PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jak Wybrać Notebooka? Radzimy Krok po Kroku

Jak Wybrać Notebooka? Radzimy Krok po Kroku

Notebook  to przenośny komputer niewielkich rozmiarów. Urządzenie świetnie sprawdza się podczas podróży, gdy chcąc przeglądać strony internetowe, tworzyć dokumenty tekstowe lub po prostu obejrzeć film, nie chcemy dźwigać dodatkowych, zbędnych kilogramów.

Różnica pomiędzy notebookiem a laptopem

W dzisiejszym języku laptop i notebook oznaczają takie samo pojęcie, chociaż według niektórych źródeł notebook to przenośny komputer, znacznie różniący się od laptopa rozmiarem i wagą.

Adresaci

Podczas zakupu urządzenia, należy zadać sobie jedno, zasadnicze pytanie: dla kogo dany sprzęt jest skierowany? Wyróżniamy zatem trzy rodzaje notebooków, uwzględniające podział odbiorców:

 • Notebook biznesowy – sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, wykonany z najwyższą starannością z najlepszych materiałów (tworzywa sztuczne, stopy magnezu i aluminium).
 • Notebook konsumencki – laptop skierowany dla przeciętnych nabywców. Nie jest najwyższej jakości, ale za to jego cena jest znacznie niższa aniżeli w przypadku notebooka biznesowego.
 • Notebook gamingowy – urządzenie przeznaczone dla zapalonych graczy, wyposażone w najmocniejsze karty graficzne, często również czterordzeniowy proces, a także dużą ilość pamięci RAM.

HP 250 G4

System

W większości przypadków laptopy posiadają oprogramowanie, jednak nie jest to regułą. Notebook bez systemu operacyjnego może być nawet kilkaset złotych tańszy. Dzieje się tak, ponieważ producent nie musi wówczas wykupić na niego licencji, a przez to nie podnosi też ceny, za jaką sprzedaje komputer.

Napęd

Pojawia się rzadko w malutkich notebookach, co stanowi spore utrudnienie dla użytkownika. Nie będziemy w stanie zainstalować wówczas oprogramowania z płytki oraz nie zobaczymy filmu nagranego na DVD. Bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie zatem komputer z zamontowanym napędem. Ważny jest też jego rodzaj. Mamy tutaj do czynienia ze stacjami Blu-Ray lub DVD. Pierwsza z nich pozwala nam oglądać filmy w dużo lepszej jakości. Drugie rozwiązanie jest z kolei mniej kosztowne, ale nie zapewnia już takiej renomy.

Złącza

Notebooki wyposażone są w różnego rodzaju porty i wyjścia. Jeżeli planujemy zakup laptopa, warto zapoznać się z ich oznaczeniami oraz rodzajem zastosowania. Do najważniejszych rodzajów złączy należy:

 • HDMI
 • VGA (D-Sub)
 • DVI
 • S-Video
 • DisplayPort
 • FireWire
 • USB
 • eSATA
 • RJ-45 (Ethemet)
 • RJ-11
 • Kensington Lock
 • Wejścia audio
 • Czytnik kart pamięci
 • ExpressCard

Ekran

W sprzedaży dominują laptopy o przekątnej od 13 do 15 cala. Mniejsze notebooki na pewno lepiej sprawdzą się w podróży, chociaż wraz ze wzrostem wielkości komputera, możemy się cieszyć lepszym obrazem. Największe modele są zarezerwowane głównie dla miłośników gier i filmów.

Wyróżniamy następujące typy ekranu:

 • Glare - szklana tafla, dzięki której obraz ma żywe, bardziej wyraziste kolory. Niestety jego wadą jest zauważalny w mocnym świetle zewnętrznym tzw. efekt lustra.
 • Matowy ekran antyrefleksyjny – lepiej sprawdzi się w otwartym terenie, w szczególności w słoneczne dni.

Ważnym zagadnieniem jest również rozdzielczość ekranu. Im jest ona wyższa, tym lepszy obraz będziemy oglądać. Musimy jednak pamiętać, że sprzęt z większą matrycą, zużywa też więcej energii.

Karta graficzna

Jest odpowiedzialna za wydajność komputera. Przy podstawowym zastosowaniu w zupełności wystarczy nam karta zintegrowana. Jeżeli liczymy jednak na bardziej zaawansowaną obsługę gier, aplikacji oraz multimediów, warto zainteresować się dedykowanymi kartami, których mnogość może przyprawić nas o ból głowy.

Procesor

Stanowi jedną z głównych części komputera, w której odbywają się wszelkie obliczenia. Jego wydajność określana jest w gigahertzach (GHz). Z im większą wartością mamy do czynienia, tym większa będzie wydajność procesora. Szybki procesor przekłada się na szybszą pracę systemu. Może się on składać z dwóch, trzech, czterech lub nawet sześciu rdzeni. Większa liczba rdzeni wiąże się ze zwiększoną mocą komputera.

Lenovo Ideapad 100

Pamięć RAM

Jej ilość znacząco wpływa na wydajność i szybkość komputera. W chwili obecnej absolutne minimum stanowi 2 GB, jednak rozwój tego czynnika następuje bardzo szybko. Standardem jest już pamięć na poziomie 4, 6 lub nawet 8 GB. Przed zakupem notebooka, powinniśmy upewnić się, czy w razie potrzeby możliwa będzie rozbudowa jego pamięci.

Dysk twardy

W jego przypadku najważniejszym parametrem jest pojemność, od której zależeć będzie ilość zgromadzonych na dysku danych. Szybszy zapis oraz odczyt danych nastąpi na dysku SSD. W dodatku pracuje on ciszej i nie nagrzewa się tak szybko jak dysk HDD, który pomimo większej pojemności, jest mniej odporny na uszkodzenia.

Kamera

Jest nieodłącznym elementem laptopa. Przy jej pomocy możemy korzystać np. ze Skype’a. W notebooku najczęściej możemy spotkać się z kamerą o rozdzielczości od 1 do 3 megapixeli, jednak zawsze możemy zdecydować się na lepszy model, o bardziej zaawansowanym parametrze. Szczególnie jest to istotna kwestia dla osób prowadzących wideokonferencje lub nagrywających w ten sposób podcasty. Dla nich odpowiednia jakość obrazu będzie stanowić podstawę.

Acer Aspire ES1-131

Dodatkowe elementy

Podświetlana klawiatura – polecana szczególnie dla osób pracujących w nocy lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

Trackpoint – szczególnie pomocny dla graczy joystick, znajdujący się pomiędzy klawiszami klawiatury. Umożliwia przesunięcie kursora przez cały ekran bez odrywania ręki.

Stacja dokująca – można ją dokupić oddzielnie bądź znaleźć w niektórych modelach laptopów; jej celem jest rozszerzenie funkcjonalności notebooka poprzez zastosowanie dodatkowych portów, baterii lub nawet napędu.

Nowoczesna obudowa – powinna być wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne, wykonana ze stopów magnezu oraz aluminiowych konstrukcji.

Podsumowanie

Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju laptopów, różniących się od siebie wyglądem zewnętrznym, funkcjami oraz zastosowaniem. Wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować jego główne walory, a także wybrać urządzenie jak najbardziej dostosowane do własnych potrzeb.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Notebooka? Radzimy Krok po Kroku