PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wszystko o Prostownicach do Włosów

Wszystko o Prostownicach do Włosów

Idealnie gładkie i proste włosy stanowią rodzaj naturalnej ozdoby, pożądanej przez wiele kobiet. W celu osiągnięcia takiego efektu panie niejednokrotnie sięgają po produkty mające na celu zapewnienie im pasm prostych i wygładzonych. Jednak w praktyce żaden kosmetyk nie jest w stanie zagwarantować takiego efektu, jaki uzyskasz po zastosowaniu prostownicy. Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa tego rodzaju sprzętów AGD. Jak w takim razie wybrać dobrą prostownicę do włosów i czym należy kierować się podczas zakupu?

Zobacz także ranking prostownic

Prostownica do włosów to urządzenie, którego głównym celem jest – jak sama nazwa już na to wskazuje – prostowanie włosów. Jednak ten rodzaj sprzętu, jeśli tylko odznacza się wysoką jakością, dodatkowo ochroni kosmyki przed działaniem wysokiej temperatury. Wybór urządzenia powinien zostać uzależniony od dwóch czynników. Po pierwsze od potrzeb użytkownika i rodzaju włosów. Inną prostownicę powinnyśmy kupować kiedy mamy włosy naturalnie kręcone, a inną w sytuacji kiedy włosy są już proste, a urządzenie ma je tylko dodatkowo wygładzić. Drugim czynnikiem jest cena produktu. Niestety, w przypadku prostownic idzie ona w parze z jakością, dlatego wybór tańszego urządzenia niejednokrotnie oznacza zakup sprzętu gorszej jakości.

Rodzaje prostownic do włosów

Podstawowy podział prostownic do włosów zakłada rozróżnianie urządzeń ze względu na rodzaj płytki. Liczy się zarówno jej wielkość, kształt jak i powłoka, którą płytka została pokryta. Dobra jakościowo płytka jest bezpieczna dla zdrowia włosów, zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą, dodatkowo zabezpiecza delikatną łuskę włosa przed zniszczeniem i zadecydowanie ułatwia sam zabieg prostowania. W praktyce wyróżniamy płytki teflonowe, ceramiczne, tytanowe, lustrzane, diamentowe oraz płytki z turmalinami.

Teflon

Płytka teflonowa ma za zadanie ochronić włosy przez wysoką temperaturą. Nie pozwala ona również kosmykom na przywieranie do nagrzanej powierzchni. Minusem tego rozwiązania jest jednak nierównomierne nagrzewanie powierzchni płytki, co w praktyce może poskutkować przypaleniem włosa. Również jej odporność na zarysowania nie jest zbyt wysoka, w związku z czym zużycie płytki teflonowej może nastąpić w bardzo szybkim czasie od momentu nabycia.

Ceramika

Inaczej sprawa wygląda w przypadku płytki ceramicznej. Tutaj ryzyko przypalenia włosów zostaje praktycznie wyeliminowane, ponieważ nagrzewanie następuje w sposób równomierny. Sama powłoka jest natomiast śliska, co dodatkowo ułatwia wygładzenie poszczególnych pasm. Płytki wykonane z tytanu są z kolei odporne na uszkodzenia i trwalsze niż płytki ceramiczne. Są one dedykowane zwłaszcza do potrzeb włosów grubych i kręconych.

Inne

W celu osiągnięcia blasku poleca się natomiast użycie płytek lustrzanych ze względu na to, że ich powłoka jest gładsza niż pokrycie płytki ceramicznej.

Płytka diamentowa to nowość na rynku. Jej powłoka jest trwała, wolno się zużywa i jest ona odporna na zarysowania. Płytki z powłoką diamentową stanowią idealne rozwiązanie dla włosów grubych, kręconych i trudnych w ułożeniu.

Płytki z turmalinami charakteryzują się tym, że eliminują ryzyko elektryzowania się kosmyków, a poza tym dbają o włosy poprzez domknięcie ich łusek, tym samym zabezpieczając ich strukturę. Jest to możliwe dzięki powłoce, która - pod wpływem wysokiej temperatury - wytwarza jony ujemne.

Długość płytek

Jeśli zaś chodzi o wielkość płytki, to powinna być ona dopasowana do rodzaju i długości włosów. Dla kosmyków krótkich wystarczą płytki wąskie (do ok. 24 mm) i krótkie (do 90 mm), natomiast włosy półdługie i długie wymagają już użycia płytek szerszych. Pasmom delikatnym i długim sprosta model z płytkami o szerokości 24-30 mm, natomiast włosom grubym, długim i kręconym potrzeba płytki o szerokości 30-40 mm.

