PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak kupować projektor

Jak kupować projektor

W obecnych czasach projektor multimedialny jest już towarem ogólnodostępnym. Z tego względu bardzo duża ilość osób decyduje się zamienić swój zwykły telewizor na sprzęt dzięki któremu będą mogli cieszyć się obrazem o przekątnej aż 300 cali. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego rodzaju urządzenia, powinieneś dobrze określić swoje oczekiwania, a następnie wybrać model najlepiej przystosowany do Twoich potrzeb.

Określ swoje potrzeby

Przed zakupem projektora multimedialnego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze: czy sprzęt ten ma pełnić funkcje kina domowego? Czy projektor będzie używany w charakterze sprzętu służącego do prowadzenia prezentacji lub organizowanych szkoleń? Czy chcesz, aby urządzenie było ekologiczne?

Rodzaje projektorów multimedialnych

Głównym kryterium, według którego z reguły dzielone są omawiane urządzenia jest rodzaj zastosowanej technologii, której celem jest przekazywanie obrazu. Z tego względu projektory multimedialne dzielone są na LCD, DLP, CRT oraz Light Valve.

LCD

Jedna z częściej stosowanych technologii. Polega na tym, że obraz tworzony jest przez matrycę, bądź matryce ciekłokrystaliczne, przez które w następnej kolejności przechodzi silny strumień światła z lampy. W projektorach tańszych montowana jest z reguły jedna matryca TFT (dająca jednak gorszą jakość i mniejszy kontrast), zaś w droższych nawet trzy matryce polisilikonowe (3LCD) dzięki czemu uzyskany zostaje efekt głębi koloru jak również wyższej jakości obrazu.

DLP

DLP opiera się na procesorze wyposażonym w wewnętrzną pamięć RAM jak i setki tysięcy mikroskopijnych, ruchomych luster. Obraz w pierwszej kolejności trafia do procesora, a następnie – kierowany przy pomocy luster - do obiektywu. Samą barwę uzyskuje się natomiast poprzez przepuszczenie światła przez filtr kołowy RGB lub też przez pryzmat.

CRT

Nazwa tego rodzaju technologii to skrót od słów Cathode Ray Tube oznaczający trzy lampy, przez które generowany jest obraz. Każda z nich wyświetla obraz w jednej z trzech barw RGB. W następnej kolejności strumienie światła łączą się ze sobą dając w ten sposób obraz o nasyconych kolorach i bardzo wysokim kontraście.

Light valve

To rodzaj technologii oznaczający projektory z zaworem świetlnym. Light Valve stanowi połączenie LCD i CRT. W efekcie tego rozwiązania otrzymujemy obraz niemalże idealny. Niestety, Light Valle stosowany jest bardzo rzadko ze względu na niezwykle wysokie koszty.

benq

Parametry projektora multimedialnego

Naturalnie przez zakupem projektora multimedialnego należy wziąć pod uwagę parametry, jakimi odznaczać będzie się urządzenie. Istotnym z punktu widzenia użytkownika jest między innymi rozdzielczość, jasność i kontrast, maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu oraz jego format, poziom emitowanego hałasu czy żywotność lampy.

Jeśli chodzi o rozdzielczość to naturalnie im wyższa, tym lepsza. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na wyrazistość emitowanego obrazu. Obowiązujące w chwili obecnej rozdzielczości to:

  1. VGA - 640 x 480
  2. SVGA - 800 x 600
  3. XGA 1024 x 768
  4. SXGA 1280 x 1024
  5. UXGA 1600 x 1200
  6. WXGA (HD Ready) 1280 x 720
  7. HD 1080 (Full HD) 1920 x 1080
  8. WUXGA 1920 x 1200

Warto dodać, że dla potrzeb przeciętnego użytkownika, który ze swojego sprzętu będzie korzystał w warunkach domowych, z powodzeniem wystarczy już rozdzielczość SVGA.

Jasność (mierzona w lumenach - lm) to parametr odnoszący się do użytej w projektorze lampy. Z reguły projektory charakteryzują się jasnością od 1000 do 2000 lm, chociaż w przypadku urządzeń stosowanych przykładowo w centrach konferencyjnych lub salach kinowych, parametr ten może osiągać nawet 12000 lm. Jeśli zaś chodzi o kontrast to jest on po prostu różnicą, jaka ma miejsce między najjaśniejszym, a najciemniejszym wyświetlanym na ekranie projektora punkcie. Obecnie z reguły stosowany jest kontrast o wartości 2000:1 niemniej warto dodać, że im wyższy kontrast tym lepiej, ponieważ emitowany obraz będzie po prostu wyraźniejszy.

Maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu to parametr związany z omówioną powyżej rozdzielczością. W przypadku sprzętów o niższej rozdzielczości maksymalna przekątna wynosić będzie około 80 - 100 cali. Taka przekątna w zupełności wystarczy, jeśli projektor multimedialny będzie używany w warunkach domowych. Co się natomiast tyczy formatu obrazu to parametr ten wyraża iloraz szerokości do wysokości obrazu. Obowiązujące aktualnie standardy przyjmują format 4:3, zaś panoramiczne 16:9 i 16:10.

benq2

Poziom hałasu jest– wbrew pozorom – bardzo istotny i to zwłaszcza dla osób, które swój projektor multimedialny mają zamiar wykorzystywać głównie do oglądania filmów. Komfort seansu zapewni Ci już urządzenie, które nie będzie przekraczało 30 dB, jednak miłośnicy ekologii mogą pokusić się o zakup sprzętu, który będzie emitował hałas nie przekraczający nawet 30 dB.

Żywotność lampy stanowi z reguły przysłowiową „piętę Achillesową” wszystkich projektorów multimedialnych. W zależności od wybranego modelu wahać będzie się ona od 750 do 4000 godzin. Wybrane modele posiadają opcję ekologiczną, dzięki której zmniejszony zostaje pobór prądu i jednocześnie wydłuża się czas działania lampy.

Producenci i ceny

Jeśli chodzi o producentów to wśród polecanych marek warto wymienić między innymi firmy takie jak Barco, Canon, Casio, Epson, Hitachi, LG, Optoma, Panasonic, Runco, Samsung, Sanyo, Sharp czy Sony. Za najtańszy projektor zapłacisz około 1300zł. Jeśli jednak przeznaczysz na sprzęt około 2000zł, to za tę cenę możesz nabyć już dobrej klasy urządzenie gwarantujące oglądanie telewizji czy DVD na 80-calowym ekranie, którego przekątna wynosić będzie około 2m. W przedziale cenowym od 5000zł do 10 000zł znajdują się już projektory emitujące niezwykle płynny obraz, z wysokim kontrastem i głębokimi barwami, natomiast za ponad 10 000zł kupisz sprzęt, który z powodzeniem może być wykorzystywany np. do prowadzenia w pełni profesjonalnych prezentacji.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak kupować projektor