Oczyszczacze Powierza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Oczyszczacze Powierza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Brudne i pełne bakterii powietrze zalegające wyczujemy od razu. Towarzyszą mu nieprzyjemne zapachy oraz wrażenie ciężkości. Szczególnie narażone są te pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność. Rozwiązaniem problemu może być oczyszczacz powietrza. Dziś opowiemy o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru.

Dla kogo?

Przyjęło się, że grupą docelową oczyszczaczy są alergicy. Oczyszczacze powietrza radzą sobie bowiem z kurzem, pyłkami, bakteriami, wirusami, sierścią i innymi zanieczyszczeniami. Choć nie widzimy ich na co dzień, to jest ich w powietrzu cała masa. Wystarczy, że na okno padnie mocna struga światła słonecznego, wówczas wszelkie te drobinki stają się doskonale widoczne. I to nimi oddychamy.

Oczyszczacze powietrza przydadzą się jednak nie tylko alergikom. Pomogą także każdej innej osobie, zwłaszcza borykającej się z chorobami układu oddechowego. Będą także niezastąpione w czasie zimy. Dlaczego? Oczyszczą bowiem powietrze pełne szkodliwych cząsteczek sadzy, a przecież doskonale wiadomo, że Polska jest niechlubnym liderem w ilości wytwarzanego smogu. W sezonie grzewczym dopuszczalne wartości pyłków PM10 i PM25 przekraczane są kilkunastokrotnie.

Oczyszczacze powietrza 1

Wydajność

Jednym z podstawowych parametrów jest wydajność oczyszczacza. Nie dajmy się nabrać na zapewnienia sprzedawcy, że oczyszczacz poradzi sobie z pomieszczeniem o powierzchni 20 m2. Pomieszczenie może mieć wszak wysokość czterech, jak i dwóch metrów – to zupełnie inne kubatury. Wydajność określa się w metrach sześciennych (m3) na godzinę i to na ten wskaźnik powinniśmy zwrócić uwagę.

Filtry

Najpopularniejszym filtrem stosowanym w oczyszczaczach powietrza jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Jest to filtr mechaniczny wykonany ze spiekanego szkła, a jego pory o wielkości 0,3 µm umożliwiają dokładne oczyszczanie powietrza z zabrudzeń. Filtr HEPA należy wymienić co ok. 1-2 lata.

Nieco inną funkcję posiada filtr węglowy. Oprócz oczyszczania powietrza z zabrudzeń, jest w stanie także neutralizować przykre zapachy. Jest to szczególnie pożądane w domach, w których pali się papierosy. Niestety, posiada on nieco mniejszą trwałość. Filtr węglowy należy wymienić już po kilku miesiącach. Przed wyborem oczyszczacza powietrza sprawdź koniecznie cenę filtrów zamiennych.

Oczyszczacze powietrza

W niektórych urządzeniach spotkamy się z filtrami elektrostatycznymi. Odpowiadają one za neutralizację niebezpiecznych cząsteczek, bez zatrzymywania ich w filtrze. Często są także łączone z innymi filtrami, dzięki czemu powietrze oczyszczane jest w znacznie lepszym stopniu. Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają po kilka różnych filtrów, gdzie każdy odpowiada za neutralizację innych zanieczyszczeń.

Głośność

Wydajność i skuteczność to jednak nie wszystko. Używając oczyszczacza chcielibyśmy, by jego działanie było niezauważalne. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na poziom emitowanej głośności. Wiele urządzeń wytwarza szum o natężeniu 50 decybeli (i więcej). Jest to dużo i z pewnością przeszkodzi nam podczas snu, relaksu czy pracy. Stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jeśli chcesz, by oczyszczacz powietrza towarzyszył Ci cały czas, zdecyduj się na ten o głośności ok. 20 decybeli.

Nawilżacz powietrza

Dużym problemem wielu wnętrz jest zbyt niska wilgotność. Suche powietrze utrudnia oddychanie i wysusza śluzówki, co objawia się piekącymi oczami oraz nosem. Dotyczy to zwłaszcza okresów grzewczych, gdy grzejniki (głównie konwektorowe) nadmiernie wysuszają powietrze. Optymalna wilgotność we wnętrzu to ok. 40-60%, co jesteśmy w stanie sprawdzić najprostszym higrometrem. Jeśli wilgotność spada poniżej 30%, należy temu przeciwdziałać. Przed zakupem sprawdź rodzaj nawilżacza. Najprostsze po prostu podgrzewają wodę do dużej temperatury i wypuszczają do pomieszczenia parę wodną. Ich wadą jest to, że pobierają dużo prądu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Pamiętaj o tym, by funkcja nawilżania powietrza mogła zostać wyłączona. Zbyt duża wilgotność powietrza będzie jeszcze gorsza.

Oczyszczacze powietrza

Jonizowanie powietrza

Innym czynnikiem poprawiającym jakość powietrza jest jego jonizowanie. Jonizator powietrza wytwarza jony ujemne, które przeciwdziałają rozwojowi wirusów i grzybów. Niwelują także jony dodatnie, które wytwarzane są przez urządzenia elektryczne i coraz częściej określa się je mianem smogu elektromagnetycznego. Zwolennicy jonizowania powietrza przekonują, że oddycha się nim tak, jak tym leśnym, górskim czy nadmorskim.

Dbasz o swoje zdrowie? Z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na to co jemy oraz jak ćwiczymy, ale także na to co wdychamy. Dom powinien kojarzyć się przecież ze spokojem, odprężeniem, świeżością i głębokim oddechem. Wystarczy poczytać o pozytywnych skutkach oczyszczania powietrza, by spojrzeć na oczyszczacze przyjaznym okiem. Może się okazać, że po jego zakupie wiele dotychczasowych dolegliwości minie. Najpopularniejsze oczyszczacze powietrza znajdziesz w naszym rankingu TOP10. Zapraszamy!

Jakie oczyszczacze powietrza są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu oczyszczaczów powietrza z 1/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które oczyszczacze powietrza warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Philips AC4080/10 Philips AC4080/10Best of the best!
2Daikin MC70L Daikin MC70L Sprawdź sam
3Air Naturel Buldair Air Naturel Buldair Ten ma niezłą cenę!
4Philips AC3256/10 Philips AC3256/10 Polecany model
5Beurer LR300 Beurer LR300 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 10 Oczyszczaczy Powietrza - Jak Pozbyć się z Domu Zanieczyszczeń i Bakterii?

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more