Parametry techniczne prostownic do włosów

Najważniejsze parametry techniczne jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru prostownicy do włosów to moc, regulacja i zakres temperatury. Moc to parametr określający, w jakim czasie sprzęt osiągnie wymaganą do pracy temperaturę. Zakres omawianego parametru w przypadku prostownic waha się od 25 do 170 W. W przypadku urządzeń o niskiej mocy czas nagrzewania wynosi kilka minut, natomiast prostownice o dużej mocy uzyskują pożądaną temperaturę nawet w ciągu 15 sekund.

Zakres temperatury dla dostępnych na rynku prostownic wynosi od 100 do 230 stopni C. Ten parametr powinien być odpowiednio dopasowany do struktury włosa.

Dla włosów zniszczonych, cienkich i delikatnych wystarczy prostownica o zakresie 100 – 170 stopni C.

W przypadku włosów normalnych, lekko kręconych i farbowanych poleca się zakres 170 – 200 stopni C, natomiast włosy gęste, grube i kręcone wymagają temperatury 200 – 230 stopni C.

W zależności od modelu prostownicy istnieje możliwość regulacji temperatury. Taką funkcję posiadają jednak urządzenia nieco droższe. Warto dodać, że część prostownic posiada także przycisk umożliwiający włączenie i wyłączenie urządzenia.

Dostępne są również prostownice wyposażone w praktyczną funkcję automatycznego wyłącznika, która załącza się po około godzinie od momentu uruchomienia sprzętu. Takich opcji nie posiadają jednak tańsze modele. W ich przypadku prostownica zaczyna działać po włożeniu wtyczki do gniazdka i w taki sam sposób następuje zakończenie pracy sprzętu.

Budowa prostownic

Dobra prostownica powinna mieć ergonomiczny, opływowy kształt. Ważne, aby jej obudowa była termoizolacyjna, co uchroni Cię przed możliwością ewentualnego poparzenia w trakcie użytkowania sprzętu. Dostępne są modele zamykane na zatrzaski, umożliwiające zaoszczędzenie miejsca oraz prostownice ze składaną obudową. Modele z górnej półki wyposażane bywają dodatkowo w elektroniczny wyświetlacz LCD lub LED, na którym pokazywana jest temperatura nagrzania.

Funkcje dodatkowe

W zależności od modelu, prostownice posiadają dodatkowe funkcje. Wśród dostępnych wartymi uwagi jest opcja wspomnianej już jonizacji, możliwość prostowania włosów na mokro, wytwarzanie pary zabezpieczającej włosy czy podczerwień gwarantująca równomierne nagrzanie płytki.

Długość i rodzaj włosów

Kupując prostownicę do włosów należy dobierać urządzenie do ich rodzaju i długości. Włosy kręcone wymagają płytek o długości około 90 mm i szerokości 30-40 mm. Do kosmyków prostych wystarczy już urządzenie, w którym szerokość płytki będzie wynosiła 24-30 mm. Warto dodać, że im dłuższe włosy, tym dłuższa powinna być płytka. Sam rodzaj płytki powinien być również uzależniony od rodzaju włosów.

Ceny

Nie warto jednak oszczędzać na zakupie i nabywać modeli wyposażonych w płytki metalowe czy aluminiowe, ponieważ są one niebezpieczne dla zdrowia kosmyków. Polecane modele, dostępne w cenie około 100 do 150 zł, to sprzęty wyposażane już w płytki tytanowe, lustrzane czy turmalinowe. Są one bezpieczne dla struktury włosa i komfortowe w użytkowaniu.

Polecamy prostownice w trzech pastelowych kolorach, model Remington Shine Therapy S8500 to koszt ok.100 zł

W przypadku modeli z wyższej półki ceny kształtują się w granicach 200 – 300 zł. Ten rodzaj sprzętów wyposażony jest w funkcje dodatkowe takie jak np. opcja jonizacji. Profesjonalne prostownice, dostępne w sklepach AGD, to modele marek takich jak BaByliss Paris i Remington.

Warto zwrócić też uwagę na polecany przez fryzjerów model  prostownicy Fox Jazz, który kosztuje ok. 110 zł.

Firmy te specjalizują się w produkcji sprzętów do branży fryzjerskiej. Oczywiście na rynku dostępne są także urządzenia znanych marek branży AGD/RTV. Wśród takich godnymi polecenia producentami są m.in. Bosch, Braun, Philips, Rowenta czy Siemens.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Wszystko o Prostownicach do Włosów