PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Promocja MSI Venom

Jakiego Notebooka Wybrać - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie?

Jakiego Notebooka Wybrać - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie?

Ostatnio napisałem tutaj artykuł o ważnych sprawach związanych z kupnem laptopa dla gracza. Jednak nie tylko graniem człowiek żyje i jest wielu ludzi, którzy poszukują laptopa do pracy, na wyjazdy czy też do podstawowych czynności takich jak przeglądanie internetu lub robienie zadań domowych w programach Microsoft Office i nie tylko.

Laptopów na rynku mamy całe mnóstwo i wybór jednego z nich musi być podyktowany jakimiś sensownymi racjami. Zanim zdecydujecie się kupić jakikolwiek sprzęt technologiczny, to poświęćcie chwilę na dobry research, aby wiedzieć co kupujemy. W dzisiejszym artykule chciałbym powiedzieć Wam, na co zwracać uwagę podczas kupna laptopa.

Ile wydać na notebooka? Dopasuj swój budżet

Zanim przejdziemy dalej i pomyślimy o sprzęcie z kosmosu, pierw spójrzmy na nasz budżet. Zdecydujmy się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na laptop i dopiero potem przejdźmy do następnych podpunktów. Sprawa ta wydaje się oczywista, jednak po wielu pytaniach, które otrzymuję mogę śmiało powiedzieć, że jednak są ludzie, którzy mają już wybrane 10 idealnych laptopów, a dopiero pod koniec zauważają, że jednak aż tyle nie mogą wydać.

Do czego ma być ten laptop?

Laptopy w ogólnym rozumieniu mają ogrom zastosowań. Musimy pomyśleć czy ma być to elegancki, mobilny sprzęt do pracy i prezentacji czy też może czegoś większego i bardziej topornego, ale z większą wydajnością. Logiczne jest, że jeśli potrzebujemy notebooka do podstawowych zadań, to raczej nie kupimy laptopa z najwyższej półki wyglądający jak futurystyczny wymysł sztuki nowoczesnej (chyba, że nie mamy co robić z pieniędzmi - wtedy nie bronię).

Bardzo ważnym aspektem w przypadku laptopów jest ich wielkość. Na rynku możemy znaleźć laptopy małe zaczynające się od 7 cali, a kończąc na ponad 20 calach. Z wielkością idzie w parze waga, na którą również musimy zwrócić uwagę.

jakiego notebooka kupić

Najważniejsze podzespoły notebooków

To właśnie od podzespołów zależy jak dobrze nasz sprzęt będzie się spisywał w zadaniach, które chcemy na nim wykonywać. W przypadku laptopa, na którym chcemy pobawić się w grafikę lub nawet modelowanie 3D, dobry procesor, spora ilość ramu, szybki dysk oraz dodatkowa karta będzie bardzo mile widziana.

W przypadku podstawowych czynności, najczęściej potrzebujemy zwykły procesor, minimum 4GB RAM’u, a dysk SSD pozwoli nam robić wszystko szybciej. Jeśli chcielibyśmy na takim laptopie grać w gry to zwróćmy uwagę czy sprzęt ten ma dedykowaną grafikę czy też całość oparta jest na zintegrowanej grafice Intela.

SSD vs HDD - Jaki dysk w laptopie?

Dysk twardy kontra SSD to trudny wybór. Z jednej strony mamy więcej miejsca, jednak kosztem szybkości dysku. Z drugiej strony mamy dysk SSD, dzięki czemu cały nasz laptop będzie działał szybciej, ale w takiej samej cenie otrzymujemy najczęściej cztery razy mniej miejsca. Najlepszym wyborem byłoby kupno laptopa z dyskiem SSD, ale z możliwością zamontowania dodatkowego dysku HDD. Wtedy mamy bardzo szybki dysk oraz większy dysk na potrzebne dane.

laptop do pracy

Jaki ekran? TN vs VA vs IPS czy inne?

