PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Radzimy Krok po Kroku - Jakiego Drona Kupić?

Radzimy Krok po Kroku - Jakiego Drona Kupić?

Co powinniśmy wiedzieć o dronie? Czym powinniśmy się kierować podczas zakupu tego urządzenia? Który sprzęt jest najlepszy? Z powodu swoich kompaktowych rozmiarów, nie jest możliwe przewożenie w nim załogi bądź pasażerów. Na ogół sterowany jest zdalnie, przy pomocy komputera. W dzisiejszych czasach dron ma bardzo szerokie zastosowanie.

Do czego potrzebujemy drona?

O dronie – bezzałogowym statku powietrznym, można coraz więcej usłyszeć w mediach. Na początku stosowano go tylko do celów wojskowych.

Sprzęt ten może być wykorzystywany do następujących celów:

  • militarnych – zarówno do obserwacji otoczenia,  jak i działań wojennych
  • cywilnych –  do badań odległych, nieosiągalnych miejsc np. obszarów podbiegunowych
  • komercyjnych – przy tworzeniu filmów bądź fotografii z lotu ptaka
  • rekreacyjnych – dla własnej zabawy i rozrywki

Wielu obserwatorów twierdzi, iż w przyszłości dron ma być również wykorzystywany do dostarczania przesyłek kurierskich (kiedy ten plan wejdzie w życie, na razie nie wiadomo).

dron

Posiadacze maszyny zdobywają wiele cennych, nieprzeciętnych możliwości. Na pewno jest to sprzęt skierowany nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla nas – zwykłych ludzi. Jeżeli interesujesz się lataniem i maszynami, które mogą wzbić się w powietrze, to niewątpliwie sprzęt ten zaspokoi twoje potrzeby w pełnym zakresie. Dzięki niemu z pewnością poczujesz się jak ktoś wyjątkowy.

Na co zwrócić uwagę kupując drona?

Odporność

To jedna z najważniejszych cech – w końcu to sprzęt, który ma wznieść się w powietrze. Większość dronów wykonano z plastiku. Im wyższa cena, tym mamy do czynienia z lepszym sprzętem. Najlepsze drony wykonano z włókna węglowego i metali lekkich. Powodują one redukcję masy, zwiększają sprężystość i wytrzymałość maszyny.

Kamera

Jest szczególnie ważna, gdy wykorzystujemy ją do celów komercyjnych. Jeśli ma posłużyć do robienia profesjonalnych zdjęć, jakość obrazu musi być na poziomie minimum HD, a najlepiej full HD. Jeżeli wykorzystujemy ją do kręcenia filmu, należy zakupić dron z kamerą na tzw. gimbalu. Jest to statyw, który zapewnia stabilność kamery, pomimo jej licznych ruchów.

Kontroler

Zapewnia nam sterowanie dronem. Dobry kontroler jest podstawą. Pomoże nam wykonywać precyzyjne manewry, co ma zasadniczy wpływ na jakoś filmu bądź zdjęć.

Czas pracy

Najtańszy dron gwarantuje kilkuminutowy lot. Jeżeli ma on posłużyć do rozrywki, jest to wystarczający czas, który w pełni zadowoli nabywcę. Droższe, bardziej profesjonalne drony mogą latać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Pomimo tego, czas ten również może się okazać niewystarczający. Najlepiej wówczas dokupić dodatkowe baterie, które umożliwiają dłuższy lot w powietrzu.

Maksymalna waga startowa

Nabywając dron w celu profesjonalnego użytkowania, powinniśmy zorientować się, jaki jest jego maksymalny udźwig bądź maksymalna waga startowa sprzętu.

dron

Jaki dron wybrać?

Decydując się na kupno bezzałogowego statku powietrznego, należy zadać sobie podstawowe pytanie: do czego jest on nam potrzebny? Cel użytkowania maszyny ma z pewnością ogromne znaczenie biorąc pod uwagę jej wyposażenie, jakość i oczywiście cenę. Jeżeli dron ma nam posłużyć tylko do celów czysto rekreacyjnych, to nie warto inwestować w drogi i profesjonalny sprzęt. Wprost przeciwnie wygląda sytuacja, gdy potrzebujemy wysokiej klasy sprzętu przeznaczonego do filmowania i fotografowania.

Rozróżniamy trzy rodzaje dronów:

Rozrywkowy

To mały, nieprofesjonalny sprzęt – na ogół nie posiada kamery. Ze względu na swoją niską cenę (do 1000 zł) nie należy do maszyn idealnej jakości. Pomimo tego, iż jest podatny na czynniki zewnętrzne i ma krótki czas lotu, jest niewątpliwie sprzętem stanowiącym optymalne rozwiązanie dla początkujących droniarzy.

Półprofesjonalny

To dron dobrej jakości w niewygórowanej cenie (do kilku tysięcy złotych). Maszyny w tym przedziale cenowym są bardziej funkcjonalne i dają nam więcej możliwości. Posiadają dobrą kamerę oraz funkcję GPS (szczególnie istotną w przypadku utraty kontroli nad maszyną). Ponadto lot jest znacznie dłuższy i bardziej efektywny.

Profesjonalny

To sprzęt najwyższej klasy. Jest stabilny, niezawodny, wyposażony w dodatkowe funkcje mające ogromne znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa lotu. Wykorzystywany głownie do filmowania i tworzenia profesjonalnych zdjęć. Posiada dobrej jakości kamerę, a na swoim szlaku powietrznym osiąga duży zasięg. Kosztuje powyżej 10 000 zł.

Drony można także podzielić ze względu na ilość użytych wirników. Wyróżniamy następujące typy:

  • quadrocopter – najbardziej rozpowszechniony rodzaj dronów, posiada cztery śmigła. Najtańsze modele można zastosować  zarówno jako zabawkę, jak i maszynę do celów rekreacyjnych bądź komercyjnych, a nawet do robienia zdjęć!
  • hexacopter – to już sprzęt profesjonalny, wyposażony w 6 śmigieł. Dzięki możliwości cięższego udźwigu sprzętu, często wykorzystywany jest przy tworzeniu filmów.
  • octocopter – wyposażony w 8 wirników, dron przeznaczony dla wymagających użytkowników.

Drony sterowane za pomocą smartfona

Obecnie na rynku są już dostępne niewielkie drony, sterowane za pomocą telefonu z systemem operacyjnym Android lub iOS. Niektóre propozycje są naprawdę bardzo interesujące, producenci sprzętu oferują wiele innowacyjnych opcji i gier. W zależności od typu drona, można nim nie tylko latać, ale także zainstalować w nim niewielką kamerkę lub aparat.

dron

Podsumowanie

Według nieoficjalnych danych, cywilny rynek dronów opiewa na sumę kilkuset milionów dolarów. Eksperci przewidują, iż do 2025 roku maszyny te będą tworzyć 10% rynku lotniczego w Europie. Musimy pamiętać, by podczas użytkowania tego sprzętu zachować jednak zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Jeżeli nie jesteś profesjonalistą i to będzie twój pierwszy dron, nie bądź nadgorliwy. Kup mały i tani sprzęt, który ukaże ci wizję tego co cię czeka. Będziesz mógł spełnić własne ambicje, bez strachu o ewentualną kolizję. Gdy poczujesz, że to Twoja pasja i staniesz się bardziej doświadczony, rozważ zakup bardziej profesjonalnego sprzętu – ten wydatek wówczas na pewno się opłaci.

blog comments powered by Disqus
Radzimy Krok po Kroku - Jakiego Drona Kupić?