PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Szukasz Praktycznych Rozwiązań? Radzimy Jak Wybrać Piekarnik - Krok po Kroku

Szukasz Praktycznych Rozwiązań? Radzimy Jak Wybrać Piekarnik - Krok po Kroku

Planując remont czy urządzając nową kuchnię, poza wyborem frontów meblowych i glazury, wybieramy też małe i duże AGD. Jednym z urządzeń, którego wybór planujemy jest piekarnik. Te urządzenia to zaawansowana technicznie pomoc, bez której wielu potraw po prostu nie da się przygotować. Dziś przyjrzymy się jak wybrać piekarnik, aby ten służył nam przez wiele lat, jednocześnie spełniając wszystkie nasze oczekiwania.

Elektryczny czy gazowy?

Piekarniki możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania oraz ze względu na rodzaj zabudowy. Urządzenia zasilane gazem, głównie ze względów bezpieczeństwa, powoli odchodzą do lamusa, nadal jednak cieszą się zainteresowaniem - są tańsze od elektrycznych. Piekarniki zasilane energią elektryczną swoją popularność zyskały dzięki funkcjonalności i łatwości montażu, a przez co nie wymagają wizyty specjalisty w naszym domu.

Cube AKZM 656

Słupek, z windą?

Kolejny podział dotyczy rodzaju zabudowy. Możemy zdecydować się na piekarnik z płytą grzewczą do zabudowy lub model wolnostojący. Obecnie jednak standardem jest kuchnia w zabudowie. Jeżeli zdecydujemy się na piekarnik w zabudowie, to pomyślmy jak ma wyglądać. Producenci oferują zabudowę pod blatem kuchennym, w słupku czy na ścianie. Modele umieszczone w ciągu szafek kuchennych to najpopularniejsze rozwiązanie, choć nie najwygodniejsze. Takie rozwiązanie sprawdzi się u osób, które nie zamierzają zbyt często korzystać z piekarnika. Amatorzy słodkich wypieków czy pieczonych mięs powinni rozważyć montaż piekarnika na wygodnej dla siebie wysokości. Wiodące marki, w swojej ofercie mają kilkanaście modeli przystosowanych do montażu w słupku. Stosunkowo nowym rozwiązaniem, które również nie wymaga schylania się, jest zabudowa w ścianie, gdzie spód piekarnika jest opuszczany za pomocą windy.

Wielkość

Standardowe wymiary piekarnika to 60x60cm, urządzenie o pojemności 50-70 litrów sprosta oczekiwaniom kilkuosobowej rodziny, jeżeli jednak jest nas nieco więcej lub zamierzamy prowadzić małą gastronomię, warto przyjrzeć się powiększonym urządzeniom. Mają one pojemność powyżej 70 litrów i do 90cm szerokości, umożliwiając jednoczesne przygotowywanie kilku potraw. Kompaktowe piekarnikibędą idealne dla 1-2 osób, ich niewielkie wymiary pozwolą zaoszczędzić miejsce, które możemy wykorzystać na dodatkową szafkę.

Piekarnik Steam Twin Samsung

Sposób otwierania drzwiczek

Przez lata drzwiczki piekarnika otwierały się do dołu, jest to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Nowością jest możliwość otwierania do boku, podobnie jak w lodówce, możemy wybrać, na którą stronę drzwiczki mają się otwierać, ciekawe a jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie gdy piekarnik montujemy w słupku lub na ścianie. Bez względu na to jaki sposób otwierania drzwiczek wybierzemy, warto pamiętać, że będziemy potrzebować minimum jednego metra przestrzeni dla swobodnego korzystania z piekarnika.

Przydatne funkcje

Producenci oferują piekarniki o przeróżnych udogodnieniach i funkcjach, których zadaniem jest ułatwienie nam pracy w kuchni. Termosonda jest niezwykle przydatna, gdy w piekarniku znajduje się wymagające danie, takie jak np. suflet. Końcówkę sondy umieszczamy w potrawie, a piekarnik wyłączy się automatycznie, gdy uzyska pożądaną temperaturę.

