PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jak Dobrać Przekątną Nawigacji Pod Swoje Preferencje?

Jak Dobrać Przekątną Nawigacji Pod Swoje Preferencje?

Większość kierowców już dawno schowało wielkie papierowe atlasy drogowe na dnie szaf. Zastąpiły je nowoczesne nawigacje GPS. I nic dziwnego, ponieważ nie tylko skróciły one docieranie do celu, ale też umiliły i ułatwiły podróżowanie samochodem. Ważnym jest odpowiednie dobranie wielkości urządzenia.

Czasy podróżowania z wzrokiem skierowanym w papierową mapę zamiast na jezdnię już dawno za nami. Na szczęście minęły też te, kiedy nasze elektroniczne nawigacje prowadziły nas w głąb jeziora, prosto w mur lub budynek czy też doprowadzając na sam środek „niczego”, informowały „jesteś u celu”. Obecnie mało, który kierowca potrafi sobie wyobrazić podróżowanie bez dobrego sprzętu GPS. Często nie model, producent czy dostępność map stanowi dylemat przy wyborze nawigacji, a wielkość jej ekranu. W tym artykule podpowiadamyjak najlepiej dobrać przekątną sprzętu GPS pod swoje preferencje.

Manta

Nawigacje o małych przekątnych

Przede wszystkim przed zakupem nawigacji musisz odpowiedzieć sobie na pytania jak często, gdzie i w jakich warunkach podróżujesz samochodem i używasz nawigacji. Jeśli urządzenie to jest Ci potrzebne naprawdę bardzo sporadycznie, na okazjonalne wyjazdy „za miasto” bądź lokalne poruszanie się po mieście wystarczy Ci mała nawigacja o przekątnej nie większej niż 5 cali. Małe urządzenie jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy zechcą używać go jako mapę podczas pieszych wycieczek bądź jazdy rowerem (choć do tego produkowane są także specjalne nawigacje). Logicznym faktem jest też – oczywiście - to, że małe nawigacje sprawdzą się lepiej w małych pojazdach, gdzie duży ekran mógłby najzwyczajniej w świecie przeszkadzać kierowcy i pasażerom.

Nawigacje o dużych przekątnych

Jednak jeśli korzystamy z nawigacji często i podczas dalekich podróży; w terenie, którego nie znamy i w zmieniającej się pogodzie, warto zaopatrzyć się w nawigację z dużym ekranemod 5 do 7 cali. Wielkość wyświetlacza jest bardzo ważna. Generalnie można wręcz kierować się zasadą, iż „im większy ekran, tym lepiej”. Im większa przekątna, tym większy obszar wyświetlanej mapy oraz łatwiejsza obsługa urządzenia (np. wpisywanie nazw ulic), ale także łatwość odczytywania interesujących nas informacji (punkty POI, limit prędkości, nazwy miejscowości etc.). Duży ekran to dobre rozwiązanie nie tylko w większych „osobówkach”, ale też – i przede wszystkim – samochodach ciężarowych. Łatwiej jest bowiem skupić naszą uwagę na dużym ekranie, który „nie zgubi się' na desce rozdzielczej. Takie rozwiązanie nie męczy też wzroku kierowcy.

vordon 7

Inne informacje

Poza rozmiarem ważne są także jasność i rozdzielczość ekranu. Im jaśniejszy wyświetlacz, tym czytelniejszy podczas jazdy w słoneczny dzień, a lepsza rozdzielczość to łatwość w odczytywaniu małych detali. Większość nawigacji wyposażone są w panele dotykowe, które znacznie ułatwiają ich obsługę podczas jazdy oraz specjalny rysik to pisania i zaznaczania elementów na nawigacji. W praktyce większość użytkowników używa do tego swojego własnego palca bądź paznokcia, a z pewnością takie operowanie łatwiejsze jest na dużym ekranie.

Obecnie masa urządzeń GPS wyposażone jest w wiele nowych, interesujących funkcji: tych związanych z nawigowaniem jak np. wyświetlanie zdjęcia miejsca docelowego, jak i tych z nawigowaniem niezwiązanych, jak m.in. odtwarzanie muzyki czy przeglądanie zdjęć i wideo. W swobodnym korzystaniu z tych urozmaiceń na pewno bardziej niż mały sprawdzi się duży ekran; podobnie jak w telewizorach czy telefonach.

EasyRider

Podsumowując

Nawigacje o małej przekątnej sprawdzą się lepiej jeśli:

  • masz mały samochód

  • używasz jej jako GPS dla pieszych bądź rowerzystów

  • korzystasz z niej rzadko

  • jest elementem przenośnym i często wyciągasz go z samochodu

Nawigacje o dużej przekątnej sprawdzą się lepiej jeśli:

  • podróżujesz dużo i daleko

  • masz duży samochód

  • ważne są dla Ciebie różne detale na mapie

  • korzystasz z innych jej funkcji, nie tylko tych nawigacyjnych

blog comments powered by Disqus
Jak Dobrać Przekątną Nawigacji Pod Swoje Preferencje?