PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Tablet PC 7" - jaki model wybrać?

Tablet PC 7" - jaki model wybrać?

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dla siebie urządzenie typu tablet? Najważniejszy jest oczywiście ekran i łączność bezprzewodowa, my przyjrzymy się również: systemom operacyjnym, wielkościom pamięci, procesorom, pamięciom RAM, wielkościom urządzeń oraz pojemnościom baterii. Artykuł ten poświęcony jest tabletom PC o przekątnej ekranu 7 cali.

Polski rynek przenośnych komputerów osobistych kwitnie. Notebooki o dużych mocach obliczeniowych i wielkich ekranach, zastąpiły jednostki stacjonarne. Funkcję mobilną laptopów przejmują netbooki, są małe i lekkie, a brak napędu optycznego nie stanowi już problemu. Z drugiej strony nacierają naszpikowane elektroniką smartfony, z coraz większymi ekranami dotykowymi, bo przecież nikogo już nie dziwi 4-calowy wyswietlacz w telefonie komórkowym.

Gdzieś pomiędzy nowoczesnymi smartfonami, a netbookami znajdują się tablety PC. Przekątne ekranów w tabletach mieszczą się w przedziale od 7 do ok. 10 cali. Standardem w tych urządzeniach jest ekran pojemnościowy, bezprzewodowa łaczność Wi-Fi, wbudowany aparat i kamera do wideorozmów. Najnowsze modele posiadają również wbudowane karty łączności 3G, czy nawet 4G.

Dell Streak 7

dell strek 7

Ekran Streak’a jest pojemnościowy i multidotykowy z wytrzymałego szkła Gorilla Glass (takie samo rozwiązanie, co w Galaxy Tabie) o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Największym atutem tego modelu są połączenia wideo poprzez łączność HSPA+ (do 22 MB/s), szybki Internet będziemy mieć zawsze pod ręką. Kolejne zalety Dell’a to dwurdzeniowy układ Tegra 2 z taktowaniem 1 GHz, łączność Wi-Fi i Bluetooth 2.1, 1,3-megapikselową kamerę do wideorozmów, 5-megapikselowy aparat cyfrowy z lampa błyskową, a także obsługę Flash Playera 10.1 oraz maksymalnie 32 GB wbudowanej pamięci flash. Tablet oryginalnie pracuje na systemie Android w wersji 2.2 Froyo i posiada wbudowany moduł GPS. Słabymi cechami tego modelu są mała ilość pamięci RAM: 256 MB oraz stosunkowo słaba bateria: 2780 mAh.

Samsung Galaxy Tab

galaxy tab

Tablet Samsung’a wyposażony został w pojemnościowy, multidotykowy ekran LCD o sporej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Galaxy Tab może pochwalić się również sporą ilością pamięci RAM: 512 MB. Do tego procesor Cortex-A8 z zegarem 1,2 GHz oraz, podobnie jak Starek, system Android 2.2 Froyo. Urządzenie posiada 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci flash, gniazdo kart pamięci microSD (maks. do 16 GB), baterię o pojemności 4000 mAh, przednią kamerę 1,3 Mpix, łączność 3G oraz interfejs użytkownika TouchWiz. Parametry sieci są tu nieco słabsze niż w przypadku Dell’a: 2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE) i 3G (HSUPA 5.76Mbps). Urządzenie posiada oczywiście Wi-Fi i Bluetooth (3.0) oraz GPS. Główny aparat fotograficzny Tab’a nie jest imponujący z matrycą 3 Mpix. Do funkcji dodatkowych należy obsługa odtwarzacza Adobe Flash 10.1, odtwarzanie filmów Full HD i klawiatura Swype.

RIM BlackBerry PlayBook

playbook

BlackBerry PlayBook posiada pojemnościowy, multidotykowy ekran dotykowy LCD o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, taki jak w przypadku Galaxy Tab’a. Inny jest natomiast system operacyjny, BlackBerry zastosowało swój własny interfejs: Tablet OS. Procesor, podobnie jak w przypadku Dell’a jest dwurdzeniowy o taktowaniu 1 GHz. Przewagę PlayBook’owi zapewnia jednak 1 GB pamięci RAM oraz dwie kamery HD – z przodu 3 Mpix, z tyłu 5 Mpix z obsługą rejestracji wideo w 1080p. Tablet posiada oczywiście Wi-Fi i Bluetooth (2.1 + EDR). Pochwalić się może również wyjściem microHDMI, obsługą Adobe Flash Player 10.1. Niestety, urządzenie nie obsługuje łączności 3G i 4G, jest to dopiero w planach. Należy też zwrócić uwagę na brak wbudowanego modułu GPS, pod tym względem PlayBook mocno odstaje od konkurencji.

Huawei Ideos S7

ideos 7

Ideos S7 to tablet z systemem Android 2.1, posiada pojemnościowy, multidotykowy ekran TFT o roździelczości 800 x 480 pikseli. Procesor o częstotliwości 1000 Mhz współpracuje z stosunkowo małą ilością pamięci RAM: 256 MB. Nie wątpliwą zaletą urządzenia jest wbudowany modem 3G (HSDPA). Urządzenie posiada 2 słabe kamery, główną o roździelczości 2 Mpix. Nie zabrakło także modułu Wi-Fi i Bluetooth (2.1). Huawei S7 pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych. Pamięć wewnętrzna urządzenia wynosi 4 GB, z możliwością rozszerzenia do 32 GB (microSD). S7 posiada złącze mini HDMI umożliwia łatwą transmisję obrazu i dźwięku do urządzeń zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku Dell’a czy Samsung’a, urządzenie posiada wbudowany moduł GPS. Minusem Ideos’a S7 jest bateria o małej pojemności: 2200 mAh.

Podsumowanie

Tablet PC jest urządzeniem przenośnym, warto też przyjrzeć się jego wymiarom. Dla lepszego porównania posłużę się nie trzema, a dwoma parametrami: objętością i grubością. Pod względem objętości, prowadzą PlayBook i Galaxy Tab, kolejne miejsce zajmuje Streak 7, a ostatnie – największy Ideos S7. Pod względem grubości jest podobnie. Prowadzi 1-cm tablet BlackBerry, za nim znajduje się 11,4 mm Samsung, 12,4 mm Dell i 15,5 mm Huawei.

Na rynku 7 calowych tabletów znajdziemy również modele firmy Lark, Trek, Verizon i wielu innych. My postanowiliśmy skupić się na najciekawszych propozycjach.

Przed wyborem 7 calowego tabletu, należy się poważnie zastanowić jakie będą jego podstawowe zadania, czy istotny będzie dla nas moduł GPS, jakość wyświetlacza, aparatu fotograficznego, łączność 3G, pojemność dysku, czy gabaryty? Czy może warto poczekać na bardziej zaawansowane modele typu HTC Flyer, czy zwrócić się w stronę większych 9-cio, 10-cio calowych tabletów?

blog comments powered by Disqus
Tablet PC 7" - jaki model wybrać?