PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Na co Zwracać Uwagę Kupując Kartę Graficzną? Radzimy Krok po Kroku

Na co Zwracać Uwagę Kupując Kartę Graficzną? Radzimy Krok po Kroku

Najważniejszym zadaniem karty graficznej jest odbieranie oraz przetwarzanie pobranych z komputera informacji o obrazie, a także właściwe wyświetlenie tego obrazu przy pomocy monitora. Decydując się na kupno karty graficznej, musimy zdawać sobie sprawę, że nie ma jednaj, uniwersalnej karty, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Dlatego  powinniśmy zadać sobie ważne i istotne pytanie: w jakim celu chcemy ją kupić? Wszystko w tym przypadku zależne jest od komputera oraz realizowanych przez niego zadań. Jeżeli jest on przeznaczony do nowoczesnych gier, bądź użytkowania zaawansowanych technologii graficznych, to warto od razu przygotować się na zakup ze średniej półki cenowej.


Sprawdź TOP 20 Najmocniejszych PowerBanków

Podział kart graficznych

Karty graficzne można podzielić na:

 • karty działające jako odrębne układy – możemy je wymieniać, pracują zdecydowanie szybciej niż karty zintegrowane. Dzisiejsze układy graficzne, w trakcie połączenia z komputerem posługują się interfejsem AGP, PCI lub PCIe,
 • karty zintegrowane z płytą główną – ze względu na małe rozmiary, są wolniejsze oraz rzadziej spotykane.

MSI

Najlepiej, gdy karta dysponuje:

 • własną pamięcią – w tej chwili standardem jest co najmniej 1 GB,
 • jak najmniejszym zużyciem prądu,
 • możliwością łączenia kart w układy SLI i CrossFire.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując kartę graficzną?

Ekran

Powinniśmy przebadać, jaka jest natywna rozdzielczość ekranu, a potem sprawdzić, jak efektywny będzie nasz obraz z kartą. Jest to istotne, ponieważ każdy z nas chce uniknąć pogorszenia jakości obrazu i cieszyć się jego oglądaniem.

Zasilacz

Kupując nową kartę graficzną, warto zorientować się, czy nasz stary zasilacz wytrzyma obciążenie i dostarczy nam dostatecznej energii. W związku z tym, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na pobór mocy nowej karty, jak i starego zasilacza. Przy wydajniejszym układzie graficznym zasilacz powinien mieć moc ok. 600 W.

ASUS

Pamięć

Istotna jest nie tylko ilość, ale również rodzaj pamięci. W karcie graficznej spotykamy:

 • DDR3
 • GDDR3
 • GDDR5

Decydując o wyborze danego rodzaju, nieistotne są atrybuty poszczególnych wersji pamięci RAM, ale w tym przypadku ważniejsza będzie płyta główna, a właściwie procesor. Montaż wybranej wersji pamięci RAM uwarunkowany jest różnicami w ich budowie, przez co nie można podłączyć ich do tego samego gniazdka.

Chłodzenie

Przy układzie graficznym o dużej pamięci, jest to niezwykle ważny element. Ma on na celu uniknięcie przegrzania karty. Przed wyborem określonego modelu, powinniśmy się zatem zorientować, jakie chłodzenie zostało zastosowane oraz jaka jest jego jakość.

Wielkość karty

Możemy spotkać karty:

 • o niskim profilu – są mniej wydajne, ale nie ma problemu, by zmieściły się w skrzynce
 • o pełnym profilu – to karty skierowane do wymagających osób

Porty karty graficznej

Nie licząc standardowych złączy, dających możliwość podłączenia karty graficznej, wytwórcy oferują takie porty multimedialne jak:

 • HDMI – to gwarantowany przesył obrazu i dźwięku na wysokim poziomie,
 • DisplayPort – ułatwia podłączenie komputera do monitora, telewizora bądź projektora,
 • D-Sub – podstawowy i zasadniczy port umożliwiający podłączenie monitora CRT lub LCD, gdy nie możemy użyć kabla DVI,
 • DVI – w kartach nowszej generacji występuje zamiast portu D-Sub i ułatwia podłączenie odbiornika LCD lub CRT.

Obsługa wielu monitorów

Aby możliwa była obsługa co najmniej dwóch monitorów, producenci stworzyli swoje własne rozwiązania takie jak:

 • AMD: Eyefinity - pracuje z najwyżej sześcioma monitorami w trybie wieloekranowym,
 • nVidia: 3D Vision Surround – obsługuje najwyżej trzy monitory, również w trybie wieloekranowym.

AMD

Obsługiwane standardy i efekty graficzne

Na tę funkcję szczególną uwagę zwracają wymagający gracze, dla których liczą się odpowiednie efekty specjalne oraz odpowiednia jakość grafiki.

>>> Zobaczcie nasz aktualny ranking kart graficznych!

Parametry karty graficznej

Wybierając odpowiedni model karty dla siebie, powinniśmy kierować się również jej parametrami:

 • SP – procesory strumieniowe, odpowiadające za sprawność karty graficznej. Im więcej jest ich w układzie, tym lepiej dla nas,
 • TDP – określa największy pobór energii przez układ graficzny.

 Podłączenie karty do płyty głównej

Mnóstwo ludzi zastanawia się, czy wybrany model karty będzie dopasowany do płyty głównej. Przed kupnem należy sprawdzić:

 • Opcję złącza PCI Express karty graficznej i płyty głównej,
 • pobór mocy karty – jeżeli będzie zbyt wysoki, może być potrzebne podłączenie kolejnego przewodu zasilającego.

Model karty graficznej

Warto zaznajomić się z opiniami, testami, a także wynikami kart graficznych w poszczególnych rankingach. Porównajmy wybrane modele nie tylko pod względem ceny, ale także wprowadzonych zmian i ulepszeń.

Aby zwiększyć wydajność i produktywność działania gier, jesteśmy w stanie połączyć ze sobą dwie karty graficzne, ale tylko tej samej firmy. Niektóre modele pozwalają na użycie dwóch, trzech albo nawet czterech kart graficznych w jednym komputerze. Z pewnością w przyszłości będzie możliwe łączenie kart wielu producentów.

Karta graficzna do laptopa

Przy laptopie należy zastosować inne rozwiązania, aniżeli przy komputerze stacjonarnym. Wówczas karta graficzna powinna mieć mały rozmiar i jednocześnie nie pobierać zbyt wiele energii. W związku z tym produkowane są oddzielne karty, które są przeznaczone tylko do mobilnego komputera.

Jeżeli  chcemy odtwarzać filmy w technologii 2D, prawie wszystkie karty graficzne dadzą nam taką możliwość. Możemy oglądać obraz FullHD, którego jakość nie będzie podlegać żadnym zakłóceniom i w pełni nas usatysfakcjonuje. Przy grafice 3D będziemy musieli zaopatrzyć się w droższą kartę graficzną, o większej mocy.

World of Tanks

Podsumowanie

Obecnie na rynku można znaleźć ogromną ilość kart graficznych w niewygórowanej cenie. Należy tylko przeanalizować i porównać różne oferty producentów, dostosować je do własnego komputera oraz portfela, a na końcu dokonać zakupu odpowiedniej dla nas karty graficznej.

blog comments powered by Disqus
Na co Zwracać Uwagę Kupując Kartę Graficzną? Radzimy Krok po Kroku