PODPOWIEDZI:

CM Storm Scout 2 Advanced test i recenzja obudowy

CM Storm Scout 2 Advanced to produkt dla osób bardziej wymagających. Obudowa w formacie midiTower oferuje spory potencjał OC, ciekawy wygląd oraz sporą funkcjonalność. Sprawdźmy jak wypada to w praktyce.

Scout 2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Duży potencjał wentylacyjny
  • Ofiltrowanie
  • Uchwyt ułatwiający przenoszenie obudowy
  • Dużo miejsca na aranżację okablowania
  • Możliwość instalacji długich kart graficznych
WADY
  • Trudny dostęp do niektórych filtrów przeciwkurzowych
  • Po instalacji długich zasilaczy brak możliwości instalacji opcjonalnego wentylatora na dole obudowy
  • Możliwość instalacji tylko 120mm wentylatorów
  • Po podpięciu czegokolwiek do portów USB brak możliwości zamknięcia pokrywy
  • Brak kontrolera prędkości obrotowej wentylatorów

Specyfikacja

CM Storm Scout 2 Advanced to obudowa wykonana w standardzie MidiTower. Jej wymiary to: 230x513x517,5 [mm], a konstrukcja waży 8,56kg. Nie ma co się dziwić takiej wadze, bo blacha z jakiej wykonano obudowę posiada grubość od około 0,62mm do 0,73mm (pomiar dokonany na panelach bocznych obudowy). Produkt wspiera standardy płyt głównych microATX oraz ATX. Wentylacje obudowy zapewniają dwa wentylatory 120mm podświetlane na czerwono z przodu oraz jeden 120mm z tyłu. Ponadto użytkownik ma do dyspozycji miejsce na kolejne dwa 120mm wentylatory na topie obudowy, dwa miejsca na panelu roboczym, jedno na dole obudowy oraz jedno na bloku z dyskami. Wszystkie miejsca instalacyjne pozwalają na zainstalowanie wentylatorów tylko 120mm.

Zatok na dyski 5,25" mamy trzy. Dysków w formacie 3,5" zainstalujemy siedem, a 2,5" cztery.

Panel wejść/wyjść na obudowie zawiera dwa porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe. Poza standardowymi przyciskami POWER oraz RESET z lewej strony obudowy jest również przycisk umożliwiający włączenie/wyłączenie podświetlania wentylatorów.

CM Storm Scout 2 fot7

Osoby chcące zainstalować w tej obudowie długie karty graficzne nie powinny narzekać. Bez demontażu części bloku na dyski wejdą tu konstrukcje o długości do około 28cm, a po odkręceniu części bloku HDD zmieścimy w CM Storm Scout 2 GPU o długości nawet 399mm.

CM Storm Scout 2 fot3

CM Storm Scout 2 fot4

Wygląd i wykonanie

Obudowa jaka dotarła do testów to konstrukcja lakierowana na szaro. Barwami ma przypominać kolory wojskowe i muszę przyznać, że takie wrażenie też robi. Mimo standardowych rozmiarów MidiTowet konstrukcja jest dość ciężka, co zapowiada solidną obudowę.

Front to plastikowa ramka z meshową siatką, pełniącą jednocześnie rolę filtra przeciwkurzowego. Wszystkie porty wejść/wyjść zostały ulokowane na topie obudowy. Jeżeli ich nie używamy możemy je schować korzystając z zamknięcia. To co zwraca szczególną uwagę, to rączka na górze obudowy pokryta antypoślizgową gumą. Ta ułatwia przenoszenie całego komputera. Mała rzecz, a cieszy.

CM Storm Scout 2 fot8

Tył obudowy prezentuje sie dość standardowo. Poza jednym pionowym śledziem oraz dużymi otworami do przeprowadzenia węży chłodzenia cieczą, nie ma tu nic szczególnego, co zwracało by na siebie uwagę.

CM Storm Scout 2 fot6

Obydwa panele są dość masywne i posiadają duże wytłoczenia. Dodatkowo każdy instalowany beznarzędziowo posiada ułatwiające ich zdejmowanie wygięcia. Na panelu roboczym znajdziemy dodatkowe dwa miejsca na instalację opcjonalnych wentylatorów oraz średniej wielkości okno z pelxy.

CM Storm Scout 2 fot9

Moją uwagę zwróciła również wysoka jakość powłoki lakierniczej. Podczas testów nie tylko nie pojawiły się żadne odpryski, ale nawet w miejscach tak newralgicznych jak otwory do śrub na panelach zauważyć można co najwyżej drobne wytarcia.

Wnętrze

Środek obudowy nie jest najprzestronniejszy w swojej klasie, ale narzekać też nie ma na co. Po zainstalowaniu płyty głównej spokojnie zmieścimy tutaj dwa wentylatory na górze obudowy o profilu 25mm, lub chłodnicę od układu chłodzenia cieczą do wysokości około 3cm.