Ekran to podstawa laptopów. Wiadomo, że im lepsza matryca tym większa cena, jednak jeśli chcemy na laptopie bawić się grafiką to bez matrycy IPS będzie ciężko i wtedy lepiej do takiej właśnie dozbierać. Często zdarza się, że w bardzo tanich laptopach widzimy matryce TFT, które swoją jakością, jasnością czy kątami widzenia są tragiczne, jednak dzięki temu taki laptop może kosztować nawet ledwo 1000zł.

Bateria w notebookach

Na baterię również warto zwrócić uwagę. Jeśli laptop będzie często wykorzystywany w biegu, to bateria, która wytrzyma powyżej 8 godzin będzie istnym błogosławieństwem. Pamiętajcie, że pojemność pojemności nie równa. To, że jeden laptop mając baterię, dajmy na to, 10 000 mAh wytrzymuje na niej 5 godzin, nie znaczy, że inny laptop wytrzyma tyle samo.

Rankingi polecanych notebooków >>>

Żeby dobrze sprawdzić ile dany sprzęt wytrzymuje na jednym ładowaniu, musimy sami poszukać testów i recenzji sprzętu, a gwarantuję, że znajdziecie sporo informacji. Warto zapamiętać również, aby informacji szukać na paru źródłach i nie brać wszystkiego z jednego tekstu.

Klawiatura i touchpad w notebooku

Bez tych dwóch elementów laptop nie byłby laptopem. Dobra klawiatura to podstawa, jeśli będziemy dużo pisać, a precyzyjny touchpad to mus, kiedy będziemy używać laptopa na wyjazdach i nie będziemy zabierać myszki.

Kultura pracy laptopa

W przypadku laptopów nie dla graczy kultura pracy może zostać często zepchnięta na bok. Jednak kiedy nasz laptop ma dobre podzespoły to trzeba je jakoś chłodzić. Najczęściej odpowiada za to pasywny system w przypadku dobrego sprzętu lub system wentylatorów w przypadku sprzętu z chociażby dedykowaną grafiką.

Warto pamiętać, że taki sprzęt pod dużym obciążeniem może zamienić się w suszarkę, a tego raczej nie chcemy. Zwróćmy uwagę podczas czytania o tym sprzęcie właśnie na wątek z jego kulturą pracy.

Jak wybrać najlepszy laptop do gier? >>>

najlepszy wybór laptopa

Jakość wykonania, serwis i inne

Przyjmijmy, że wybraliśmy parę propozycji, które idealnie pasują do naszych wymagań. Jeśli mamy taką możliwość, to warto znaleźć laptop w naszej okolicy i pójść go zobaczyć na żywo. Podotykać, sprawdzić jak działa klawiatura, touchpad, ekran i inne.

Dzięki temu zobaczymy jaka jest jakość wykonania tego sprzętu. W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na jakąś markę lub sklep to warto poczytać o gwarancji i serwisie. Wiadomo, że nie chcielibyśmy, aby nasz laptop trafił kiedykolwiek do naprawy, jednak coś takiego może się zdarzyć i wolelibyśmy go odzyskać za tydzień aniżeli czekać na niego pół roku.

Jakiego notebooka wybrać - podsumowanie poradnika

Jak sami widzicie jest parę podpunktów, które musimy odhaczyć przy wyborze idealnego laptopa dla nas. Najważniejsze jednak w takich sprawach jest to, abyśmy sami poszukali dokładnie informacji, przeczytali parę recenzji i testów, obejrzeli jakiś film na Youtube o interesującym nas modelu, a dopiero wtedy będziemy pewnie, że sprzęt, który wybraliśmy będzie dla nas idealny i nie zrobi nam jakiś niemiłych niespodzianek.

Laptop to najczęściej sprzęt na dłuższy czas, więc warto poświęcić nawet i parę godzin na dowiadywanie się czy to co chcemy będzie dobre by potem się nie denerwować.

blog comments powered by Disqus
Jakiego Notebooka Wybrać - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie?