PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Kupować Wieżę Stereo

Jak Kupować Wieżę Stereo

Wybór dobrej, spełniającej Twoje oczekiwania i potrzeby wieży stereo, wcale nie jest taki prosty jak może się to z początku wydawać. Istnieją bowiem wieże zintegrowane, kompaktowe, wyposażone w dysk twardy bądź też stację dokującą iPoda. Na jaki więc rodzaj sprzętu powinieneś się zdecydować?

Zobacz najnowszy ranking wież stereo.

Każde urządzenie powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb użytkownika. Zanim więc zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek modelu, powinieneś sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Po pierwsze: czy sprzęt będzie w głównej mierze służył Ci do słuchania muzyki, czy może radia? Czy wieża zostanie podłączona do telewizora i używana w charakterze kina domowego? W jakiej wielkości pomieszczeniu zostanie ona ulokowana?

Rodzaje sprzętu

Obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje sprzętu stereo. Biorąc pod uwagę sposób ich konstrukcji wyróżnia się wieże zintegrowanemini i mikro i wieże komponentowe.

Wieże zintegrowane mini i mikro

To stosunkowo małe, uniwersalne zestawy składające się z jednostki głównej oraz dwóch kolumn. Oznaczają się one stosunkowo dobrą jakością dźwięku i dużą mocą muzyczną. Dzięki niewielkim gabarytom dobrze sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

Philips Mikro Wieża MCM 2300

Naturalnie zasada ta tyczy się głównie sprzętów w rodzaju mini. Warto jednak dodać, że jedyna różnica pomiędzy sprzętami w rodzaju mini, a makro leży w gabarytach właśnie, gdyż same parametry muzyczne oraz moc pozostają z reguły takie same.

Wieże komponentowe

Wieże komponentowe to sprzęty wyższej klasy, składające się z poszczególnych modułów, łączonych ze sobą przy użyciu przewodów. Podstawowy zestaw wieży kompaktowej zawiera wzmacniacz stereo, odtwarzacz CD, kolumny głośnikowe i – w roli dodatkowych segmentów - tuner radiowy oraz odtwarzacz DVD. W odróżnieniu od wieży zintegrowanych mini i mikro, wieże komponentowe posiadają większą moc muzyczną wzmacniacza, kolumn głośnikowych, wyższą dynamikę dźwięku i jakość wykonania. Niemniej jednak obsługują one również mniejszą ilość odtwarzanych formatów. 

Budowa

Przed zakupem odtwarzacza warto zwrócić uwagę na budowę urządzenia. Dużą rolę odgrywać będzie dobrej jakości wzmacniacz dzięki któremu ma miejsce wzmocnienie sygnału odtwarzanego i przeniesienie takowego na kolumny. Ważny jest także odtwarzacz CD/MP3/DVD. Umożliwia on bowiem odtwarzanie muzyki w innym niż tylko CD formacie, a poza tym pozwala na używanie sprzętu np. do oglądania filmów.

A jeśli już o płytach mowa, to zwróć również uwagę na sposób jej ładowania. Płytę możesz załadować od góry, do wysuwanej szuflady (najbezpieczniejszy ze sposobów), od góry do kieszeni czy też od przodu w pozycji pionowej.

Innymi elementami budowy wieży stereo jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu jest tuner radiowy, dysk twardy dzięki któremu będziesz mógł odtwarzać jak i przechowywać do czterdziestu tysięcy utworów muzycznych oraz kolumny głośnikowe - najlepiej z dużą ilością wbudowanych głośników. Im większa ilość głośników tym wyższa jakość sprzętu.

Parametry i funkcje

Jeśli chodzi o parametry, to pierwszym na jaki należy zwracać uwagę jest moc wieży podawana w W. Naturalnie im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk będzie wydobywał się z głośników. Moc głośników – w zależności od konkretnego modelu – wynosić może od 3 do nawet 50 W. Niemniej jednak pod uwagę należy wziąć także zużycie energii. Ten parametr odnosi się po prostu do tego ile watów energii będzie zużywała konkretna wieża. Jego wartość wynosi z reguły od 5 – 30W na godzinę.

harmony

Wieże mogą odtwarzać różne formaty dźwięku i obrazu. Jeśli chodzi o format dźwięku to poleca się wybór sprzętu, który oprócz CD czytał będzie także format CD-R i CD-RW i będzie kompatybilny z formatem MP3 i WMA. Jeśli zaś chodzi o formaty obrazu, to taka opcja dotyczy sprzętu przystosowanego do odczytu płyt DVD, który obsługiwać może również formaty DivX i Avi.

Złącza

Jeśli chcesz odtwarzać muzykę z nośników innych niż płyta CD czy DVD, to powinieneś zadbać o to, aby wieża posiadała wbudowane odpowiednie wejścia. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy zwłaszcza USB (umożliwia podłączenie do wieży pendrive-a), AUX i stację bazową pod odtwarzacz MP3 (dzięki której do wieży podepniesz swój odtwarzacz MP3), stację dokującą iPoda (umożliwia naturalnie podpięcie pod urządzenia iPoda).

A także gniazda kart pamięci SD (umożliwiają przenoszenie oraz odtwarzanie plików zaczerpniętych z komputera) Bluetooth (pozwala na odtwarzanie muzyki z dalszej odległości, ale bez konieczności użycia kabla) czy też złącze które pozwoli Ci na podłączenie się do Internetu (za pomocą złącza przewodowego i bezprzewodowego w rodzaju sieci LAN).

Wyposażenie dodatkowe

Naturalnie każda wieża – w zależności od rodzaju oraz producenta – posiada inne wyposażenie. Wśród praktycznych dodatków wymienia się z reguły zmieniarkę płyt, dzięki której do urządzenia możemy włożyć kilka płyt (do 6 sztuk), dodatkowy głośnik basowy tak zwany subwoofer, dzięki któremu możliwe jest wzmocnienie tonów niskich, wejście na mikrofon (godne polecenia rozwiązanie dla miłośników zabawy w domowe karaoke) czy nawet gramofon odpowiedni dla posiadaczy płyt winylowych.

Producenci i ceny sprzętu

Obecnie na rynku bardzo wiele firm posiada w swojej ofercie wieże stereo. Niemniej jednak naprawdę dobry jakościowo sprzęt znajdziesz w portfolio marek takich jak między innymi JVC, LG, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sony czy też Yamaha.

Jeśli zaś chodzi o ceny tego rodzaju urządzeń, to ich rozpiętość jest naprawdę bardzo duża. Za najtańszą, zintegrowaną wieżę mini i mikro zapłacisz zaledwie 200zł. Warto jednak zauważyć, że na sprzęt naprawdę dobrej jakość przyjdzie Ci wydać nawet 4500zł.

Z tego względu, jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup nowej wieży stereo, przemyśl to, jak często i do jakich czynności sprzęt będzie przez Ciebie używany. Naturalnie im wyższe są Twoje oczekiwania względem urządzenia, tym wyższa będzie również jego cena.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak Kupować Wieżę Stereo