PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Kosiarki – Podpowiadamy Jaka Kosiarka Pasuje do Twojego Ogrodu

Kosiarki – Podpowiadamy Jaka Kosiarka Pasuje do Twojego Ogrodu

Piękny, zadbany ogród to nasza wizytówka. Jego podstawą jest idealnie przystrzyżony, gęsty trawnik. Aby się o niego zatroszczyć, potrzebna nam będzie dobra kosiarka. Ale jaką wybrać? Wybór kosiarki nie jest łatwy, dlatego postaramy się pomóc i podpowiedzieć na co zwrócić uwagę. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innych celów, więc sprawdź, jaka będzie najlepsza dla Ciebie.

Spalinowa czy elektryczna?

O tym, jaki silnik powinna mieć nasza kosiarka, decyduje tak naprawdę nasz ogród. Jeśli jest niewielki, bez obaw możemy zdecydować się na kosiarkę elektryczną, która jest tańsza, nie wymaga dolewania benzyny i dużo łatwiej się ją uruchamia. Jej wybór docenią też sąsiedzi – pracuje dużo ciszej niż kosiarka spalinowa. Niestety, jej ogromną wadą jest kabel, który znacznie utrudnia koszenie.

Podpowiadamy Jaka Kosiarka Pasuje do Twojego Ogrodu

Kosiarka spalinowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostęp do gniazdka jest utrudniony. Będzie lepsza także na dużych powierzchniach, gdzie manewrowanie z długim kablem byłoby niewygodne. Mankamentem mogą być problemy z odpaleniem zimnego silnika oraz wtedy, gdy świeca zapłonowa jest w kiepskim stanie. Konieczny jest też zapas benzyny z kanistrze, bowiem kończy się ona najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku kosiarek elektrycznych nie ma tego problemu.

Z napędem czy bez?

Silnik kosiarek spalinowych jest dość ciężki. O ile w przypadku małych kosiarek i niedużego ogrodu nie sprawi nam to kłopotu, to obsługa większych modeli może okazać się bardzo energochłonna. Jeśli do skoszenia masz duże pole trawy, wybierz dużą kosiarkę z napędem. Twoja rola ograniczy się do wyznaczania kierunku i podążania za nią. Kosiarka z napędem sprawdzi się też tam, gdzie teren nie jest idealnie płaski. Pamiętaj jednak, że jeśli do skoszenia masz strome skarpy, musisz zakupić kosiarkę z silnikiem dwusuwowym! Tylko ten rodzaj silnika zapewni sobie smarowanie w różnych płaszczyznach.

poręczna kosiarka

Szerokość koszenia

Czym większa szerokość koszenia, tym mniej chodzenia. Mając ponad 1000 metrów kwadratowych trawy do skoszenia, nie decydujmy się na małą kosiarkę o szerokości koszenia 30 cm. Lepszym wyborem będzie większa kosiarka, o średnicy obrotu ostrza 50 cm. Wraz z szerokością koszenia musi iść odpowiednia moc. Słabsze silniki przy dużym ostrzu nie dadzą sobie rady i każdorazowe wjechanie w większą kępkę trawy będzie skutkować zatrzymaniem ostrza. To właśnie dlatego nieraz trzeba przejechać dane miejsce jeszcze raz. Aby nie utrudniać sobie zadania – wybierz mocną kosiarkę.

Moc

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kosiarka powinna mieć na tyle dużą moc, by poradzić sobie z ostrzem koszącym. Silniki o mocy 3,5 KM powinny podołać obsłużeniu 50 centymetrowej szerokości koszenia, lecz dla pewności wybierz silnik o mocy 5 KM. Spali niewiele więcej, a wygoda koszenia będzie znacznie wyższa. Co więcej, będziesz mógł kosić rzadziej, gdyż silnik poradzi sobie nawet z wysoką trawą.

nowoczesna kosiarka

Kosz na trawę

Jeśli nie lubisz grabić trawy i przysparzać sobie dodatkowej pracy, zdecyduj się na kosiarkę z dużym koszem. Kosze mają różną pojemność, zazwyczaj od 30 d 60 litrów, lecz nie zawsze idzie to w parze z wielkością kosiarki. Może zdarzyć się tak, że duża kosiarka o sporej szerokości koszenia, zostanie wyposażona w malutki kosz, który będziesz musiał co chwilę opróżniać. Będzie to, rzecz jasna, uciążliwe. Weź pod uwagę też pofalowanie terenu, który zamierzasz kosić. Jeśli jest sporo dołów i pagórków, wybierz kosiarkę z elastycznym koszem z materiału. Plastikowy kosz może sprawić, że kosiarka zawiesi się na nierówności.

Rozruch

Standardowo kosiarkę odpala się za pomocą linki. Wystarczy nacisnąć trzykrotnie pompkę paliwa i energicznie pociągnąć za sznurek. To proste, niewymagające akumulatora rozwiązanie, które świetnie zdaje egzamin w urządzeniach ogrodowych. Niestety, wymaga sporo siły. Wiele drobnych kobiet może mieć z tym problem. Na szczęście jest sposób, by i im umożliwić koszenie – kosiarka z elektrycznym rozrusznikiem.

Podpowiadamy Jaka Kosiarka Pasuje do Twojego Ogrodu

Mulczowanie trawy

Chcesz pozbyć się raz na zawsze problemu grabienia trawy i opróżniania kosza? Zdecyduj się na kosiarkę z funkcją mulczowania trawy! Brzmi groźnie, ale jest to nic innego, jak mielenie jej na drobno i pozostawianie na glebie. Dzięki temu Twój trawnik będzie odpowiednio odżywiony i dużo piękniejszy, niż dotychczas. Drobna ściółka wytworzy warunki do lepszego rozwoju.

Jak widać, nie ma kosiarki idealnej. Zakup drogiego urządzenia wcale nie musi być lepszy. Duża, profesjonalna kosiarka będzie w zasadzie dużo gorszym wyborem, jeśli do skoszenia masz niewielki areał wokół domku. W tym wypadku lepiej sprawdzi się mała kosiarka za kilkaset złotych, którą łatwiej manewrować. Jeśli ciągle nie jesteś pewny wyboru, zajrzyj do naszego rankingu TOP 10 kosiarek, w którym znajdziesz najpopularniejsze modele sezonu.

blog comments powered by Disqus
Kosiarki – Podpowiadamy Jaka Kosiarka Pasuje do Twojego Ogrodu
Autor: Szymon Sonik