PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Dlaczego Warto Zakupić i Używać Rejestratora Jazdy?

Dlaczego Warto Zakupić i Używać Rejestratora Jazdy?

Rejestrator samochodowy zachwyci każdego, kto chce mieć jazdę pod pełną kontrolą. W szybki i łatwy sposób można urządzenie przymocować do pojazdu i nagrać niespodziewane zdarzenia na drodze oraz wszystko to, co dzieje się dookoła. Kamera samochodowa zarejestruje szczegóły zdarzenia. Często posiada też możliwość nagrania dźwięku i szybkiego transferu wideo na urządzenie mobilne.

Wideorejestrator pozwala nagrywać obraz widziany ze środka pojazdu, a przy tym jest urządzeniem pomiarowym prędkości. Mają proste, wygodne mocowanie, dzięki czemu szybko można go zainstalować w samochodzie i nagrywać pokonywaną trasę. Obraz zapisuje się na kartę SD. W wielu przypadkach taki materiał może stać się dowodem dla policji albo ubezpieczyciela, jeśli znajdziemy się w niecodziennej sytuacji, która będzie wymagała wyjaśnienia.

nagrywanie jazdy samochodem

Zalety posiadania rejestratora samochodowego

Nagrywanie trasy rejestratorem samochodowym ma kilka podstawowych zastosowań. Przykłady podstawowego wykorzystywania wideorejestratora przedstawione zostały poniżej.

Nagranie materiału dowodowego podczas udziału w wypadku na drodze

Nagranie jako materiał dowodowy to najbardziej praktyczna funkcja wideorejestratora, która nigdy nie wiadomo, w jakim momencie może się przydać. Wypadek, kolizja bądź inne zdarzenie na drodze dzieją się niespodziewanie i często wiele rzeczy ucieka naszej uwadze. W takim przypadku zapisany materiał to doskonały sposób na przedstawienie tego, co naprawdę się zdarzyło. Materiał może również przydać się, gdy jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia. Wideo to doskonałe poświadczenie na to, co faktycznie wydarzyło się na drodze bez potrzeby przypominania sobie wszystkiego, co działo się przed naszymi oczami, choć i to oczywiście jest przydatne.

Zobacz Test jednego z najlepszych wideorejestratorów

Zarejestrowanie zatrzymania przez policję i słuszności tego zatrzymania

Zdarzają się przypadki, gdzie ktoś zostaje zatrzymany przez policję i nie zgadza się z wystawionym mandatem, bo na przykład uważa, że powód wystawienie mandatu jest zwyczajnie niesłuszny. W takim przypadku zdecydowanie nagranie z odbytej jazdy może przysłużyć się do uwodnienia swojej niewinności.

policja na drodze

Zapisywanie i udostępnianie błędów popełnianych na drodze

Zaprawieni kierowcy niejednokrotnie zdumiewają się tym, co dzieje się na drodze. Dobrą reakcją na takie zdarzenia jest zapisywanie różnych niewiarygodnych błędów popełnianych na drodze i udostępnianie ich na przykład na kanale Youtube. Dzięki temu wielu ludzi może dotrzeć do takiego nagrania i samemu nie popełniać takich błędów. Może się to przyczynić do poprawy kultury jazdy oraz bezpieczeństwa jazdy. Ale nie tylko. Jak wszyscy wiedzą, oglądanie tych wszystkich błędów, to nieraz śmieszna rozrywka – ale oby takich źródeł śmiechu było jak najmniej.

Rekreacyjne rejestrowania pokonywanej trasy

Dla miłośników jazdy wideorejestrator może się przydać do zapisywania przejechanej trasy. Czasem może to być zwyczajny sposób na pokazanie uroku płynącego z podziwiania przejechanej trasy, a czasem zarejestrowanie swoich możliwości i zdolności prowadzenia samochodu. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłów zapalonych kierowców.

Jaki rejestrator kupić?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup rejestratora jazdy, warto przemyśleć do czego będzie ci on służył, i jaki budżet chcesz na niego przeznaczyć. Od tego będzie zależeć wydajność sprzętu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, bo w każdym przypadku będzie to kluczowy czynnik, który sprawi, że rejestrator jazdy zarejestruje szczegółowy obraz, a to przecież podstawowe jego zadanie. Przy określeniu swojego budżetu możesz posłużyć się poniższym krótkim przeglądem wideorejestratorów w różnym przedziale cenowym. Dzięki temu dowiesz się, co i za jaką kwotę możesz osiągnąć za pomocą danego urządzenia.

