PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Budżetowe Karty Graficzne - Na co Zwrócić Szczególną Uwagę?

  • Dodano: 11 miesięcy, 3 tygodnie temu
  • Ocena: (2) (0)
Budżetowe Karty Graficzne - Na co Zwrócić Szczególną Uwagę?

Przemyślana i odpowiednia dobrana karta graficzna to podstawa dla dobrego sprzętu komputerowego. To ona odpowiada za generowanie obrazu, który następnie widzimy na ekranie naszego monitora. To od niej zależy też jakiej będzie on jakości.

Bez niej najlepsze gry komputerowe nie mają najmniejszego sensu, a nawet urządzenia "z wyższej półki" są bez niej niekompletne. Jest nazywana "duszą komputera" i mowa, oczywiście, o dobrej karcie graficznej. Przy jej kupnie zasada "im droższe, tym lepsze" niekoniecznie się sprawdzi, dlatego też podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie niedrogiej karty, która sprosta naszym oczekiwaniom.

Gigabyte Radeon

Zastosowanie Twojej karty

Przede wszystkim musisz zastanowić się do jakich dokładnie celów będzie przeznaczony układ graficzny, który chcesz kupić. Czy będzie Ci potrzebny do grania w gry pełne detali i w możliwie najlepszej grafice bądź edytowania wysokiej jakości filmów? Czy jest Ci potrzebny w pracy, gdzie komputer służy głównie do obsługi aplikacji biurowych? A może komputer to dla Ciebie jedynie magazyn danych, nie grasz na nim w gry, nie oglądasz filmów i tak naprawdę nie potrzebujesz bardzo wysokiej jakości grafiki? W tym pierwszym wypadku będziemy musieli zaopatrzyć się, oczywiście, w kartę o wyższych parametrach i lepszej jakości. Jeśli jesteś graczem, któremu zależy na naprawdę unikatowej rozdzielczości 4K, będziesz musiał zainwestować w kartę z wyższej półki (ok. 3-4 tysięcy złotych). Na szczęście istnieje wiele kart, które nie zrujnują naszego portfela, a jednocześnie nie zawiodą nas jakościowo.

NAJLEPSZE KARTY GRAFICZNE DO 1200 ZŁ:

Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming 4GB

MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB

MSI GeForce GTX 1050Ti 4G OC

Sapphire Radeon RX 480 4GB

GIGABYTE GeForce GTX 750Ti 4GB

Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB

Jeśli używasz komputera jedynie do prostych czynności jak wysyłanie e-maili, przeglądanie stron, używanie komunikatorów etc. wystarczy Ci tzw. "integra", czyli karta fabrycznie wbudowana w płytę główną twojego komputera. Jest to model najprostszy, ale z pewnością sprawdzi się w codziennej pracy. Jeśli grasz w mało wymagające gry, najlepszym dla ciebie wyborem będzie niskobudżetowa karta. W ten sposób nie przepłacisz, a zapewne będziesz zadowolony z jakości grafiki wyświetlanej na ekranie. Jeśli jednak zależy Ci na ultra-wysokiej jakości obrazu, a nie masz wystarczających funduszy, na to też znajdzie się sposób. W takim wypadku radzimy najpierw kupić kartę budżetową, a w przyszłości dokupić kolejną, połączyć je i w ten sposób uzyskać satysfakcjonującą Cię grafikę.

Saphire RX

jeśli jesteś graczem - TO W jakiej rozdzielczości grasz w gry?

Przed zakupem karty graficznej przeznaczonej dla graczy, sprawdź parametry gier, w które grasz najczęściej. Ważna dla Ciebie będzie znajomość rozdzielczości jaka jest im dedykowana. Oczywiście, jest to tylko sugestia, a sam zdecydujesz w jakiej rozdzielczości chcesz grać. Jednakże jeśli do twoich ulubionych gier należą te w rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli, ze sporą ilością detali i specjalnych efektów, wybierz kartę graficzną wyposażoną w co najmniej 2048 MB (2 GB). Jeśli potrzebujesz zestaw graficzny, który sprosta wymogom gier w rozdzielczości 2560×1440, wybierz kartę graficzną z 4096 MB (4 GB). Przed zakupem, warto sprawdzić także rozdzielczość ekranu naszego monitora.

używana lepsza karta Czy nowa karta budżetowa?

Przy zakupie nowej karty (z resztą nie tylko karty) stajemy przed dylematem: lepszy nowy produkt budżetowy prosto ze sklepu czy model z "wyższej półki", ale używany i tym samym po niższej cenie? Kupowanie używanej karty jest dosyć ryzykowne, ponieważ ta może być już mocno przegrzana. Oznacza to, że może szybko przestać działać, a bardzo często do używanej już karty nie dostaniemy od sprzedającego ważnej gwarancji. Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno karty używanej - upewnijmy się jak długo i jak często była ona używana przez poprzedniego właściciela.

symbole w danych technicznych karty

Przed kupnem zwróć także uwagę na tzw. "ilość rdzeni przetwarzających" (zazwyczaj jest to zaznaczone za pomocą drugiej cyfry w nazwie karty). Jest to oznaczenie dotyczące wydajności układu graficznego, czyli w uproszczeniu: im wyższa, tym lepsza. Dodatkowo, w przypadku kart GeForce, jeśli w nazwie widnieją litery "TI" (czyli skrót od "titan") model ten jest najlepszą wersją w swojej kategorii. W produktach typu Radeon symbolem oznaczającym lepszą wydajność będzie literka "X".

Radeon RX 480

Pamięć RAM a zintegrowana karta graficzna

Podczas wyboru nowej karty, może nurtować Cię także kwestia pamięci RAM i jej wpływ na układ grafiki. O ile RAM nie ma większego wpływy na karty dedykowane (czyli te dokupione dodatkowo), o tyle należy się nad nią zastanowić jeśli używamy jedynie "integry". Wydajność układu graficznego będzie większa, gdy będziemy mieli więcej pamięci RAM. Dobrym wyborem będzie, w takim przypadku, np. MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB.

Karta graficzna a zasilacz

Układ graficzny może pobierać z zasilacza nawet do 70% energii, dlatego ważne jest dopasowane ich do siebie. Zasilacz o mocy 300-400 W sprawdzi się, bez problemów, przy używaniu podstawowej karty wbudowanej. Jeżeli jednak używasz wydajniejszej karty ( w tym także opisywane wyżej "niskobudżetówki") - potrzebny Ci zasilacz o minimum 500-600 W mocy.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Jeśli interesujesz się kupnem nowej karty graficznej, ponieważ chcesz rozbudować swój komputer  - sprawdź czy zasilacz Twojego sprzęt wytrzyma obciążenie, jakiego go poddasz poprzez wstawienie dużo lepszej karty. Należy pamiętać, że jeśli będziemy wymagać od naszego komputera zbyt wiele, możemy doprowadzić wręcz do jego spalenia.

blog comments powered by Disqus
Budżetowe Karty Graficzne - Na co Zwrócić Szczególną Uwagę?