PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wszystko o Nawigacji GPS

Wszystko o Nawigacji GPS

Wbrew pozorom nawigacja GPS przydaje się nie tylko w trakcie jazdy samochodem. Ten rodzaj sprzętu z powodzeniem możesz wykorzystać również w trakcie jazdy na motorze czy podczas pobytu w górach.

Zobacz najnowszy ranking nawigacji GPS

Wybieraj rozsądnie

Obecnie urządzenia, których zadaniem jest pozycjonowanie satelitarne, posiadają cały szereg różnego rodzaju funkcji. W związku z powyższym ważne jest to, żeby kupowany model był odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

1. Czy nawigacji GPS będziesz używał podczas jazdy samochodem, rowerem, motocyklem czy może łodzią?
2. Potrzebujesz, aby Twój GPS znajdował się zawsze w zasięgu ręki?
3. Najczęściej jeździsz po nawierzchni utwardzonej czy „dzikich” terenach?
4. Chcesz, aby Twój sprzęt pełnił wyłącznie funkcję nawigacji czy może dostarczał Ci dodatkowej rozrywki?
 

Dostępne rodzaje nawigacji satelitarnej

GSP do samochodu
Samochodowy GPS to sprzęt umieszczany z reguły na przedniej szybie samochodu. Z wyglądu przypomina on sporej wielkości telefon komórkowy, chociaż jego gabaryty uzależnione są od przekątnej ekranu. Z reguły wielkość ekranu oscyluje w okolicach 4 – 5 cali. Nawigacja samochodowa nastawiona jest na komunikację dotykową co – biorąc pod uwagę duży ekran – umożliwia bezproblemową obsługę podczas jazdy. Dodatkową zaletę tych prostych w obsłudze urządzeń stanowi wbudowany odbiornik GPS. Do wad tego typu nawigacji zaliczyć należy sporą cenę, ponieważ za sprzęt z górnej półki przyjdzie Ci zapłacić około 1000zł. Niemniej jednak na rynku dostępne są także tańsze modele, za które zapłacisz około 200 – 300 zł.

GSP na motocykl
Nawigacja tworzona na potrzeby motocyklistów tym różni się od nawigacji do samochodu, że jest ona umieszczona w specjalnych, wodoodpornych obudowach, które dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym ten rodzaj urządzeń można połączyć za pomocą Bluetooth ze słuchawką znajdującą się w kasku motocyklisty. W ten sposób znika problem tego, że motocyklista nie usłyszy poprawienie komunikatu głosowego.

GPS dla turysty
Z myślą o potrzebach miłośników turystyki powstały natomiast przenośne GPS-y turystyczne. Ten rodzaj sprzętu – w odróżnieniu od powyżej omówionych urządzeń – posiada dodatkowe funkcje i jest przystosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych. Nawigacje turystyczne z reguły dostępne są w wodoodpornych obudowach. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju sprzętu jest to, że pracują one na zwykłych bateriach AA. Poza tym posiadają mapy przystosowane do użytku pieszego czy też rowerowego. Niestety, brak im map odpowiednich dla potrzeb kierowców. Za dobrą nawigację turystyczną zapłacisz około 1000zł.

Morski GPS
GPS służący do nawigacji na wodzie różni się naturalnie posiadanymi funkcjami, a poza tym tego rodzaju sprzęt posiada o wiele większy ekran niż dotychczas omówione rodzaje GPS-ów. Jeśli natomiast o funkcjach mowa, to nawigacja morska bez problemu udzieli informacji o portach, głębokości, znakach nawigacyjnych itp.

Inne rodzaje nawigacji satelitarnej
Oprócz wspomnianych rodzajów GPS, dostęp do globalnego systemu nawigacji satelitarnej możesz uzyskać również za pomocą urządzeń nie będących w sensie dosłownym samym GPS-em. Obecnie możliwe jest posiadanie GPS – a w telefonie komórkowym lub w charakterze zewnętrznego odbiornika. Jeśli chodzi o telefony komórkowe to tego rodzaju modele możesz kupić w cenie od około 500zł wzwyż. Zewnętrzny odbiornik GPS, do którego działania potrzebował będziesz sprzętu takiego jak telefon, palmtop czy komputer to zakup, na który przeznaczyć musisz minimum 50zł.

tomtom

Parametry, funkcje i oprogramowanie GPS

Wybierając GPS odpowiedni do swoich potrzeb koniecznie zwróć uwagę na parametry takie jak między innymi: ekran (dotykowy czy zwykły?), zasilanie (baterie, akumulator?), oprogramowanie (ważne, aby mapy były często aktualizowane i precyzyjne) jak i wejście na karty pamięci (dla urządzeń w rodzaju typowego GPS-u są to karty SD, w telefonach komórkowych microSD. Warto dodać, że wybrane modele sprzętu posiadają własną pamięć wewnętrzną).

Jeśli natomiast chodzi o funkcje nawigacji, to takowe uzależnione są bezpośrednio od modelu i rodzaju jaki zdecydujesz się zakupić. Niemniej jednak wśród podstawowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę wymienić należy: możliwość głosowego informowania o trasie i koniecznych do wykonania manewrach (niektóre modele wyłącznie pokazują trasę na wyświetlaczu), obraz wyświetlany w wersji 2D i 3D (2D pokazuje mapę z lotu ptaka, a 3D w formie trójwymiarowej zbliżonej do rzeczywistości), trójwymiarową funkcję, dzięki której na wyświetlany rzut nakładane są dodatkowo modele wybranych budynków (opcja dostępna w produktach takich jak Automapa, MapaMap i GPMapa), POI (Point Of Interest czyli Punkty Zainteresowania. W przypadku tej opcji nawigacja wyświetla poszukiwane i określone przez Ciebie obiekty takie jak na przykład kina, restauracje, hotele etc), aktualne informacje o ruchu drogowym, AV-IN (rodzaj wejścia dzięki któremu do swojej nawigacji będziesz mógł podłączyć dowolne urządzenia i korzystać z dodatkowych opcji).

Wybierając oprogramowanie warto zwrócić uwagę na szczegółowość map, częste aktualizacje jak i dodatkową funkcjonalność. Wśród godnych polecenia produktów warto zwrócić wagę na Automapę (niemalże stuprocentowe pokrycie polskich dróg, punkty POI, ostrzeganie przed fotoradarami), MapaMapę (zarysy budynków 3D, POI), TomToma (spis fotoradarów, punkty POI, bardzo obszerna baza map).

Producenci i ceny

Wśród godnych polecenia producentów są zwłaszcza marki takie jak Garmin, TomTom, Mio, NavRoad, Becker, Navigon, Medion czy polska Manta. Niestety, w przypadku sprzętu takiego jak GPS określenie przedziału cenowego raczej nie jest możliwe. Niemalże każda obecna na rynku marka produkuje nawigację w szerokim przedziale cen, od około 300zł do nawet 2500zł.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Wszystko o Nawigacji GPS