PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wszystko o Pralkach

Wszystko o Pralkach

Sprzęty AGD służą nam z reguły przez co najmniej kilka lat. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć konkretny zakup. W przypadku pralek do dyspozycji klientów oddanych zostaje wiele rodzajów sprzętów. Na rynku dostępne są pralki ładowane zarówno od frontu jak i od góry, różniące się pomiędzy sobą funkcjami, parametrami technicznymi jak i designem.

Przed samym zakupem pralki warto dokładnie określić swoje potrzeby. Sprecyzujmy więc, czy potrzebujemy pralki do zabudowy czy może wolimy sprzęt wolnostojący? Określmy miejsce, jakie możemy wygospodarować na urządzenie oraz sposób ładowania. Ważna jest również ilość osób, które będą z pralki korzystać.

Zobacz także TOP 50 polecanych pralek

Rodzaje pralek

Dostępne na rynku pralki podzielić należy na wolnostojące oraz do zabudowy. W przypadku sprzętu wolnostojącego wyróżniamy pralki ładowane od frontu (standardowe oraz modele slim) jak i od góry. Urządzenia do zabudowy podzielić należy natomiast na standardowe oraz ładowane od frontu.

Pralki wolnostojące

Pralki wolnostojące to tak zwane „urządzenia samodzielne”. W praktyce oznacza to, że sprzęt możemy dowolnie przesuwać po przestrzeni mieszkalnej.

Pralka wolnostojąca Samsung WF 70 F5E0W2W

Pralki do zabudowy

W przypadku pralek do zabudowy taka możliwość nie wchodzi w grę. Ten typ sprzętu piorącego zostaje przymocowany do mebli i zmiana jego lokalizacji z reguły nie jest już możliwa. Takie rozwiązanie pozwala co prawda na zaoszczędzenie miejsca, jednak może być kłopotliwe w przypadku chęci wymiany pralki lub po prostu jej naprawy.

Whirlpool AWOC 0714

Pralko-szuszarki

Warto dodać, że innego rodzaju rozwiązaniem jest urządzenie będące pralko–suszarką. Choć z wyglądu podobne są do pralek standardowych, to jednak oprócz funkcji prania automatycznego oraz wirowania, dodatkowo umożliwiają suszenie odzieży.

Pralko-suszarka CANDY EVO W 4653 D-S

Wirówki

Do prehistorii przechodzą pralki wirnikowe oraz pralko – wirówki. Modele takie są co prawda pozbawione automatyzacji, jednak spełniać mogą one dwie funkcje: piorą oraz wirują odzież. Na rynku dostępne są zarówno modele wyposażone w jeden bęben jak i urządzenia z dwiema komorami, w których jedna z nich służy do prania, natomiast druga do wirowania.

Sama obsługa urządzenia nie należy jednak do najprzyjemniejszych. W zależności od modelu na jaki się zdecydujemy, w jednych pralkach będziemy musieli zarówno samodzielnie wlewać jak i wylewać wodę. Istnieją jednak sprzęty wymagające od użytkownika wyłącznie wylania wody po skończonym praniu. 

Pralki tego rodzaju, chociaż nieco kłopotliwe w użytkowaniu, są jednak niezwykle proste w obsłudze. Z reguły posiadają bowiem dwa programy prania. Niemniej jednak ich niewątpliwą zaletą jest cena – o wiele niższa niż w przypadku urządzeń automatycznych, bo plasująca się w przedziale od zaledwie 300zł do 500zł. 

Parametry pralki

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny typ pralki kolejnym krokiem będzie dokładne przyjrzenie się parametrom urządzenia. To istotny element zakupu, ponieważ będzie on wywierał bezpośredni wpływ na komfort użytkowania sprzętu piorącego.

Ładowność

Pierwszym z parametrów jest ładowność bębna. W praktyce parametr ten uzależniony jest od danego modelu, jednak przedział ładowności wynosi z reguły od 3kg do 10kg. Jeśli pralka służyć ma wyłącznie jednej osobie, to wówczas można wybrać model o małej ładowności od 3kg do 4,5kg.

W wypadku kilku osób radzi się jednak nieco większą ładowność, mieszczącą się w przedziale od 5kg do 7kg. Urządzenia o największej ładowności zaliczające się do przedziału od 7kg do 10kg to już sprzęty dedykowane do potrzeb na przykład wieloosobowych rodzin czy małych hoteli.

pralka

Klasa efektywności energetycznej

Kolejnym z parametrów urządzeń piorących jest tak zwana klasa efektywności energetycznej. Parametr ten określa ilość energii zużytej przez sprzęt w okresie jednego roku, w porównaniu z urządzeniem standardowym, którego zużycie normują konkretne przepisy. W chwili obecnej na terenie Unii Europejskiej sprzęty klasyfikowane są w przedziałach od A+++ do D.

Obowiązująca, nowa etykieta

Obecnie klienci zachęcani są do zakupu urządzeń odznaczających się wyższą klasą energetyczną, co tłumaczy się zarówno względami ekonomicznymi jak i ekologicznymi. Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju pralki są po prostu droższe, a wybrana wyższa klasa efektywności energetycznej nie zawsze równoznaczna jest z oszczędnościami. Ma to związek z faktem, że takie modele są po prostu w wyższym stopniu zaawansowane technologicznie.

Klasa efektywności prania

Kolejnym parametrem, na jaki warto zwrócić swoją uwagę jest klasa efektywności prania. Oznacza ona skuteczność prania i oznaczana jest w przedziale od A (najlepsza) do G (najgorsza). Niemniej istotna jest również klasa efektywności wirowania, określająca stopień wydajności suszenia (określenia jw.). Istotne znaczenia ma także: poziom hałasu, pobór wody jak i wymiary oraz sposób ustawienia urządzenia.

Funkcje pralki

Programy

W zależności od modelu na jaki się zdecydujemy, pralka posiadać będzie konkretne funkcje. Podstawową funkcję stanowią tak zwane programy prania i są one takie same dla każdego modelu. Obejmują zakres temperatur 30, 40 oraz 60 oraz więcej stopni C. Wśród programów dodatkowych (innych dla wybranych modeli) warto wymienić zwłaszcza program krótki, program antybakteryjny, pranie wstępne, pranie zasadnicze, pranie skrócone, pranie intensywne, dodatkowe płukanie czy program prania parowego.

Programowanie prania

Jeśli natomiast chodzi o inne dostępne funkcje, to wśród takowych wartymi uwagi jest funkcja opóźnionego startu (umożliwia rozpoczęcie procesu prania o określonej godzinie), stop & load lub TopPark (możliwość ustawienia bębna otworem do góry; dostępna w pralkach ładowanych od góry), stop z wodą w pralce bądź też zatrzymanie wirowania (pozwala na zatrzymanie procesu prania przed wirowaniem, natomiast odzież przez cały czas znajduje się w wodzie, dzięki czemu ubrania nie pogniotą się), automatyczne czyszczenie komory na detergenty (automatyczne płukanie szufladki w trakcie prania), regulacja prędkości wirowania (umożliwia dostosowanie prędkości wirowania do rodzaju ubrań) regulacja wraz z kontrolą ilości piany (nadmierna ilość detergentu zostaje wypłukana) czy też system zraszania prania (kontroluje dostawanie się wody do bębna pralki wyłącznie od góry, co w praktyce gwarantuje lepiej namoczoną i wypłukaną odzież).

Wyposażenie pralki

Naturalnie pralki różnią się między sobą również wyposażeniem. W zależności od zaawansowania technologicznego wybranego modelu, mogą być one wyposażone w sterowanie elektroniczne z wyświetlaczem gwarantujące pranie, które ustawić możesz już za pomocą jednego przycisku.

Inną, ciekawą funkcją znajdującą się na wyposażeniu jest tak zwany szósty zmysł, który – po wyborze przez nas rodzaju tkaniny – automatycznie dopasuje pozostałe parametry.

Równie ciekawą opcją jest wyważenie wsadu dzięki któremu (jeszcze przed samym wirowaniem), pralka rozmieszcza ubrania w sposób równomierny.

Wybrane modele na wyposażeniu posiadają również warstwę antybakteryjną. Oznacza to więc, że wnętrze urządzenia zostało pokryte specjalną powłoką wykonaną z jonów srebra, która nie tylko niszczy drobnoustroje, ale ponadto wykazuje silne działanie bakteriobójcze.

Podsumowanie

Wybór pralki powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika. W pierwszej kolejności warto określić jej rodzaj (wolnostojąca, do zabudowy), następnie sposób ładowania prania, zaś na samym końcu ilość osób, która będzie korzystała z zakupionego sprzętu.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Wszystko o Pralkach