Rejestrator samochodowy do 150 zł

Tańsze modele wideorejestratora to nie zawsze słaba rozdzielczość. Do 150 zł można już kupić sprzęt w jakości Full HD, co pozwala na zarejestrowanie całkiem dokładnego obrazu. Obraz rejestruje się standardowo na karcie pamięci typu SD, a także w niektórych modelach SDHC czy SDXC. Wbudowane obiektywy zazwyczaj posiada szeroki kąt, tak aby zakres widzenia był wystarczający dla zarejestrowania jak największego otoczenia jezdni. W standardzie pojawiają się już również takie funkcje jak Wide Dynamic Range, która odpowiada za rejestrację dobrego razu nawet w przypadku dużego kontrastu. Funkcja WDR działa bowiem na podstawie odpowiednich algorytmów, co sprawia, że analizuje naświetlenie obrazu i dostosowuje wartość niedoświetlonych oraz prześwietlonych pikseli, aby były bardziej widoczne.

Polecane modele do 150 zł:

  • Xblitz Limited
  • Xblitz Classic
  • Manta MM308S DVR Camera Black Box

Rejestrator samochodowy do 500 zł

Inwestując nieco więcej pieniędzy w wideorejestrator, na pewno można uzyskać lepszą jakość obrazu. Jakość obrazu Full HD to już postawa. Rozdzielczość filmu wynosi zazwyczaj 1920 x 1080p i 1280 x 720p, ale mogą to być również wartości HD 920 x 1080p, HD 1280 x 720, 640 x 480, 848 x 480, HD 1440 x 1080 jak w przypadku Blaupunkt BP 2.0 FHD.

Droższe modele to również wiele dodatkowych funkcji, dzięki czemu obsługa będzie jeszcze prostsza, a funkcjonalność jeszcze większa. Możesz zyskać wbudowany g-sensor, który chroni materiał przed nadpisaniem w przypadku wykrycia przez urządzenie kolizji/zderzenia. Inną użyteczną opcją może okazać się wbudowany moduł GPS. Geotagowanie pozwoli ci na na wyświetlenie na mapie miejsce, gdzie został zrobiony film (Media-Tech U-Drive Navigation MT4058).

Dla uzyskania lepszego obrazu często w wideorejestratorze znajdziesz także funkcję detekcji ruchu. Gdy nastąpi uderzenie, powodujące ruch, rozpocznie się nagrywanie (pozostawienie samochodu bez opieki nie musi być więc już tak ryzykowne). Cykliczne nagrywanie to natomiast funkcja, która może powodować, że gdy zapełni się karta pamięci, automatycznie usuwa najstarszy plik i nagrywa w dalszym ciągu aktualny obraz. Mnogość takich dodatkowych funkcji to gwarancja posiadania urządzenia o prostej obsłudze i wysokiej użyteczności dostosowanej do potrzeb użytkownika.

Polecane modele do 500 zł:

  • Vordon DVR-340
  • Media-Tech U-Drive Navigation MT4058
  • Blaupunkt BP 2.0 FHD

Vordon DVR-340

Rejestrator samochodowy do 1500 zł

Na rynku są dostępne dużo droższe modele o wyższych parametrach, które zapewniają znakomitą jakość nagrania, a także dodatkową odporność, np. umożliwiając użytkowanie rejestratora w czasie jazdy motocyklem. Dodatkowo w niektórych modelach zadbano także o czuły mikrofon na dźwięki (DoD Hummer - zaliczany do rejestratora motocyklowego), co daje dodatkowe możliwości związane z nagrywaniem dźwięku. Kupując droższy model z pewnością nie będzie trzeba martwić się o czytelność i przejrzystość materiału oraz mnogość dodatkowych funkcji: GPS, WiFi, czy też wielosiowy sensor. Jeśli więc szukasz porządnego sprzętu i chcesz przeznaczyć większy budżet, aby mieć pewność niezawodności sprzętu, to warto wydać nawet do 1500 zł na taki wideorejestrator. Takie modele często są urządzeniami multimedialnymi (Mio MiVue 658 Touch WiFi), które mogą na przykład służyć również jako nawigacja (z bazą fotoradarów).

Polecane modele:

  • DoD Hummer
  • Xblitz Professional P500
  • Mio MiVue 658 Touch WiFi

DoD Hummer

Podsumowanie

Rejestrator jazdy to przydatne urządzenie, które sprawi, że jazda będzie pod kontrolą, a udowodnienie zdarzeń na drodze będzie proste i może poskutkować na przykład uniknięciem niesłusznego mandatu.

Wideorejestrator w samochodzie to także dobre rozwiązanie dla zapalonych kierowców. Rekreacyjne nagrywanie przebytej trasy, czy też tego, co dzieje się na drodze, to pomysły na dobre wykorzystanie tego urządzenia.

blog comments powered by Disqus
Dlaczego Warto Zakupić i Używać Rejestratora Jazdy?