PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Brudne i pełne bakterii powietrze zalegające wyczujemy od razu. Towarzyszą mu nieprzyjemne zapachy oraz wrażenie ciężkości. Szczególnie narażone są te pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność. Rozwiązaniem problemu może być oczyszczacz powietrza. Dziś opowiemy o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru.

Dla kogo?

Przyjęło się, że grupą docelową oczyszczaczy są alergicy. Oczyszczacze powietrza radzą sobie bowiem z kurzem, pyłkami, bakteriami, wirusami, sierścią i innymi zanieczyszczeniami. Choć nie widzimy ich na co dzień, to jest ich w powietrzu cała masa. Wystarczy, że na okno padnie mocna struga światła słonecznego, wówczas wszelkie te drobinki stają się doskonale widoczne. I to nimi oddychamy.

Oczyszczacze powietrzaprzydadzą się jednak nie tylko alergikom. Pomogą także każdej innej osobie, zwłaszcza borykającej się z chorobami układu oddechowego. Będą także niezastąpione w czasie zimy. Dlaczego? Oczyszczą bowiem powietrze pełne szkodliwych cząsteczek sadzy, a przecież doskonale wiadomo, że Polska jest niechlubnym liderem w ilości wytwarzanego smogu. W sezonie grzewczym dopuszczalne wartości pyłków PM10 i PM25 przekraczane są kilkunastokrotnie.

Oczyszczacze powietrza 1

Wydajność

Jednym z podstawowych parametrów jest wydajność oczyszczacza. Nie dajmy się nabrać na zapewnienia sprzedawcy, że oczyszczacz poradzi sobie z pomieszczeniem o powierzchni 20 m2. Pomieszczenie może mieć wszak wysokość czterech, jak i dwóch metrów – to zupełnie inne kubatury. Wydajność określa się w metrach sześciennych na godzinę i to na ten wskaźnik powinniśmy zwrócić uwagę.

Filtry

Najpopularniejszym filtrem stosowanym w oczyszczaczach powietrza jest filtr HEPA(High Efficiency Particulate Air). Jest to filtr mechaniczny wykonany ze spiekanego szkła, a jego pory o wielkości 0,3 µm umożliwiają dokładne oczyszczanie powietrza z zabrudzeń. Filtr HEPA należy wymienić co ok. 1-2 lata.

Nieco inną funkcję posiada filtr węglowy. Oprócz oczyszczania powietrza z zabrudzeń, jest w stanie także neutralizować przykre zapachy. Jest to szczególnie pożądane w domach, w których pali się papierosy. Niestety, posiada on nieco mniejszą trwałość. Filtr węglowy należy wymienić już po kilku miesiącach. Przed wyborem oczyszczacza powietrza sprawdź koniecznie cenę filtrów zamiennych.

Oczyszczacze powietrza

W niektórych urządzeniach spotkamy się z filtrami elektrostatycznymi. Odpowiadają one za neutralizację niebezpiecznych cząsteczek, bez zatrzymywania ich w filtrze. Często są także łączone z innymi filtrami, dzięki czemu powietrze oczyszczane jest w znacznie lepszym stopniu. Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają po kilka różnych filtrów, gdzie każdy odpowiada za neutralizację innych zanieczyszczeń.

Głośność

Wydajność i skuteczność to jednak nie wszystko. Używając oczyszczacza chcielibyśmy, by jego działanie było niezauważalne. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na poziom emitowanej głośności. Wiele urządzeń wytwarza szum o natężeniu 50 decybeli (i więcej). Jest to dużo i z pewnością przeszkodzi nam podczas snu, relaksu czy pracy. Stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jeśli chcesz, by oczyszczacz powietrza towarzyszył Ci cały czas, zdecyduj się na ten o głośności ok. 20 decybeli.

Nawilżacz powietrza

Dużym problemem wielu wnętrz jest zbyt niska wilgotność. Suche powietrze utrudnia oddychanie i wysusza śluzówki, co objawia się piekącymi oczami oraz nosem. Dotyczy to zwłaszcza okresów grzewczych, gdy grzejniki (głównie konwektorowe) nadmiernie wysuszają powietrze. Optymalna wilgotność we wnętrzu to ok. 40-60%, co jesteśmy w stanie sprawdzić najprostszym higrometrem. Jeśli wilgotność spada poniżej 30%, należy temu przeciwdziałać. Przed zakupem sprawdź rodzaj nawilżacza. Najprostsze po prostu podgrzewają wodę do dużej temperatury i wypuszczają do pomieszczenia parę wodną. Ich wadą jest to, że pobierają dużo prądu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Pamiętaj o tym, by funkcja nawilżania powietrza mogła zostać wyłączona. Zbyt duża wilgotność powietrza będzie jeszcze gorsza.

>>> Sprawdź TOP 5 nawilżaczy powietrza!

Oczyszczacze powietrza

Jonizowanie powietrza

Innym czynnikiem poprawiającym jakość powietrza jest jego jonizowanie. Jonizator powietrza wytwarza jony ujemne, które przeciwdziałają rozwojowi wirusów i grzybów. Niwelują także jony dodatnie, które wytwarzane są przez urządzenia elektryczne i coraz częściej określa się je mianem smogu elektromagnetycznego. Zwolennicy jonizowania powietrza przekonują, że oddycha się nim tak, jak tym leśnym, górskim czy nadmorskim.

Dbasz o swoje zdrowie? Z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na to co jemy oraz jak ćwiczymy, ale także na to co wdychamy. Dom powinien kojarzyć się przecież ze spokojem, odprężeniem, świeżością i głębokim oddechem. Wystarczy poczytać o pozytywnych skutkach oczyszczania powietrza, by spojrzeć na oczyszczacze przyjaznym okiem. Może się okazać, że po jego zakupie wiele dotychczasowych dolegliwości minie. Najpopularniejsze oczyszczacze powietrza znajdziesz w naszym rankingu TOP10. Zapraszamy!

Jakie oczyszczacze powietrza są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu oczyszczaczów powietrza z 1/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które oczyszczacze powietrza warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Philips AC4080/10 Philips AC4080/10Best of the best!
2Daikin MC70L Daikin MC70L Sprawdź sam
3Air Naturel Buldair Air Naturel Buldair Ten ma niezłą cenę!
4Philips AC3256/10 Philips AC3256/10 Polecany model
5Beurer LR300 Beurer LR300 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 10 Oczyszczaczy Powietrza - Jak Pozbyć się z Domu Zanieczyszczeń i Bakterii?

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?