PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Epson EH-TW7400 - Profesjonalny projektor do kina domowego

Jaki Typ Projektora Wybrać? Czy Full HD to Zawsze Full HD?

  • Dodano: 1 rok, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
Jaki Typ Projektora Wybrać? Czy Full HD to Zawsze Full HD?

Projektory zyskują coraz większą popularność. Często wybierane są nie tylko jako sprzęt biurowy czy szkolny, ale również jako centrum domowej rozrywki multimedialnej. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych opcjach, które możemy znaleźć w projektorach. Urządzenia są już tworzone z myślą o graczach, a także specjalnie do oglądania wydarzeń sportowych. Są i modele mogące pomóc w stworzeniu małego kina we własnych czterech ścianach. Na co jednak zwrócić uwagę dobierając odpowiedni projektor?

Rynek projektorów stale się rozwija i producenci prześcigają się w zastosowaniu coraz to wydajniejszych i bardziej efektownych rozwiązań. Jaki jednak projektor powinniśmy wybrać z myślą o konkretnym jego zastosowaniu? Czy do naszych preferencji potrzebny jest najdroższy model? Na co poza rozdzielczością powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Projektory biurowe – gdy liczy się funkcjonalność

Nie zawsze potrzebujemy obrazu o najlepszych parametrach rozdzielczości, by projektor spełniał swoje funkcje. Tak jest w przypadku sprzętu używanego do prezentacji multimedialnych czy wykładów. Jeśli większość odtwarzanych treści to plansze tekstowe – wcale nie musimy ponosić większych kosztów, by uzyskać jakość Full HD czy korzystać z funkcji oglądania trójwymiarowego obrazu. Wśród dobrych biurowych projektorów znajdziemy m.in. BenQ MS506 – idealny do tego typu działań. To niedrogi, a wydajny model posiadający wszystkie cechy dobrego urządzenia przeznaczonego do użytku biurowego. Równie ciekawie wypada tutaj Acer X112H, mający podstawową rozdzielczość ekranu SVGA 800 x 600. To co w przypadku projektorów biurowych będzie bardziej istotne od samej rozdzielczości obrazu to żywotność lampy i oferowane w sprzęcie porty wejścia i wyjścia. HDMI oraz USB to podstawa, a być może do naszych potrzeb potrzeba czegoś więcej?

Dobrej jakości projektor biurowy

Projektor dla gracza – rywalizacja najwyższej klasy

Odwieczny spór między konsolowcami i wielbicielami komputerowych zmagań wkrótce może nie być jedynym konfliktem w świecie gier. Monitor czy projektor? Co lepiej sprawdzi się dla prawdziwego gracza? Okazuje się, że projektory wcale nie stoją na straconej pozycji. Ważne jednak by wybrać odpowiedni model. I tu, w przeciwieństwie do tych biurowych, rozdzielczość będzie miała już istotniejsze znaczenie. W końcu graficzne wrażenia są tym co producenci gier starają się wznosić na coraz wyższy poziom. Ważny jest również kontrast kolorów – któż bowiem nie wytężał wzroku by dostrzec rywala w ciemnych zaułkach niech pierwszy rzuci kamień! Z propozycją dla graczy wychodzi Acer Predator Z650. Oferuje zarówno dobrą jakość obrazu, jak i szereg funkcji dedykowanych specjalnie dla graczy. Znajdziemy tu wspomniane już opcje balansu kontrastem, jak i rozbudowaną ilość portów. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy wyborze projektora dla graczy? Przede wszystkim projektor musi cechować niskim parametrem input lag. To wymóg niezbędny jeśli chcemy czerpać przyjemność z grania na wysokim poziomie. Tu przykładem może być model Optoma HD131Xe, którego input lag to ok. 17ms. Przyzwoity wynik to ok. 30ms. Warto zainteresować się jaką wydajność w tym zakresie ma wybrany przez nas model, jeśli ma służyć jako projektor do gier.

