PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

W jaki sposób wybrać nawigację samochodową GPS?

W jaki sposób wybrać nawigację samochodową GPS?

Urządzenia do nawigacji GPS, uchodzące do niedawna za kosztowne zabawki stają się powoli standardem. Ceny są coraz niższe, a sprzęt coraz bardziej atrakcyjny i przede wszystkim użyteczny. Nawet przez internet można kupić - bądź ściągnąć za darmo - rozszerzenia map oraz aktualizacje. Tylko od nas zależy gdzie i kiedy zechcemy z nich skorzystać.

Jako system nawigacji, GPS trafił do powszechnego użytku dość niedawno. Początkowo Global Positioning System - bo tak właśnie brzmi pełna nazwa - wykorzystywany był do zabezpieczania przed kradzieżą drogich samochodów. Obecnie prowadzi kierowców do wybranego celu podróży, drogą najkrótszą i najbardziej optymalną. Ponadto, jeśli tylko zechcemy, może ostrzegać o kontrolach drogowych i niebezpiecznych odcinkach trasy. Na rynku znajdują się nie tylko nawigacje samochodowe. Możliwość wyboru jest na tyle duża, że można kupić nawigację z mapą lotniczą, rowerową i morską. Skupmy się jednak na nawigacjach dedykowanym czterem kółkom.

3

Przy zakupie GPS-a do samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników:

Po pierwsze – wyświetlacz

Większość wyświetlaczy na rynku posiada ekrany dotykowe. Istotny jest jednak rozmiar. Polecamy wyświetlacze o przekątnej co najmniej 4 cale, co uczyni korzystanie z urządzenia przyjemnym i bezpiecznym. Najlepiej z funkcją ekranu samo dostosowującego się do warunków oświetlenia. Nie trzeba wtedy przerywać jazdy, by włączyć oświetlenie.

Po drugie – pamięć

Sprawdza się tu zasada, im więcej, tym lepiej. Zarówno przy pamięci RAM, jak i dysku twardym. Obecnie mapy są coraz bardziej szczegółowe i potrzebują coraz więcej pamięci. Większa ilość pamięci RAM przekłada się na szybsze działanie aplikacji, przez co będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcji oferowanych przez system w komfortowy sposób.

2

Po trzecie - moduł GPS

Przeważająca większość modeli wyposażona jest w dobry moduł SiRFstar III. Pobiera on informacje od dwudziestu satelitów krążących na orbicie i dopiero po ich analizie wyznacza naszą pozycję na mapie. Warto więc sięgnąć po nawigację wyposażoną w SiRFstar III.

Po czwarte – mapa

Jeśli użytkownik nie zamierza wyjeżdżać poza granice kraju, opłacalne jest kupić aplikację tylko z mapą Polski, jest to na ogół tańsze rozwiązanie. Nie wszyscy producenci posiadają jednak w swojej ofercie mapy pojedynczych krajów. W takim wypadku warto wybrać najtańszy pakiet, jednak zwracając uwagę na kraj, którym jesteśmy zainteresowani. Jeśli chodzi o dokładność, najlepsza na rynku jest AutoMapa (rodzimej produkcji), a zaraz po niej firmy TomTom, Mio, Garmin, Lark i Navroad. Warto też zorientować się jak często producent oferuje uaktualnienia swoich map i czy aktualizacje wymagają uiszczania dodatkowych opłat.

1

Dokładny ranking GPS-ów, z podziałem na producentów dostępny jest na stronie: /rankingi/...

Zapraszam do obejrzenia video prezentującego w jaki sposób właściwie kupować nawigację samochodową GPS.

blog comments powered by Disqus
W jaki sposób wybrać nawigację samochodową GPS?