PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Komputer do Gier - Laptop Lepszy od PCta?

Komputer do Gier - Laptop Lepszy od PCta?

Gamingowe Laptopy to zło. Są drogie, są słabe i nie nadają się w pełni ani do grania, ani do bycia przenośnym urządzeniem. Prawda? No nie do końca. Szczególnie nie w dzisiejszych czasach kiedy to finalnie mogę powiedzieć - Era słabych laptopów gamingowych skończyła się. A w tym materiale stopniowo krok po kroku wyjaśnię dlaczego. Zapraszam!

Karta graficzna

Punkt pierwszy i chyba najbardziej oczywisty, najczęściej wytykany podczas porównania Gaming Laptop vs Gaming PC - karty graficzne. Niejednokrotnie patrzyliśmy z politowaniem na kolegę, który właśnie wydał ponad 4 tysiące na swojego nowego laptopa, bo "ma GTX 980 w środku!". No tak, tylko że takowy GTX często miał dopisek M na końcu oznaczający nic innego, jak to, że jest to mobilna wersja układu. Niestety - mocno okrojona. Okrojona do tego stopnia, że byle GTX780 w wersji PCtowej składał bez problemu każdego "Top Gaming Laptop" w pierwszej lepszej potyczce.

Gaming Laptop vs Gaming PC - karty graficzne

Ale ta drzazga w oku mobilnych graczy została właśnie zniwelowana. Nowa seria kart graficznych od Nvidii, GTX 1060, 1070 i 1080 są w wersji mobilnej maksymalnie 10% wolniejsze od swoich PCtowych odpowiedników - i to tylko w niektórych wymagających sytuacjach! W efekcie obaliliśmy więc pierwszy problem gamingowych laptopów i możemy iść do kolejnych kwestii.

>>> Zobaczcie ile kosztuje laptop dla gracza!

Konfiguracja

Samą konfigurację możemy już raczej zostawić. Wydajność procesorów i7, pamięci DDR4 czy dowolnego innego sprzętu poza kartą graficzną w laptopie gamingowym jest praktycznie identyczna jak w PCtowych odpowiednikach - zakładając oczywiście normalne codzienne użytkowanie a nie sztuczne benchmarki.

Gaming Laptop vs Gaming PC - karty graficzne

Cena

No tak Jacek, sprzęt jest szybki i działa bezproblemowo, nawet jeżeli chodzi o GPU, ale co z ceną? Laptopy tego typu muszą chyba kosztować z 2 razy więcej, niż taki sam sprzęt złożony w formie PC.

Iiii znów błąd. Choć może nie do końca - wszystko zależy jak na to spojrzeć. Załóżmy że zaczynamy z niczym. Z totalnie pustym biurkiem. Bez monitora, bez klawiatury i myszki. No, łapiecie o co chodzi. Za 6,5 tys. zł dostaniecie laptopa omawianego wcześniej w naszych materiałach - MSI GS43VR. W środku znajdziemy procesor Intel i7 3Ghz, 16GB RAM DDR4, GTXa 1060, ale też SSD na PCIexpress i wysokiej jakości kartę dźwiękową. Zestaw wyborowy. Do tego wliczyć warto matową matrycę FullHD 14 cali, kamerkę internetową FullHD i membranową klawiaturę od Steel Series.

Teraz spróbujmy złożyć odpowiednik zestawu, który znajduje się w GS43VR i innych laptopach z Serii GS, jak np. pokazanym GS63VR - pamiętając, że nie chodzi tu tylko o płytę główną i bazowe podzespoły, ale właśnie również obudowę, odpowiedni zasilacz, monitor, klawiaturę od Steel Series czy kamerkę internetową. Składając to wszystko otrzymujemy prawie 6 tysięcy złotych.

Gaming Laptop vs Gaming PC - karty graficzne

Aleeee JACEEEEK! To wciąż taniej niż ten twój laptopik! A do tego wiele rzeczy jest bez sensu zbyt przesadzona, ja potrafię złożyć taki komputer za 4 tysiące złotych z monitorem i klawiaturą! Nie będę dopłacał 1000zł lub więcej za mobilność!

I tu się zgodzę - ale pamiętajcie, chcieliśmy złożyć dokładny odpowiednik, aby dowiedzieć się ile w praktyce są warte podzespoły takich laptopów z serii GS. A teraz dochodzimy do samego clue - do zastosowania takiego laptopa.

