PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jak Kupić Odpowiednie Słuchawki? Radzimy Krok po Kroku

Jak Kupić Odpowiednie Słuchawki? Radzimy Krok po Kroku

Dobre słuchawki to niezastąpiony atrybut każdego melomana. Są niezwykle przydatne podczas słuchania MP3 w drodze do pracy, rozmów na internetowych forach lub w trakcie gry. Dzięki nim możemy słuchać ulubionych dźwięków w każdym miejscu i czasie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które wcale nie muszą być drogie.

Rodzaje słuchawek

  • Słuchawki otwarte ‐ przeznaczone w głównej mierze do domowego użytku lub słuchania muzyki w cichym i spokojnym miejscu, gdyż dochodzące z nich dźwięki mogą być słyszalne dla otoczenia. Nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego, ale za to przepuszczają zewnętrzny hałas.
  • Słuchawki zamknięte ‐ można je krócej użytkować, gdyż szczelnie zamykają kanał słuchowy, uniemożliwiając jego wentylację. Idealnie sprawdzą się w podróży i zatłoczonych miejscach, gdzie otaczający nas hałas będzie niesłyszalny, natomiast muzyka wydobywająca się z odtwarzacza, nie będzie przeszkadzać innym pasażerom.

Istnieją również modele półotwarte, które zapewniają zarówno wentylację ucha, jak i izolują od kanału zewnętrznego ‐ ich cena jest jednak bardzo wysoka.

Oprócz tego słuchawki możemy podzielić na dwa modele:

  • Słuchawki bezprzewodowe ‐ umożliwiające swobodny ruch nawet w promieniu 30 m od źródła dźwięku, który może być dla nas słyszalny przy pomocy fal radiowych albo bluetootha. Oczywiście ich zakup wiąże się z wyższą ceną, jednak użytkowanie słuchawek bezprzewodowych jest dużo bardziej komfortowe.
  • Słuchawki przewodowe ‐ charakteryzują się mniejszą podatnością na zakłócenia oraz lepszą jakością dźwięku. Są w niższej cenie, jednak wyposażone w kabel znacznie utrudniają ruch, co czyni je mniej mobilnym gadżetem.

ROCCAT Syva

Do głównych kategorii słuchawek należą:

  • Słuchawki douszne/dokanałowe ‐ umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i wytrzymałości, świetnie sprawdzą się podczas joggingu lub w komunikacji miejskiej. Większość dostępnych modeli jest dostosowana do anatomicznej budowy ucha. Dochodzący z nich dźwięk jest niskiej jakości, a ich długotrwałe użytkowanie może negatywnie wpłynąć na słuch.
  • Słuchawki nauszne – możemy je założyć z góry bądź z tyłu głowy, przylegają od wewnętrznej strony do małżowiny usznej, natomiast głośniki połączone są z pałąkiem. Dźwięk jest znacznie lepszej jakości, jednak ze względu na duży rozmiar są mniej mobilne. Musimy je także dopasować do wielkości naszej głowy.
  • Słuchawki zauszne - to konstrukcje, w których głośniki nie są połączone pałąkiem, a jednocześnie posiadają specjalne „haczyki”, przy pomocy których słuchawka zakładana jest za ucho, przylegając do małżowiny usznej. Są droższe od słuchawek dousznych, jednak jednocześnie gwarantują dobrą jakość dźwięku i świetnie trzymają się ucha.
  • Słuchawki dla graczy – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki multimedialne połączone z mikrofonem. Najlepiej, jeśli przetworniki będą duże, natomiast sama konstrukcja stanowić będzie zamkniętą całość. Powinna ona przede wszystkim zapewniać wygodę i komfort w trakcie długotrwałego użytkowania.
  • Słuchawki dla sportowców – powinien być to sprzęt bezprzewodowy, który nie krępuje ruchów w trakcie ćwiczeń fizycznych oraz joggingu.
  • Słuchawki dla biznesu – są podstawowym narzędziem pracy telemarketerów, konsultantów biur obsługi klienta, doradców biznesowych itp. Rodzaj pracy przez telefon oraz jej intensywność różni się zasadniczo w zależności od branży, w której są zastosowane. Wybór odpowiednich słuchawek powinien być zatem dopasowany do jego przeznaczenia.

Najlepsze słuchawki do smartfona

Jeżeli korzystamy ze smartfona, tabletu bądź odtwarzacza MP3 lub MP4, najlepiej jeśli zaopatrzymy się w słuchawki douszne, wyposażone dodatkowo w pilot z mikrofonem. Prowadzenie rozmów telefonicznych oraz słuchanie muzyki oraz audiobooków, będzie wówczas o wiele bardziej komfortowe. Najlepiej jeżeli wybierzemy model posiadający płaski albo zamknięty w materiałowym oplocie kabel, ponieważ nie będzie się tak szybko plątać.

Słuchawki dla DJ’a

Praca DJ'a wymaga wysokiej klasy rozwiązań, które nie tylko będą chronić przed hałasem z zewnątrz, ale również zapewnią dobrą jakość dźwięku. Konstrukcja słuchawek powinna być zatem zamknięta i szczelnie otaczać ucho. W dodatku warto wybierać modele o wysokiej jakości wykonania, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne.

AKG

Wielkość i dopasowanie

Jeżeli mamy do czynienia ze słuchawkami dokanałowymi, to powinny one dobrze leżeć w uchu. W pozostałych przypadkach, ucho powinno być zamknięte. W prawie wszystkich dostępnych modelach występuje regulacja długości pałąka, aby móc dopasować go do obwodu głowy. Średnica głośnika powinna mieć długość wynoszącą co najmniej 40 mm.

Pasmo przenoszenia

Większość dostępnych modeli dysponuje standardowym zakresem częstotliwości mieszczącym się w granicach od 20 do 20.000 Hz. Szerszy zakres pasma umożliwia odtworzenie większej ilości dźwięków (od najniższych tonów do najwyższych sopranów).

Impedancja

To tak zwany opór pozorny, którego wartość podaje się w omach. Im jest on wyższy w słuchawkach, tym większa będzie ich odporność na szumy, chociaż jednocześnie mogą cechować się niższym poziomem głośności. W większości dostępnych modeli, wartość ta waha się w granicach od 16 do 64 om, zapewniając optymalny odbiór dźwięku.

Redukcja szumów

Wartość ta podawana jest w decybelach, im jest ona wyższa, tym więcej niepożądanych szumów ulegnie redukcji.

Poziom natężenia dźwięku (SPL)

To wartość mająca zasadniczy wpływ na moc słuchawek. Im jest ona wyższa, tym głośniejszy dźwięk usłyszymy.

Podsumowanie

Aby dokonać odpowiedniego zakupu słuchawek, należy je przede wszystkim najpierw przetestować. Dopiero, gdy je założymy i dostosujemy do rozmiaru głowy i uszu, możemy w celu zbadania jakości dźwięku posłuchać swojej ulubionej piosenki. Dopiero po wykonaniu tych czynności będziemy w stanie wybrać odpowiednie słuchawki. Rankingi słuchawek dla graczy wskażą np. te optymalne do gamingu.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Odpowiednie Słuchawki? Radzimy Krok po Kroku