Nie tylko piekarnik...

Moda na 2w1 na dobre zagościła w naszych domach. W ofercie znajdziemy urządzenia będące połączeniem piekarnika i mikrofali, pozwalają nie tylko zaoszczędzić miejsce ale i czas. Model wyposażony w funkcję szybkiego grzania (do określonej temperatury) czy podgrzewania potraw, skróci czas oczekiwania na posiłek. Możliwość grillowania małych, pojedynczych porcji jak i dużych porcji mięs sprawi, że letnie przyjęcie w ogrodzie możesz mieć cały rok. Funkcja rozmrażania to z kolei popularne rozwiązanie stosowane w urządzeniach do pieczenia.

Kolejną propozycją jest połączenie piekarnika i parowaru, w piekarnikach parowych obowiązuje niższy zakres temperatur (maks. 100°C), pozwala to na pieczenie bez utraty cennych składników odżywczych.

Termoobieg

Funkcją, którą zna każdy kto choć raz obsługiwał piekarnik jest termoobieg. Najprościej mówiąc, jest to wymuszony ruch gorącego powietrza wewnątrz komory. Wiruje ono dookoła pieczonego dania, ogrzewając równomiernie ze wszystkich stron. Dzięki wentylatorowi umieszczonemu na tylnej ścianie skracamy czas pieczenia i koszty eksploatacji o około 10%.

Piekarnik Gorenie

Czyszczenie

Nawet najnowocześniejsze urządzenia wymagają czyszczenia. Producenci oferują różne rozwiązania ułatwiające to nieprzyjemne zajęcie. Standardem jest zastosowanie wewnątrz piekarnika łatwej do czyszczenia emalii, a także całkowicie wyjmowane drzwi lub szyby. W ofercie znajdziemy urządzenia posiadające dedykowane programy, między innymi: program parowy, w którym para zmiękcza brud i tłuszcz, ułatwiając czyszczenie komory, wkłady katalityczne, ich zastosowanie rozgrzewa piekarnik spalając wszystkie resztki, który wystarcza jedynie zmieść z dołu piekarnika. Aktywny katalizator, działający na zasadzie wymiennego filtra pochłania tłuszcz i zapach pomoże w czyszczeniu urządzenia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest jednak pyroliza. Proces polega na rozgrzaniu piekarnika do 500ºC, wskutek czego w ciągu kilkunastu minut resztki jedzenia są zamieniane na popiół, a po zakończonym czyszczeniu trzeba tylko zetrzeć popiół wilgotną ściereczką. Jeśli nie lubisz męczyć się przy czyszczeniu piekarnika, wybierz model wyposażony w czyszczenie katalityczne lub właśnie pyrolizę.

Bezpieczeństwo

Wybierając piekarnik nie zapomnijmy o bezpieczeństwie. Z pomocą przychodzi funkcja zimnej szyby (front pozostaje zimny, dzięki zastosowaniu potrójnej lub poczwórnej szyby) oraz blokadę przed przypadkowym otwarciem drzwi oraz zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Prostym rozwiązaniem jest automatyczne podświetlenie piekarnika podczas pracy. Innowacją jest z kolei zastosowanie systemu zewnętrznego chłodzenia, które usuwa z szafki ciepłe powietrze, chłodząc jednocześnie szybę.

Podsumowanie

Przed zakupem piekarnika należy sprecyzować swoje oczekiwania. Zastanówmy się na przykład dla ilu osób będziemy przygotować posiłki? Jak często będziemy korzystać z piekarnika? Co będziemy piec najczęściej? Jeżeli głównie pieczesz ciasta, wybierz piekarnik z termoobiegiem, gdy preferujesz zdrowy styl odżywiania, postaw na piekarnik parowy. Całe szczęście, jest w czym wybierać.

blog comments powered by Disqus
Szukasz Praktycznych Rozwiązań? Radzimy Jak Wybrać Piekarnik - Krok po Kroku