypcja informacji o ruchu drogowym
  • Bezpłatna aktualizacja bazy fotoradarów
  • Sterowanie głosowe również w języku polskim
  • Funkcje dodatkowe takie jak odtwarzacz multimediów, kalkulator
WADY
  • Nie stwierdzono

Garmin Nuvi 3490LMT to konstrukcja o przekątnej wyświetlacza 4,3” i rozdzielczości 800x480pikseli. Przy takiej wielkości ekranu jakość wyświetlanego obrazu jest naprawdę wysoka. Konstrukcja posiada wymiary: 122x74x9 [mm] i waży zaledwie 118gram.

Jakość wykonania 3490LMT stoi na najwyższym poziomie. Obcując z tym produktem miałem wrażenie pracy nie z nawigacją, a ze smartphonem z najwyższej półki. Całość, mimo iż wykonana z plastiku, jest odporna na zarysowania.

Na uwagę zasługuje dotykowy ekran. Reakcja wyświetlacza na dotyk jest natychmiastowa i nawet osoby z większymi palcami nie będą miały problemu z jego obsługą. Dla osób bardziej wymagających dostępny jest również moduł wybierania głosowego – działający także w języku polskim.

Garmin Nuvi 3490LMT dostępna jest wraz z zainstalowaną mapą Europy. To co jest niewątpliwie największymi plusami tego urządzenia to fakt, iż produkt posiada dożywotnią aktualizację map (4 razy w roku) oraz nie wymagających subskrypcji informacji o ruchu drogowym. Producent udostępnia również na swojej stronie ciągle aktualizowaną bazę fotoradarów –również bez dodatkowych opłat.

Do dyspozycji użytkownika pozostają również funkcje dodatkowe, takie jak kalkulator, przelicznik jednostek, odtwarzacz muzyki oraz filmów.

To co również ucieszy sporą rzeszę użytkowników to wbudowany moduł bluetooth. Ten pozwala oczywiście na skonfigurowanie nawigacji wraz z telefonem i już mamy gotowy zestaw głośnomówiący.

Z funkcji dodatkowych najbardziej zaciekawiła mnie funkcja ecoRoute. Jest to aplikacja, która pozwala nam nie tylko na planowanie najbardziej efektywnych pod względem ekonomi jazdy tras, ale i obliczanie średniego zużycia paliwa oraz ekonomi jazdy. Jej działanie zaczyna się na stacji benzynowej, gdzie musimy wprowadzić takie dane jak koszt paliwa oraz ilość zatankowanej benzyny. Koszty obliczane są na podstawie czasu oraz długości przebytej trasy. Trafność obliczeń jest jednak dyskusyjna zwłaszcza przy naszych ciągle zmieniających się cenach paliwa na stacjach.

Garmin 3490LMT

Czas przejść do tego co najważniejsze – nawigacja i mapy. Wraz z urządzeniem producent dostarcza nam mapę Europy. Pokrycie nie odbiega od produktów konkurencji. Dokładność mapy jest bardzo wysoka – najwyższa z obecnie testowanych przeze mnie produktów. Nawigacja Garmina była testowana przede wszystkim w warunkach miejskich (Poznań), ale także poza miastem. Podczas całego testu nawigacja ani razu się nie pomyliła, nie było najmniejszych problemów z wyznaczaniem adresów nawet w małych miejscowościach, w których inne mapy nie posiadały numeracji budynków.

Wprowadzać nazwy miejscowości możemy ręcznie korzystając z ekranu dotykowego lub używając poleceń głosowych.

Nawigować się możemy standardowo – wpisując adresy lub korzystając z funkcji podobnych jak u konkurencji: według POI, nazw skrzyżowań, punkty na mapie itp.

Bardzo przydatną funkcją jest asystent pasa ruchu. Garmin jednak poszedł o krok dalej i oprócz schematycznych skrzyżowań zaimplantował do 3490LMT funkcję PhotoReal – widok skrzyżowań ze zdjęć. Co ważne – asystent uruchamia się z dużym zapasem odległości (nawet do 1km na autostradach!).

Garmin 3490LMT fot2

Podczas testów bardzo przypadło mi do gustu skalowanie map. W zależności od odległości do skrzyżowania mapa skaluje się niemal idealnie. Nie ma możliwości przegapienia skrętu, ale też przy większych odległościach ta odpowiednia ulega zmniejszeniu.

Warto tutaj zwrócić uwagę na kwestię, która interesuje wielu użytkowników, a mianowicie chodzi o oznaczenie numeracji budynków w mieście. Niestety ale mimo swojej dokładności numery budynków nie są wyświetlane.

Oczywiście na wyświetlaczu widoczne są wszystkie podstawowe informacje – odległość do następnego skrętu wraz ze schematem pasów ruchów, przewidywany czas dotarcia na miejsce (obliczany bardzo dokładnie), aktualna prędkość, prędkość dopuszczalna, informacje o korkach oraz sterowanie komunikatami głosowymi.

Podsumowując: nawigacja Garmin Nuvi 3490LMT jest produktem drogim ale tylko w zakupie. W praktyce dzięki dożywotniej aktualizacji map, bezterminowych informacji o korkach oraz ciągle aktualizowanej bazie fotoradarów nie wymaga dodatkowych inwestycji w przyszłości podczas użytkowania. A wszystko to sprzedane w dobrze wykonanym i eleganckim urządzeniu.

blog comments powered by Disqus
Garmin 3490LMT Test nawigacji samochodowej [TEST]