Miejsca na instalację chłodzeń procesora mamy dość sporo, bo ze spokojem wejdą tu coolery o wysokości nawet 162mm. Co do możliwości instalacji kart graficznych wspominałem już o tym wcześniej.

Aranżację okablowania ułatwiają nam trzy duże przepusty. Jeden zlokalizowany tuż obok zasilacza oraz dwa wzdłuż prawej krawędzi płyty głównej. Wszystkie otwory posiadają elastyczne gumowe kołnierze, które nie wypadają podczas przeciągania wiązek.

CM Storm Scout 2 fot1

CM Storm Scout 2 fot2

Obudowa posiada możliwość zainstalowania jednego 120mm wentylatora na jej dole. Jednak jeżeli zainstalujemy w naszym zestawie większy (dłuższy) zasilacz, dwa otwory na śrubki będą zasłonięte całkowicie i żadnego wentylatora tam nie zainstalujemy.

CM Storm Scout 2 fot5

Śledzie na karty rozszerzeń są pełne i przykręcane. Jedyny ażurowy to śledź pionowy - dodatkowy.

Za tacką do instalacji płyty głównej mamy sporo miejsca na poukładanie kabli od zasilacza. Choć nie ma tutaj żadnych dodatkowych przetłoczeń, obudowa ma aż 2,5cm miejsca na wiązki. Dodatkowo pamiętajmy o dużym przetłoczeniu w panelu, co daje nam kolejne milimetry wolnej przestrzeni.

Platforma testowa i metodyka

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

Be Quiet Dark Shadow 2

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Gigabyte GTX 760 4GB Windforce 3

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold

Obudowa

CM Storm Scout 2 Advance

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Testy obudowy przeprowadziliśmy w dwóch konfiguracjach - z fabrycznymi wentylatorami, oraz z jednym dodatkowym wentylatorem na topie obudowy wtłaczającym chłodne powietrze do jej wnętrza.

Do pomiaru głośności pracy użyliśmy sonometru Voltcraft SL-100. Urządzenie było ustawione w odległości 30 cm od frontu obudowy. Głośność tła wynosiła przed pomiarem od 35,3dBA do 37dBa. Dokładność pomiarowa urządzenia: +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Pomiar ciśnienia akustycznego dokonany był po 15minutach od włączenia komputera dla zestawu nie obciążanego oraz po upływie 20 minut obciążania całego zestawu, przy automatycznej prędkości obrotowej wentylatorów w obudowie.

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatur dokonany był w programie ASRock Extreme Tuner dla płyty głównej, OCCT dla procesora, oraz MSI Afterburner dla karty graficznej.

Obciążaniem zestawu zajął się program OCCT - test trwał 40 minut z 5 minutowym okresem bezczynności na początku oraz na końcu testu. Karta graficzna obciążana była programem FurMark.

Wyniki testów

CM Storm Scout 2głośność

CM Storm Scout 2temp gpu

CM Storm Scout 2 temp cpu

CM Storm Scout 2 temp mobo

Wnioski i podsumowanie

CM Storm Scout 2 Advanced to obudowa bardzo dobrze wykonana. Kołnierze podczas aranżacji okablowania nie wypadają, lakier nie odpada, a konstrukcja jest stabilna. Mimo swoich niewielkich rozmiarów obudowa zapewnia wystarczającą ilość miejsca na poukładanie kabli, a jednocześnie instalację nawet większych chłodzeń procesora i kart graficznych.

Mimo iż Scout 2 Advanced nie jest produktem wygłuszanym, obudowa potrafi odpowiednio odizolować pracę podzespołów. Oczywiście na ciszę taką jak w obudowach wyciszanych nie liczmy, jednak solidna konstrukcja nie powoduje przenoszenia drgań, a dźwięki z wnętrza obudowy są minimalnie wyciszone.

Niestety na fabrycznej wentylacji się trochę zawiodłem, zwłaszcza w kontekście instalacji nawet pojedynczego dodatkowego wentylatora. Temperatura testowego procesora choć nie podkręcanego była wysoka. Znacznej poprawie uległa dopiero po zainstalowaniu dodatkowej 120tki na topie. Dodatkowy wentylator nie miał jednak już takiego wpływu na temperatury płyty głównej, a tym bardziej karty graficznej. Pamiętajmy jednak, że aby poprawić warunki termiczne GPU mamy chociażby dwa dodatkowe miejsca na wentylatory na panelu roboczym oraz jedno na dole obudowy (chyba, że przysłoni nam je zasilacz). Trochę boli brak jakiegokolwiek kontrolera prędkości obrotowej wentylatorów, bo ten miałby wpływ na głośność pracy i na temperatury w obudowie.

Podsumowując - CM Storm Scout 2 Advanced to produkt bardzo dobry, jednak nie bez wad. Obudowa moim zdaniem dla osób wymagających, ale nie największych entuzjastów. Jej największe zalety to wykonanie oraz funkcjonalność, a największą wadą jest średnia wentylacja na fabrycznych wentylatorach.

blog comments powered by Disqus
CM Storm Scout 2 Advanced test i recenzja obudowy