PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Kupować Odkurzacz - Wybieramy Najlepsze Urządzenia

Jak Kupować Odkurzacz - Wybieramy Najlepsze Urządzenia

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest bardzo wiele, różnych rodzajów odkurzaczy. Ich duża ilość pozwala więc na dobór sprzętu, który w jak największym stopniu będzie spełniał oczekiwania użytkującej go osoby. Wśród cieszących się największą popularnością sprzętów wyróżnia się między innymi odkurzacze ręczne, automatyczne, cyklonowe, workowe, a nawet urządzenia łączące w sobie kilka funkcji. Jednak przed samym zakupem należy – oprócz wyboru rodzaju - sprawdzić również inne parametry techniczne, takie jak chociażby moc ssania czy też rodzaj znajdującego się w odkurzaczu filtra.

Przed zakupem odkurzacza

Zanim zadecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które umożliwią jeszcze lepsze dopasowanie odkurzacza do naszych wymagań. Po pierwsze: jak duża jest powierzchnia mieszkalna, którą mamy zamiar odkurzać? Po drugie: Jakim materiałem użytkowym jest ona wyłożona (na podłodze znajdują się panele, dywany, a może położony został parkiet?) i wreszcie po trzecie: czy w domu mieszkają dzieci lub czy posiadamy zwierzęta?

Odkurzacz Electrolux UltraOne

Rodzaje odkurzaczy – kryterium podziału

Odkurzacze można podzielić według kilku kryteriów takich jak miejsce użytkowania, sposób ich pracy czy też możliwość przenoszenia. Niemniej jednak najpopularniejsze kryterium podziału uwzględnia system odkurzania. Według niego odkurzacze dzielą się na:

Odkurzająca kobieta - Jak Kupować Odkurzacz

Odkurzacze workowe

To prawdziwy odkurzaczowy klasyk, który w naszych domach gości już od wielu, wielu lat. Model ten charakteryzuje się tym, że co jakiś czas musimy pamiętać o wymianie i zakupie wymiennych worków do odkurzania. Na rynku dostępne są worki firmowe i zamienniki, ich cena jest zależna od modelu, który posiadamy i waha się w granicach 20 zł - 30 zł za 3 sztuki. Konieczność wymiany poznasz po tym, że zmniejsza się siła ssania odkurzacza. Jeżeli masz zwierzaka, który zostawia dużo sierści, lepiej pomyśl o zakupie odkurzacza bezworkowego, lepiej dołożyć kilka groszy i mieć problem częstej wymiany worków masz z głowy!

Odkurzacz Workowy Elextrolux

Odkurzacze bezworkowe

W odkurzaczach bezworkowych miejsce worka zastąpione zostało plastikowym pojemnikiem na zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o zalety sprzętu, to największą z nich jest brak konieczności wymiany czy czyszczenia worka oraz stała siła ssąca. Sprzęt bardzo dobrze poradzi sobie z usunięciem sierści zwierząt, pochłonie roztocza oraz alergeny, a znajdujący się w odkurzaczu, niezmywalny filtr wystarczy wymienić raz do roku. Niestety, modele bezworkowe są zdecydowanie droższe niż odkurzacze tradycyjne. Również cena filtra (niezmywalnego) przekracza koszty wymiany worków w ujęciu okresu jednego roku. W przypadku filtrów zmywalnych po każdym odkurzaniu należy zaś takowy po prostu wyczyścić.

Odkurzacz - Jak Kupować OdkurzaczPhilips PowerPro Active - Jak kupować odkurzacz

Wielofunkcyjne

Odkurzacze wielofunkcyjne - jak sama nazwa wskazuje - pozwalają na wykonywanie wielu czynności. Oprócz tradycyjnego odkurzania na sucho, posiadają funkcje odkurzania na mokro, prania dywanów, mycia okien oraz zbierania rozlanych płynów. Pochłoną również roztocza oraz alergeny. Ich cena przewyższa jednak zarówno modele tradycyjne, jak i bezworkowe. Są one również zdecydowanie większe, a po zakończonej pracy należy wyczyścić zmywalny filtr. Ten rodzaj sprzętu ma również mniejszą moc ssącą niż pozostałe dwa rodzaje odkurzaczy o porównywalnej mocy.

