PODPOWIEDZI:

FSP Fortron FSP-NB V3 test uniwersalnego zasilacza do laptopów

Zakup uniwersalnego zasilacza do laptopa dla wielu osób wydaje się być sprawą bardzo prostą – idziemy do sklepu i kupujemy co jest na półce. Ale czy takie podejście jest słuszne? Czy zakup markowych produktów ma sens?

FSP Fortron FSP-NB V3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Szeroka uniwersalność
  • Wykonanie
  • Wysoka, sięgająca 87% sprawność
  • Zabezpieczenia OCP, OVP, SCP oraz OTP
WADY
  • W przypadku nietypowych gniazd istnieje konieczność dokupienia osobnych końcówek

Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć zasilacz FSP najnowsza konstrukcja NB v3 o mocy 90W.

FSP Fortron FSP-NB V3  fot1

Specyfikacja techniczna

Moc - 90W

Napięcie wyjściowe - 19V

Natężenie prądu - 4,75A

Napięcie wejściowe - 100-240V

Częstotliwość - 50-60Hz

Zabezpieczenia - OPC (nadprądowe), OVP (nadnapięciowe), SCP (przeciwzwarciowe), OTP (termiczne)

FSP Fortron FSP-NB V3  fot2

Produkt dociera wraz z kompletem trzech wymiennych końcówek. Może wydawać się, że to mało, jednak według informacji producenta ma to pokryć nawet 50% zapotrzebowania rynku.

FSP Fortron FSP-NB V3  fot6

A co jeżeli ktoś potrzebuje coś „nietypowego”?

Producent nie pozostawił takich osób bez pomocy. W sprzedaży są dostępne wymienne końcówki dla pozostałej części laptopów. Ich cena wynosi od 9zł do 25zł, w zależności od końcówki i sklepu. Nie jest to duża kwota, jednak zawsze dodatkowy wydatek.

FSP Fortron FSP-NB V3  fot7

Zasilacz podpinamy do sieci przewodem dwużyłowym, jednak nie jest to problem jeżeli wcześniej korzystaliśmy z oryginalnego zasilacza z podpięciem trzyżyłowym.

FSP Fortron FSP-NB V3  fot4

Bardzo ważną cechą zasilacza jest jego sprawność. W przypadku najnowszej konstrukcji FSP ta dochodzi do 87%. Taka sprawność odpowiadała by certyfikatowi nawet 80+ GOLD lub SILVER (w zależności od wyniku testu), gdyby zasilaczom uniwersalnym do laptopów takie były przyznawane.

Nie bez znaczenia jest też obecność pozostałych zabezpieczeń, mających dbać nie tylko o nasz zasilacz, ale także o to co najważniejsze. czyli o laptopa – OPC, OVP, SCP oraz OTP.

Kiedyś mówiono, że zasilacze można kupować na wagę – moim zdaniem nawet w dzisiejszych czasach ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Waga zasilacza FSP jest sporo większa (Waży aż 500g), niż konstrukcji nie markowych.

FSP Fortron FSP-NB V3  fot5

Testy

Testy zasilacza przeprowadziliśmy na upgradowanym laptopie Acer Extensa 5220. Został tutaj dołożony RAM (z 512 go 2GB) oraz wymieniony procesor na jednostkę dwurdzeniową T2370 .

Na czas testów wyjęliśmy również baterię z komputera.

Testy przeprowadziliśmy na jednostce nieobciążanej, oraz obciążanej programem Prime95. Pomiaru poboru prądu dokonaliśmy watomierzem LEDSystems 6907C, którego dokładność pomiarowa wynosi +/- 2% +/-2W.

Jak pokazały nasze testy, co wyraźnie widać w części video recenzji – pobór prądu przez zasilacz z sieci jest praktycznie dokładnie taki sam, jak w przypadku zasilacza oryginalnego.

Podczas testów z zasilaczem nie miałem żadnych problemów, końcówka siedziała w gnieździe mocno, a podczas prawie przypadkowego zahaczania o kabel wypinała się ze swojego gniazda, dzięki czemu bezpieczne było również gniazdo DC w komputerze.

Podsumowanie i wnioski

Zasilacz FSP NB v3 90W to bardzo dobra propozycja dla osób zmuszonych wymienić swój oryginalny zasilacz. Szeroka kompatybilność, dobre wykonanie, wysoka sprawność oraz szereg zabezpieczeń, to duże plusy produktu FSP. Niestety jeżeli dysponujemy nietypowym gniazdem DC w laptopie będziemy zmuszeni dokupić osobną końcówkę (sytuację ratuje fakt, iż te nie są drogie). Warto na tym etapie recenzji również wspomnieć, że dobry zasilacz zadba o naszą baterię. Używanie niemarkowych produktów może skrócić (i to znacznie) żywotność akumulatorów w komputerze, co generuje dodatkowe koszty (poza psującym się co chwilę zamiennikiem).

blog comments powered by Disqus
FSP Fortron FSP-NB V3 test uniwersalnego zasilacza do laptopów