Projektor dla graczy

Małe kino w Twoim domu – projektory Full HD

Wiele osób rezygnuje z telewizji z różnych powodów. Część woli sprawdzać filmy i wiadomości w internecie, inni zwyczajnie nie czerpią przyjemności z oglądania programów przerywanych reklamami. Czy zatem w odstawkę pójdą także telewizory? Zapewne niezbyt szybko ale już teraz widać trend, który jako centrum wizualnej rozrywki w domu stawia nie telewizor, a projektor. By czerpać radość z najwyżej jakości obrazu powinniśmy zdecydować się na projektory z rozdzielczością Full HD. Epson EH-TW5350 to przykład właśnie takiego projektora, dodatkowo wyposażonego w technologię 3LCD oraz możliwość konwersji z 2D do 3D. Taki zestaw zapewni komfort oglądania niczym w kinowej sali. Rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 znajdziemy już w wielu dobrze wyposażonych modelach, dodatkowo część projektorów może rozszerzyć ją do maksymalnej rozdzielczości WUXGA 1920 x 1200, jak w BenQ TH670. Wsparcie dla technologii 3D to już niemal norma w najnowszych modelach. Często jednak potrzebne będą dodatkowe adaptery by skorzystać z tej funkcji.

Czy Full HD to zawsze Full HD?

W tym miejscu należy zadać sobie pytanie czy Full HD na kartonie od projektora oznacza, że otrzymamy za każdym razem najlepszą możliwość jakość obrazu? Otóż nie, gdyż część projektorów obsługuje odtwarzanie filmów i nagrań w tej technologii, jednak nie zapewnia wyświetlania ich w najwyższej rozdzielczości. Jak zatem nie dać się nabrać? Odpowiedzią jest rozdzielczość. Full HD to 1080p – niższe wartości nie zapewniają obrazu w jakości Full High-Definition, a jedynie mogą odtworzyć obrazy nagrane w ten sposób, jeśli posiadają odpowiednią technologię wsparcia dla Full HD. Przykładem projektora, o mniejszej rozdzielczości obrazu, za to ze wsparciem dla Full HD jest kompaktowy Goclever Cineo Compact. 854 x 480 pikseli to wskaźnik daleki od 1920 x 1080 pikseli, jednak spokojnie odtworzymy na nim obrazy nakręcone właśnie w tej rozdzielczości. To niewątpliwie atut tego niewielkiego urządzenia, które ponadto jest przykładem ciekawego i niedrogiego gadżetu dla kogoś kto dopiero rozpoczyna przygodę z projektorami.

Lampy i matryce

By obraz był odpowiedni dla naszych potrzeb coś musi kryć się pod obudową. To co najistotniejsze dla Nas przy wyborze odpowiedniego sprzętu to lampa, a konkretnie jej żywotność. Drugą kwestią jest zastosowana w projektorze matryca. Jeśli chodzi o żywotność lampy – producenci oceniają ją najczęściej wg dwóch kryteriów: użytkowania na maksymalnych parametrach i w tzw. trybie ekonomicznym, który oczywiście nie pozwala wykręcić z urządzenia jego najlepszej jakości. Średnio na najwyższych detalach będziemy mogli wyświetlać obraz, na dobrej jakości sprzęcie, przez 4 do 5 tysięcy godzin. Naprawdę mocni zawodnicy w trybie ekonomicznym zaoferują ponad 10000 godzin projekcji. Pytanie brzmi na jakiej jakości nam zależy – w zależności od tego warto porównać odpowiednie parametry. W przypadku matryc mamy do wyboru m.in. LCD, 3 LCD czy DLP. Każda z nich ma swoje zalety, w zależności od tego jakiego kontrastu i nasycenia barw oczekujemy od wyświetlanego obrazu.

Podsumowanie

Jak w przypadku większości urządzeń, tak i w przypadku projektorów – by wybrać najlepszy projektor, musimy wiedzieć do czego będziemy go używać. Inaczej podejdziemy do tematu wybierając prosty projektor biurowy, a co innego stanie się kluczowe przy budowaniu centrum multimedialnej rozrywki w domu. Obecnie większość modeli na rynku posiada dobrej jakości lampy, które pozwolą nam cieszyć się z projektora przez kilka lat. Czy lepiej dopłacić i wybrać coś o lepszej rozdzielczości? Jeśli mamy taką możliwość to z pewnością tak. W końcu kto powiedział, że projektor wykorzystywany dziś sporadycznie nagle nie stanie się naszym następcą telewizora?

blog comments powered by Disqus
Jaki Typ Projektora Wybrać? Czy Full HD to Zawsze Full HD?