Karcher SC 2

Inne odkurzacze

Oprócz wymienionych powyżej, najpopularniejszych rodzajów sprzętu czyszczącego, na rynku dostępne są także odkurzacze akumulatorowe (małe, mobilne sprzęty służące do sprzątania małych powierzchni, np. samochodu), odkurzacze parowe (umożliwiają czyszczenie i dezynfekcję powierzchni), odkurzacze automatyczne (inteligentne roboty, które samodzielnie wyczyszczą powierzchnię; obecnie ich ceny rozpoczynają się od pułapu około 2000zł) oraz systemy centralne (składające się z jednostki centralnej, sieci rur i otworów; dostosowane wyłącznie do potrzeb osób mieszkających w dużych domach, a także pensjonatów czy hoteli).

iRobot Roomba 870

Parametry techniczne

Oprócz wyboru odpowiadającego naszym potrzebom, należy zwracać również uwagę na parametry techniczne. W przypadku odkurzaczy duże znaczenie ma:

  • Moc
  • Poziom hałasu
  • Rodzaj filtra

Moc

Na moc odkurzacza składa się moc silnika oraz moc ssania. Wraz ze wzrostem mocy silnika, zwiększeniu ulega moc ssania, czyli parametr określający to, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza odkurzacza. Moc silnika kształtować może się w granicach od 1200 W do 2700 W i jest ona mocą stałą. Moc ssania jest natomiast zmienna i mieści się ona w przedziale od 200 W do 500 W. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych najniższa moc wynosi około 1200 W i wystarczy ona do sprzątnięcia powierzchni drewnianych czy wyłożonych panelami. W przypadku odkurzania wykładzin należy sięgnąć po sprzęt o mocy co najmniej 1600W. Posiadaczom dywanów gęstych doradza się kupno sprzętu o mocy silnika około 2300 – 2700 W.

Moc odkurzacza - Jak Kupować odkurzacz?

Poziom hałasu

Dźwięk emitowany przez odkurzacze podczas pracy oscyluje w granicach 78 – 80 dB(A). Niestety, z reguły poziom hałasu ulega zmniejszeniu wraz z mocą silnika. Niemniej jednak na rynku dostępne są już tak zwane „ciche odkurzacze”. Przykładowym sprzętem tego rodzaju jest odkurzacz Philips FC 9304/01 Silent Star w przypadku którego poziom hałasu wynosi 70 dB, natomiast moc elektryczna wynosi 1250 W. Odkurzacze ciche dobrze sprawdzą się w sytuacji, kiedy w domu mieszkają na przykład małe dzieci bądź też osoby starsze.

Głośność odkurzacza

Rodzaj filtra

Znajdujące się w odkurzaczach filtry dzielą się na wlotowe (są umiejscowione przed pojemnikiem i chronią silnik) i wylotowe (znajdują się one za pojemnikiem i oczyszczają powietrze). Poza tym zarówno filtry wlotowe jak i wylotowe dzielą się na filtry wykonane z tkaniny, papierowe, separatory odśrodkowe, filtry wodne i filtry antyalergiczne. Do najskuteczniejszych z nich zaliczane są dwa ostatnie, czyli filtry wodne i filtry antyalergiczne. Filtry wodne, znajdujące się w odkurzaczach wielofunkcyjnych, zatrzymują kurz w mgiełce wodnej. Filtry antyalergiczne ( tak zwane filtry HEPA) dostępne są zaś w różnych modelach odkurzaczy i – w zależności od mocy konkretnego filtra – oznacza są cyframi HEPA H10, HEPA H12, HEPA H15 z czego filtr H15 należy do najskuteczniejszych.

Filtr odkurzacza

Firmy i ceny

Z reguły ceny sprzętów uzależnione są od poszczególnych firm. Wśród ogólnodostępnych, godnych polecenia producentów należy wymienić m.in. markę Bosch, Philips czy Zanussi. Odkurzacze tych marek kształtują się w przedziale cenowym od 100 do ponad 1000 zł. Odkurzacze z górnej półki produkują natomiast firmy takie jak Black&Decker;, Dyson czy Vax i ich przedział cenowy wynosi od 250 zł do nawet 2000 złotych. Najdroższe ze sprzętów, czyli odkurzacze wielofunkcyjne znajdują się w ofercie takich marek jak Kärcher, Thomas czy Zelmer. Ich ceny oscylują w granicach od 600 do ponad 2000 złotych.

Odkurzacz Elextrolux

Jakie odkurzacze są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu odkurzaczy z 7/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które odkurzacze warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Zelmer ZVC425HT Zelmer ZVC425HTBest of the best!
2Zelmer ZVC305ST Zelmer ZVC305ST Sprawdź sam
3Electrolux ZUS3945WR+ Electrolux ZUS3945WR+ Ten ma niezłą cenę!
4Hoover SSNH130 Hoover SSNH130 Polecany model
5Amica VM3021 Bagio Amica VM3021 Bagio Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Ranking Specjalny Odkurzaczy - Poznaj Najnowsze TOP 20

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak Kupować Odkurzacz - Wybieramy Najlepsze Urządzenia