PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jakie Słuchawki Wybrać – Z Wbudowanym Mikrofonem Czy Bez?

Jakie Słuchawki Wybrać – Z Wbudowanym Mikrofonem Czy Bez?

Zastanawiasz się nad zakupem słuchawek, ale nie jesteś pewien, który model spełni Twoje oczekiwania? Najbardziej rzuca się w oczy jeden szczegół, czyli mikrofon. Na rynku jest coraz więcej modeli słuchawek wyposażonych w mikrofon. Najczęściej modele z mikrofonem używa się do gier komputerowych, ale nie tylko. Artykuł przedstawia możliwości mikrofonów bez i z mikrofonem.

Jeśli szukasz słuchawek i nie możesz się zdecydować na żaden konkretny model, to ten artykuł z pewnością rozjaśni ci specyfikację słuchawek oraz odpowie na pytanie, czy lepiej kupić słuchawki z mikrofonem, czy bez mikrofonu.

Dla kogo słuchawki bez mikrofonu?

Słuchawki bez mikrofonu będą przede wszystkim dobrze służyć do słuchania muzyki. Jest wiele modeli, które charakteryzują się wierną reprodukcją dźwięku. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na ładne, mocne brzmienie basu, który umili ci każdą chwile – w domu, tramwaju czy na ławce w parku. Jeśli chcesz przede wszystkim wykorzystać słuchawki do słuchania muzyki, na pewno warto zwrócić uwagę na zakres częstotliwości.

PHILIPS SHL3165BK00

Pasmo przenoszenia słuchawek w standardowym szerokim zakresie wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz, czyli tyle, ile słyszy przeciętny dorosły człowiek. Inwestowanie w dużo szerszy zakres częstotliwości (np. do 28 000 Hz) może okazać się niewydajne. Tym bardziej, że głośność nie zależy tylko od zakresu częstotliwości. Na to będzie również miało wpływ, czy słuchawki są wysokoomowe czy niskoomowe. Większa impedancja będzie potrzebowała natomiast dobrego wzmacniacza, aby uzyskać dobry efekt. Tak więc nie zawsze większa impedancja jest lepsza. Aby nie zagłębiać się za bardzo w te zależności, trzeba po prostu pamiętać, że jeden większy parametr, zazwyczaj potrzebuje wzmocnić się innym większym parametrem dla uzyskania naprawdę dobrego efektu. Dodatkowo dzisiaj popularne są słuchawki bezprzewodowe, np. JBL E45BT, co również warto przemyśleć, jeśli słuchawki zabierasz często w podróż. Dzięki temu nie będziesz musiał uważać na dodatkowe kable i być ostrożnym, by nie doszło do uszkodzenia słuchawek.Słuchawki bezprzewodowe mogą łączyć się za pomocą Bluetooth bądź radiowo.

Pioneer SE-MJ553BT-K

Warto też pamiętać, że słuchawki bez mikrofonu nie są skazane na wykorzystanie do słuchania muzyki. Mogą również nieźle się sprawdzić do gier czy komunikacji głosowych, jeśli na przykład posiadasz oddzielny mikrofon. To już kwestia podejścia do tego, czy wolisz mieć sprzęt do konkretnego przeznaczenia (słuchawki oddzielnie i mikrofon oddzielnie), czy jednak takie 2w1 jest dla ciebie bardziej komfortowe.

Dla kogo słuchawki z mikrofonem?

Słuchawki z mikrofonem to najczęściej słuchawki gamingowe, ale przydają się również do komunikacji głosowej przez Skype, Tlen itp. Oczywiście słuchanie muzyki też wchodzi w grę, szczególnie, że większość modeli jest wyposażona w mikrofon, który łatwo można odczepić bądź schować w nauszniku, by nie przeszkadzał. Zakres częstotliwości słuchawek zazwyczaj nie odbiega od tych zwykłych i wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz. Często przetwornik jest neodymowy, co zapewnia mocny bas i dobre brzmienie.

Odnośnie parametrów mikrofonu to najczęściej podawaną informacją jest zakres częstotliwości. Pasmo przenoszenia, aby uzyskać dobry dźwięk bez niepotrzebnych szumów, nie musi być tak szerokie, jak w przypadku głośników. Spokojnie wystarczy pasmo przenoszenia od 100 Hz do 18 000 Hz i tutaj również warto zwrócić uwagę na wielkość impedancji mikrofonu. Można też spotkać się z dodatkową technologią redukcji szumów (np. taką technologię zastosowano w słuchawkach Creative Sound Blaster Blaze), co zadba o jeszcze lepszą czystość dźwięku.

Creative Sound Blaster Blaze

Jeśli słuchawki są typowo gamingowe to kwestia przewodu jest raczej mniej istotna, ale z pewnością kabel mógłby byś nieco dłuższy ok. 2,5 m, aby nie było problemu z podłączeniem do komputera PC i można było się swobodnie poruszać bez nadszarpnięcia przewodu. Niektóre modele posiadają dodatkowo adapter, który zabezpiecza przed niechcianym wyrwaniem z gniazdka (np. Natec Genesis H59 Gaming)

Słuchawki z mikrofonem to jednak dobra opcja nie tylko dla graczy. Chociaż często sam design i wykonanie jest im dedykowane. Przykładowo SteelSeries Siberia 150 mają podświetlenie diodami LED, przez co słuchawki wyglądają kosmicznie. Mikrofon przy słuchawce umożliwia komunikację podczas grania w sieci z innymi graczami, lecz równie świetnie nadaje się do prowadzenia rozmów przez Skype'a. Jeśli często prowadzisz takie rozmowy i cenisz sobie dobrą słyszalność, takie słuchawki z mikrofonem będą na pewno udogodnieniem.

Słuchawki z mikrofonem czy bez?

Porównując możliwości zastosowania słuchawek z wbudowanym mikrofonem z tymi bez mikrofonu, można dojść do prostego wniosku. Słuchawki bez mikrofonu to dobre rozwiązanie dla tych, którzy przede wszystkim lubią słuchać muzyki. Wtedy główny wyznacznik przy wyborze sprzętu to jakość brzmienia głośników. Słuchawki, które mają wbudowany mikrofon przydadzą się natomiast głównie graczom komputerowym i użytkownikom komunikatorów internetowych takich jak Skype, GG czy Tlen. Jest to jednak równie dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć i jedno i drugie. Zazwyczaj mikrofon jest odczepiany. Kiedy więc chcesz słuchać tylko muzyki, to mikrofon nie będzie w żaden sposób przeszkadzał.

Oczywiście równie istotną kwestią przy wyborze słuchawek będzie budżet, jakim dysponujesz na ten sprzęt. Jeśli chcesz kupić słuchawki, które będą dawały ładne, głębokie brzmienie oraz czysty dźwięk, to w przypadku modelu z mikrofonem zapewne będziesz musiał nieco dopłacić. Słuchawki bez mikrofonu są bowiem głównie dedykowane słuchaniu muzyki, więc ich jakość skupia się głównie na dobrym, czystym dźwięku. W przypadku słuchawek z mikrofonem istotna będzie nie tylko jakość słyszanego dźwięku, ale również jakość dźwięku zbieranego przez mikrofon. Warto więc przemyśleć zakup słuchawek pod względem tego, gdzie i jak z nich będziesz korzystać.

blog comments powered by Disqus
Jakie Słuchawki Wybrać – Z Wbudowanym Mikrofonem Czy Bez?