Dla każdego coś dobrego 

Bo laptop gamingowy nie jest dla każdego. Jeżeli masz swój własny pokój, do którego wracasz codziennie po szkole lub pracy, z którego nikt cię nie wygania i masz swoją oazę spokoju, z której nie masz ani potrzeby, ani chęci uciekać - komputer stacjonarny jest wymierzony właśnie w Ciebie!

Gaming Laptop vs Gaming PC - karty graficzne

Ale rozpatrzmy parę scenariuszy osób, które często podróżują. Posłużę się tutaj na początek własnym przykładem. Jestem YouTuberem związanym z VR, jak i częścią firmy Dreamz, która często jedzie robić pokazy swojej technologii - czy to na targach, czy u potencjalnych współpracowników. Mój zestaw podróżniczy składa się z mojego Mini PC, masy kabli, które do tego PC podpinam, klawiatury, myszki, kontrolerów do VR i samych Gogli. Pakuję go w TAKI plecak i podróżuję bez samochodu. Całość waży... sporo kilogramów, na tyle sporo, że po tygodniowej podróży 3 dni plecy bolą i wygląda dość żałośnie i totalnie niepraktycznie. Nie wspominając o tym, że jestem uzależniony od monitora w miejscu docelowym - a uwierzcie, że nie zawsze można się takiego spodziewać.


Gdzie kupić iPhone 8 lub iPhone 8 Plus w dobrej Cenie??

Dla porównania z laptopem GS63VR spakowałbym się w taki plecak, który waży zaledwie 5 kilo i bez problemu mieści się w każdym środku publicznego transportu - nie potrzebuje do niego klawiatury, myszki ani zewnętrznego monitora. Sam laptop daje sobie radę podczas pokazu, bo jest przecież do VR wręcz stworzony i bez problemu wyciąga w dedykowanych aplikacjach po 60 FPS. Ponad to, moje plecy są mi bardzo wdzięczne, a ja mam więcej czasu na kreatywny odpoczynek... lub pogranie w CS'a w łóżku.

gamingowy laptop

I widzicie, analogiczna sytuacja może się powtórzyć w przypadku montażysty, streamera z częstymi wyjazdami, studenta na stancji i wielu innych wariantach. Choć sam przez wiele lat byłem przeciwny laptopom gamingowym, teraz dopłata rzędu 1000zł za mobilność nie wydaje się dla mnie przeszkodą - mogę na takim laptopie pracować w podróży na baterii, a w razie potrzeby podpiąć się do prądu i zamienić wydajnościowo w pełnoprawnego PCta ważącego 2kg.

Oczywiście taka sytuacja ma jeden zasadniczy minus - brak możliwości upgradowania zestawu. Jeżeli chcemy być na topie - musimy wydawać co parę lat dość sporą sumę pieniędzy na nowy zestaw. Warto się jednak zastanowić, czy przy "koczowniczym" trybie życia taki laptop przypadkiem nie pozwoli nam podnieść swojej produktywności, co po prostu przerodzi się na większe zarobki niż w przypadku przykucia do jednego miejsca pracy, w którym bywamy raz czy dwa w tygodniu.

Podsumowanie

Podsumowując - laptopy gamingowe wciąż są dla ludzi z dużą ilością pieniędzy. Zaczynają mieć jednak sens i w określonych potrzebach sprawdzają się lepiej niż kiedykolwiek. Z serią 10siątą układów Nvidii i prześwietnych modelach MSI, które są smukłe, małe i dają pełen performance potrzebny do grania, montażu czy VR warto się zastanowić nad zmianą podejścia do mobilnego sprzętu - bo ten dogania PCty szybciej niż myślicie.

Jakie notebooki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu notebooków z 7/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które notebooki warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Acer Aspire F5-573G Acer Aspire F5-573GBest of the best!
2Dell Inspiron 15 ( 5567 ) i5-7200U Dell Inspiron 15 ( 5567 ) i5-7200U Sprawdź sam
3Acer E5-575 Acer E5-575 Ten ma niezłą cenę!
4Lenovo IdeaPad 310 Lenovo IdeaPad 310 Polecany model
5Kiano SlimNote Kiano SlimNote Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Notebooki Jakich Nie Znacie - TOP 30 Laptopów Dla Każdego!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Komputer do Gier - Laptop Lepszy od PCta?