PODPOWIEDZI:

Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać?

Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać?

W dzisiejszym materiale, jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać, znajdziesz główne elementy, jakimi należy się kierować podczas zakupu elektrycznej maszynki. Dobry model sprawnie zmieli mięso, ale również zachwyci innymi możliwościami. Zapraszam!

Mielone mięso to składnik wielu potraw charakterystycznych dla kuchni polskiej i nie tylko. Możesz oczywiście zakupić je w sklepie, jednak dużo pewniejsze będzie samodzielne zmielenie mięsa w domu. Dzięki temu masz pewność, że jest świeże, oraz wiesz, że nie pochodzi z najgorszych skrawków.

Z naszymi wskazówkami w poniższym poradniku zakupowym dowiesz się, jak wybrać dobrą maszynkę do mielenia mięsa, która będzie sprawnie służyła przez lata!

Najważniejsze parametry przy zakupie maszynki do mielenia

Maszynki do mielenia mięsa znacznie ułatwiają pracę w kuchni i wbrew pozorom nie ograniczają się tylko do jednej funkcji. Modele potrafią być wszechstronne, o czym już niedługo się przekonasz.

Oto główne elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru wydajnej maszynki do mielenia mięsa.

Jaka moc maszynki do mielenia?

Podstawowym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest moc silnika maszynki. Im wyższa, tym lepiej. Duża moc jest potrzebna nie tylko do tego, by zmielić twardsze mięsa. Jest ona nieodzowna także wówczas, gdy masz do zmielenia dużą ilość mięsa, np. na święta. W takiej sytuacji zbyt słaby silnik mógłby się szybko przegrzać.

Jeśli zamierzasz korzystać często, wybierz model o mocy najlepiej 1900 W, 2000 W czy 2200 W. Do sporadycznego mielenia przy mało wymagającym mięsie sprawdzą się tańsze modele, niemniej zawsze lepiej celować w niezawodny sprzęt, jak na przykład ETA Ambo III 5075 90000.

maszynka do mielenia mięsa ETA Ambo III 5075 90000

Jaka wydajność mielenia maszynki?

Wydajność maszynki do mielenia mięsa określa się w kg/min. Informacja ta mówi o tym, ile kilogramów mięsa będziesz w stanie zmielić w ciągu jednej minuty.

Pamiętaj jednak, że dużo zależy od twardości mięsa, obecności tłuszczu, zastosowanego silnika, a także od stopnia rozdrobnienia. Czym drobniejsze sito, tym mielenie może potrwać dłużej. Najlepiej, żeby domowa maszynka do mielenia mięsa posiadała wydajność na poziomie od 2,3 do 3 kg mięsa na minutę.

Czy konieczny jest bieg wsteczny w maszynce do mielenia?

Funkcja Revers, inaczej bieg wsteczny jest bardzo zalecany. Przydaje się w momencie zablokowania twardszych składników, jak chrząstka czy kość. Owy bieg szybko udrożni maszynkę, zapewniając tym samym płynną pracę. Z tego powodu warto wybrać maszynkę do mielenia mięsa z funkcją Revers, taką jak na przykład Bosch MFW3X18B.

Ile stopni prędkości w elektrycznej maszynce do mielenia?

Regulacja prędkości obrotowej silnika przyda Ci się w przypadku używania maszynki np. do nadziewania kiełbas lub do wyciskania soku z drobnych owoców. Wówczas lepiej zdecydować się na wolniejsze obroty. Ile stopni prędkości powinna mieć maszynka? Z powodzeniem wystarczą dwa stopnie zamiast jednego.

mielenie mięsa w maszynce firmy Bosch

Jaka średnica sitek w maszynce do mielenia?

Maszynki do mielenia posiadają zazwyczaj od 2 do 3 sitek o różnej wielkości oczek. Dzięki temu zmielisz mięso grubo (np. na kiełbasę), jak i drobno (np. na pasztet). Warto również zwrócić uwagę, czy w zestawie jest sitko o bardzo drobnych oczkach. W ten sposób zmielisz chociażby mak na pyszny świąteczny makowiec. W rankingu maszynek do mielenia mięsa znajdziesz urządzenia, które oferują w komplecie sitka o średnicy 2,7 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 7 mm lub 8 mm.

Jaka jakość wykonania maszynek do mielenia mięsa?

Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać, aby służyła bezawaryjnie przez długi czas? Postaw na solidne wykonanie. Mam tu na myśli sita ze stali szlachetnej, noże ze stali nierdzewnej (polecane głównie te dwustronne), metalowe komory mielenia. Takie cechy spotkasz w maszynce Zelmer ZMM9802B. Mile widziane ergonomiczne rączki do wygodnego przenoszenia i wszelkie schowki ułatwiające przechowywanie (na przewód, akcesoria).

Przyjrzyj się budowie. Kompaktowe konstrukcje sprawdzą się w niewielkich kuchniach, gdyż zajmują mało miejsca na blacie. Nóżki powinny być gumowe (antypoślizgowe), aby mieć gwarancję stabilności. W zależności, gdzie chcesz postawić sprzęt, ważna jest również długość przewodu zasilającego.

Maszynki do mielenia mięsa to prosty w obsłudze sprzęt. Samo czyszczenie nie jest skomplikowane, natomiast możliwość mycia niektórych elementów w zmywarce jeszcze bardziej to ułatwia. Bezpieczne użytkowanie zapewni zabezpieczenie przed przegrzaniem (występuje w maszynce Amica MM 4011). Nie zawiedziesz się pod względem designu. Elektryczne maszynki prezentują się nowocześnie. Spotkasz je najczęściej w białym kolorze, ale i nie tylko. Są także elementy na przykład w czarnej bądź w szarej kolorystyce.

maszynka do mięsa od Bosch

Jakie akcesoria w komplecie z maszynką do mielenia mięsa?

Jak już wspominałam na początku, maszynki do mielenia to wszechstronne urządzenia. Zestawy są często bogato wyposażone, tak aby sprzęt pełnił kilka funkcji. Najczęściej spotkasz się z nasadką do wyrobu domowej kiełbasy (znajdziesz ją przykładowo w maszynce Tefal NE411137), przystawką do Kebbe, wyciskarką do owoców (uzyskasz zdrowy, naturalny sok dla całej rodziny) oraz popychaczem (chronisz przy okazji swoje palce).

Szatkownica z kilkoma bębnami tnącymi pozwoli między innymi pokroić na paski warzywa na sałatkę, zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane. Maszynki do mielenia do użytku domowego potrafią wiele. Z powodzeniem pomogą Ci nawet przyrządzić deser (zmielić mak). Dla miłośników kawy przydatna będzie końcówka do mielenia kawy, wiadomo wszak, że najlepsza kawa to ta aromatyczna, świeżo zmielona.

Nawet jeżeli w komplecie nie znajduje się wiele akcesoriów, to możesz sprawdzić ich dostępność i dokupić je osobno.

maszynka do mielenia mięsa z różnymi akcesoriami

Jakie firmy maszynka do mielenia mięsa?

Warto stawiać tylko na renomowanych producentów, którzy tworzą bezawaryjny i wydajny sprzęt. Wśród cenionych marek wymienia się: Bosch, Tefal, Amica, Zelmer, ETA, Eldom, MPM, Raven, Sencor, Smapp, Vesta, Lamart, Kenwood, Adler, Camry, Gorenje, Götze & Jensen, Graef, Łucznik, First, Clatronic, G3Ferrari, Lund, Mesko, Profi Cook, Zeegma, Scarlett, Blaupunkt, Prime3, Saturn, Delimano, Black & Decker czy Westmark.

Ile kosztuje domowa maszynka do mielenia mięsa?

Klasyfikacje udowadniają, że funkcjonalną maszynkę do mielenia do użytku domowego kupisz w przedziale cenowym od 300 zł do 700 zł. Oczywiście bywają jeszcze tańsze modele, lecz nie można się po nich spodziewać wielkiego zastosowania czy mieć wygórowanych oczekiwań.

Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać - Podsumowanie

Z powyższej publikacji, jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać, dowiedziałeś się, że urządzenia tego typu wykazują różnorodne zastosowanie. Za jej pomocą zmielisz mak, wyciśniesz świeży sok, zetrzesz placki, pokroisz warzywa czy przyrządzisz domową kiełbasę na grilla. Wszystko zależy od dodanych do zestawu akcesoriów.

Podczas zakupu elektrycznej maszynki do mielenia zwróć największą uwagę na maksymalną moc silnika, wydajność mielenia, bieg wsteczny, średnicę sitek, jakość wykonania i długość przewodu zasilającego. Dodatkowe udogodnienia, takie jak uchwyt do przenoszenia, gumowe nóżki, schowek na przewód czy możliwość mycia elementów w zmywarce są mile widziane.

Oczywiście kluczową kwestią jest określenie budżetu i wybór cenionej marki.

blog comments powered by Disqus
Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać?