PODPOWIEDZI:

Asus Fonepad [RECENZJA]

Asus Fonpad to typowy 7 calowy tablet z bardzo ciekawym procesorem oraz możliwością rozmów telefonicznych. Dzięki temu połączeniu możemy korzystać z urządzenia, które oferuje nam wszystkie funkcje smartfona oraz pracować na dużym panelu dotykowym. Czy sprawdzi się to w praktyce?

Asus Fonepad

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Obodowa oraz wykonanie
  • Dołączone aplikacje do systemu
  • Możliwość zainstalowania karty SIM
WADY
  • Ogólna wydajność
  • Przeciętne multimedia
  • Problemy z ekranem

Asus Fonpad to kolejny z ciekawych produktów tego popularnego producenta. Wygląd tabletu jest łudząco podobny to innych urządzeń Asusa. Wymiary oraz wygląd kojarzą nam się z produktem Google – Nexusem 7, który jest nota bene dziełem Asusa. Różnic jest jednak sporo. Począwszy od aluminiowej obudowy, skończywszy na specyfikacji. Fonepad wykonany jest z należyta starannością. Tył, jak wspomniałem, pokrywa jednolita bryła aluminium z wytłoczonym logo „Asus”. Sama pokrywa nie jest w żaden sposób rozbieralna. Zastosowano tylko, wysuwaną małą klapkę usytuowaną w górnej części tabletu. Po zdjęciu jej, znajdziemy tam wejście na kartę micro SIM oraz micro SD do 32 GB. Front urządzenia to panel dotykowy zrobiony w technologii IPS o rozdzielczości 1280x720 pix. Całość spasowana jest należcie. Nie usłyszymy żadnych trzasków czy skrzypień. Asus Fonepad to kawał dobrego rzemiosła.

fonetab

Ciekawe rzeczy dzieją się wewnątrz urządzenia. Jednostka, która napędza tablet to procesor Intel Atom Z2420 oraz 1 GB pamięci RAM. Producenci coraz śmielej wykorzystują te procesory w swoich produktach. Jednostki te są tańsze w produkcji oraz niewiele ustępują procesorom ARM Qualcomma czy NVIDI. Mimo wszystko, byłem trochę zawiedziony wydajnością. Tablet często łapał lagi, oraz nie reagował na polecenia. Po za tym wiele aplikacji oraz gier nie jest kompatybilna z procesorami Intela. W testach wydajnościowych Fonepad otrzymał w benchmarku Antutu ponad 7600 pkt a w benchmarku Quadrant 2600 pkt. Są to wyniki, które w smartfonach otrzymują urządzenia, które celują raczej w niską półkę.

fonetab

Słów kilka trzeba, również powiedzieć o ekranie. IPSowy panel, barwy wyświetla bardzo ładnie. Kolory są żywe, pełne głębi. Dodatkowo producent dołączył oprogramowanie, które pozwoli nam zmienić nasycenie barw oraz dostosować ekran zupełnie pod swoje preferencje. Wadą jest bardzo słaba widoczność w słońcu. Ekran odbija praktycznie wszystko. Ponadto jest bardzo podatny na zabrudzenia, co dodatkowo potęguje irytacje podczas korzystania z urządzenia na zewnątrz budynku, np. na plaży, czy w parku.

Baza tabletów graficznych >>>

fonetab

Dlaczego z Asusa Fonepada można dzwonić? Po pierwsze – posiada możliwość załączenia karty SIM. Po Drugie posiada wbudowany przedni głośnik. Jest to pierwszy tablet, który zaoferował, podobnie jak to jest w standardowych telefonach, możliwość przyłożenia słuchawki do ucha i rozmawiania. Ot i cała tajemnica Asusa. Kwestia czy jest to nam aż tak potrzebne? Moim zdaniem pierwszorzędną rolą kary SIM w tablecie, jest możliwość odbierania internetu po za siecią Wi-FI a niekoniecznie samo dzwonienie. Do pełni szczęścia zabrakło jednak Asusowi możliwości obsługi sieci LTE. Do dyspozycji mamy tylko HSPA+ do 21 Mbit/s.

fonetab

Kolejną rzeczą, która mnie odrobinę rozczarowała, to dźwięk w Asusie. Poprzednie urządzenia tej firmy, które testowałem, błyszczały w tym aspekcie. Odwrotnie jest tutaj. Dźwięk odtwarzany jest za cicho! Ponadto często zakrywamy tylny głośnik ręką po przekręceniu tabletu w pozycję horyzontalną. Najczęściej dzieje się to wtedy kiedy chcemy obejrzeć film, np. na youtube. Ciekawym gadżetem jest swoisty equalizer a raczej program umożliwiający zmianę barw odtwarzanego dźwięku.

Aparat to tylko matryca o rozdzielczości 3 mpix. Zdjęcia wychodzą dość słabe, brak im ostrości. Przy zbliżeniu widać dość duże ziarno. Brak diody doświetlającej nie jest wadą, ponieważ przy takiej optyce i tak za dużo nie byłoby widać w ciemnych pomieszczeniach, lub w scenerii nocnej. Mimo wszystko aparat w tablecie nie jest czynnikiem kluczowym a tylko dodatkiem, dlatego nie przypisujemy minusa w tym aspekcie.

Najlepsze tablety na rynku - Sprawdź ranking >>>

fonetab

fonetab

fonetab

Asus Fonepad to tablet wyposażony w system operacyjny Android w wersji 4.1.2. System chodzi sprawnie, dodatkowe autorskie aplikacje, wzbogacają system w ciekawe funkcje. Ciekawą opcją jest wielozadaniowość systemu. Na sam pulpit możemy wyciągać takie aplikacje jak przeglądarka internetowa, kalkulator, notatnik i wiele innych. Całość jest skonstruowana bardzo przejrzyście. Widać , że doświadczenie w produkcji tabletów procentuje na polu oprogramowania oraz systemu.

Podsumowując, Asus Fonepad to bardzo ciekawy tablet, jednak posiada kilka istotnych wad. Dość słabą wydajność, problematyczny ekran oraz słabe multimedia. Na to wszystko dochodzi problem z kompatybilnością procesora firmy Intel. Na dodatek producent wyznaczył cenę, która oscyluje w granicach 1000 zł. Osobiście wydaje mi się, że kwota, którą trzeba wysupłać jest dość spora jak na możliwości tabletu.

blog comments powered by Disqus
Asus Fonepad [RECENZJA]