PODPOWIEDZI:

Transcend ESD200 128GB USB 3.0 test dysku zewnętrznego

Dyski zewnętrzne to łatwy sposób na przenoszenie dużych porcji danych między komputerami. Wraz z upowszechnieniem konstrukcji SSD również dyski zewnętrze zaczęły bazować na pamięci Flash. Dzisiaj do testów trafił dysk SSD Transcend ESD200 o pojemności 128GB, zobaczmy jak sprawdza się w praktyce.

Transcend ESD200

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysokie prędkości odczytu i zapisu
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Wysoka jakość wykonania
  • Zabezpieczające przed zarysowaniami etui w zestawie
WADY
  • Cena

Dysk dociera do użytkownika w niewielkim opakowaniu w charakterystycznych bordowo białych barwach. W środku znajdziemy zestaw papierologii oraz akcesoria, w skład których wchodzą przewód USB 3.0 do podłączenia dysku oraz materiałowe etui.

Sam dysk robi ogromne wrażenie przede wszystkim niską wagą. Konstrukcja waży zaledwie 56 gram! Wymiarowo przypomina kartę do gry: 92x62x10,5 [mm].

Transcend ESD200 fot1

Obudowa dysku wykonana jest z dwóch rodzajów materiałów: tył to matowy plastik wysokiej jakości, a front błyszczący, jednak nie jest on gładki, ale ze wzorkiem w kształcie rombów.

Transcend ESD200 fot3

Porty jakie znajdziemy to wejście na przewód USB w standardzie 3.0 oraz przycisk "one touch backup". Na froncie jest ukryta również niewielka dioda - ta świeci na niebiesko jeżeli dysk jest podłączony do portu USB 3.0, a na zielono gdy działa w standardzie 2.0.

Transcend ESD200 fot2

Wnętrze skrywa pamięci MLC NAND Flash. Teoretyczne maksymalne prędkości odczytu i zapisu wynoszą kolejno 260MB/s (odczyt) oraz 225 MB/s (zapis).

Platforma testowa i metodyka

Transcend ESD200 fot4

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

Be Quiet Dark Shadow 2

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Asus Radeon GTX770 DirectCU II

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache + testowany GoodRam C100 240GB

Zasilacz

Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold

Obudowa

CM Storm Scout 2 Advance

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Dysk podczas testów był podłączony do gniazda USB 3.0 bezpośrednio do płyty główniej. Do podłączenia Transcend ESD200 użyliśmy dołączonego w zestawie przewodu USB.

Do przetestowania ESD200 128GB wykorzystaliśmy trzy programy: HD Tune, AS SSD Benchmark oraz ATTO Disk Benchmark. Każdy z testów został przeprowadzony trzykrotnie dla każdego z programów. Prezentowane wyniki to screeny z ostatniego przebiegu testów. Dysk po każdym przebiegu był odłączany od komputera, a po podłączeniu pozostawiony w stanie bezczynności na około 15 minut.

Wyniki testów

Transcend ESD200 as ssd

Transcend ESD200 atto

Transcend ESD200 hd tune

Omówienie wyników i podsumowanie

Nikogo nie powinny dziwić różnice w wynikach poszczególnych programów. Jest to sytuacja normalna. Testowany dysk sprawdził się bardzo dobrze. Choć wyniki podawane przez producenta są wyższe od tych osiągniętych przez nas, różnica nie jest duża. Prędkości odczytu przekraczały 190MB/s, a zapisu 140MB/s. Porównując to do wydajności wewnętrznych dysków HDD okazuje się, że Transcend ESD200 128GB jest od nich wydajniejszy. Prędkości jakie prezentuje oscylują w granicach niektórych dysków SSD SATA 2. Myślę, że już nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy dysk SSD Transcend jest wydajny. Niestety ale obraz całości psuje trochę cena dysku. Za konstrukcję o testowanej pojemności przyjdzie nam zapłacić około 490zł. To dużo zważywszy, że za tą cenę mamy dobrej jakości dysk wewnętrzny SSD o wyższej pojemności i lepszych parametrach. Jednak nie zapominajmy, że mamy do czynienia z konstrukcją zewnętrzną. Dla kogoś, kto potrzebuje dysku małego, lekkiego i o dużej prędkości odczytu i zapisu danych produkt Transcend jest godnym uwagi.

Nie zapominajmy również o dodanym do dysku oprogramowaniu Transcend Elite. To narzędzie w łatwy i szybki sposób pozwoli na synchronizację zakładek, backup danych, czy ich zaszyfrowanie. Robienie kopii danych ułatwi przycisk na obudowie, który po zdefiniowaniu katalogów, które mają zostać zarchiwizowane, wykonuje świeżą kopię bezpieczeństwa. Jednak moim zdaniem, choć to miły dodatek, marnotrawstwem było by użycie tak wydajnego dysku do kopii dokumentów. W tym zadaniu o wiele lepiej sprawdzą się dyski oparte o tradycyjne konstrukcje HDD. Dobrym zadaniem dla ESD200 było by na przykład nagrywanie rozgrywek z gier (gameplay).

Podsumowując Transcend ESD200 jest dyskiem dobrze wykonanym, lekkim i o niewielkich rozmiarach. Parametry spełnią oczekiwania osób najbardziej wymagających, jednak pewną zaporą może okazać się wysoka cena urządzenia.

blog comments powered by Disqus
Transcend ESD200 128GB USB 3.0 test dysku zewnętrznego