PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jaki Telewizor Kupić? Poradnik Zakupowy Jak Kupować

Jaki Telewizor Kupić? Poradnik Zakupowy Jak Kupować

W dzisiejszych czasach – nawet pomimo faktu znacznego rozpowszechnienia Internetu – telewizor wciąż dla dużej ilości osób stanowi swego rodzaju „okno na świat zewnętrzny”. Niemniej jednak, w dobie obecnych, nowoczesnych rozwiązań technicznych, wybór telewizora może nie być wcale taki prosty. Nowoczesne, płaskie telewizory gwarantują lepszą jakość obrazu i dźwięku. Tylko na co się zdecydować? Kupić model LCD, plazmę, a może LED?

Zobacz także: Rankinging Specjalny Telewizorów

Jeszcze kilka lat temu powszechnie dostępnym modelem był telewizor kineskopowy. Jeśli zaś chodzi o telewizory z płaskim ekranem to ich ceny zdecydowanie przekraczały finansowe możliwości większości osób. Dziś czasy się zmieniły i na taki rodzaj sprzętu pozwolić może sobie już niemalże każdy użytkownik.

Niemniej jednak, z uwagi na duży wybór modeli, przed samym zakupem warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze więc czy nasz sprzęt będzie stał w pomieszczeniu w jasnym czy może w ciemnym? I po drugie jaki sygnał telewizyjny mamy zamiar odbierać w swoim sprzęcie? Czy będzie to telewizja satelitarna, kablowa czy może jeszcze inna?

samsug

Rodzaje płaskich telewizorów

Istnieją trzy główne rodzaje najpopularniejszych, dostępnych w chwili obecnej na rynku telewizorów.

  1. Telewizory LCD
  2. Telewizory plazmowe
  3. Telewizory LED

Telewizory LCD

Najmniejszymi elementami ekranu LCD są tak zwane piksele. Nie emitują one własnego światła i wymagają podświetlenia. Oświetlane są więc za pomocą lamp usytuowanych za ekranem, które z kolei emitują światło zbliżone do białego, a które „rzucane” jest na wielowarstwową płaską strukturę, którą tworzą specjalne filtry, wielobarwne mozaiki oraz ciekłe kryształy.

Zobacz ceny telewizorów LCD >>

Poprzez użycie wspomnianych filtrów możliwe jest więc przygotowanie światła w taki sposób, aby przenikając przez mozaikę barw i trafiając na ciekłe kryształy mogło dość do zmiany jasności wielobarwnych pikseli. Dzięki temu użytkownik ma możliwość regulacji jasności poszczególnych kolorowych pikseli, a tym samym uzyskania pożądanego przez niego obrazu.

Telewizory plazmowe

Piksele matrycy plazmowej wytwarzają z kolei swoje własne światło. Ich działanie opiera się na zasadzie miniaturowych fluorescencyjnych lamp, które świecą w trzech podstawowych barwach RGB. Emisja światła wspomnianych pikseli daje użytkownikowi zjawisko fizyczne, określane mianem „plazmy”.

Zobacz telewizory plazmowe w najlepszych cenach <<

Z racji na fakt, że w ekranie plazmy świecą piksele pokryte luminoforem co bliskie jest działaniu kineskopu, można pokusić się o stwierdzenie, że gama kolorów jakie widzi użytkownik w obu wspomnianych przypadkach jest do siebie zbliżona.

Telewizory LED

To rodzaj sprzętów, których ekrany są podświetlane przy użyciu półprzewodnikowych diod elektroluminescencyjnych – w praktyce są to świecące diody umiejscowione na obrzeżach matrycy. Obraz jaki emitujątelewizory LED jest bardzo wyraźny, a odwzorowanie kolorów i półcieni sprawia wrażenie niemalże realistyczne.

Telewizory LED w najniższej cenie <<

Dodatkową zaletą tego rodzaju sprzętów jest wysoka stabilność obrazu, mniejsze zużycie energii, jak i trwałość, która w porównaniu z trwałością sprzętów w typie LCD wypada o wiele lepiej.

Telewizory 3D

Warto dodać, że oprócz powyżej wymienionych rodzajów telewizorów płaskich, dostępne są również telewizory 3D jak i telewizory laserowe, niemniej jednak jak do tej pory figurują one w ofercie zaledwie kilku firm.

Zobacz telewizorory 3D, wybierz model i ciesz się nowym wymiarem rozrywki!

Dane techniczne

To, na jaką wielkość ekranu się zdecydujemy, zależeć powinno od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz miejsca, w którym postawiony zostanie odbiornik. Wielkość przekątnej obrazu podawana jest calach przy czym 1”= 2,54 centymetra. Telewizory LCD mają ekrany o wielkości od 4” do nawet 70”, sprzęty LED od 11” do 65”, a telewizory plazmowe od 37” do aż 150”. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na obsługiwany przez sprzęt format, a więc czy jest on panoramiczny czy może tradycyjny? Niewłaściwe dopasowanie formatu może bowiem sprawić, że u góry i dołu ekranu pojawią się czarne poziome pasy lub też obraz ulegnie zniekształceniu.

samsung

Wśród innych, wartych uwagi parametrów należy wyróżnić zwłaszcza rozdzielczość matrycy (im większa rozdzielczość, tym wyraźniejszy będzie obraz), współczynnik kontrastu (najlepszy oferują sprzęty LED), jasność (dla telewizorów LED i LEC powinna oscylować w granicach od 400 – 550 cd/m2, a dla plazmowych od 1200 cd/m2 wzwyż), dźwięk w tym moc głośników (nie powinna być mniejsza niż 5 W) i ilość głośników (zaleca się zakup modeli wyposażonych w co najmniej trzy głośniki – dwa standardowe i trzeci niskotonowy) jak i zużycie prądu (do najbardziej energooszczędnych zaliczane są telewizory LED). Nie mniej istotne są również wejścia, czyli złącza analogowe dzięki którym do telewizora będzie można także podłączyć innego rodzaju urządzenia takie jak kamera, magnetowid, laptop, odtwarzacz, tuner telewizji satelitarnej czy kino domowe.

Producenci i ceny

Chociaż w chwili obecnej na rynku jest cała masa różnego rodzaju płaskich telewizorów to jednak warto wybierać sprzęt sprawdzonych firm, ponieważ wówczas mamy pewność, że urządzenie posłuży przez dłuższy okres czasu. Wśród sprawdzonych firm warto wymienić zwłaszcza Funai, LG, Manta, Mitsubishi, Orion, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp czy Sony.

Jeśli zaś chodzi o przedział cenowy, to najtańsze są telewizory LED ponieważ ich ceny rozpoczynają się już od 339 zł, a kończą na około 21 000 zł. Nieco droższe są sprzęty w rodzaju LCD. Tu za najtańszy telewizor zapłacisz około 500zł, a za najdroższy 50 000zł. Ceny telewizorów plazmowych rozpoczynają się od pułapu 1500, zaś sięgnąć one mogą nawet 23 000zł. Na samym końcu znajdują się natomiast wspomniane tylko telewizory w rodzaju 3D. Tutaj ceny najtańszych modeli kształtują się w granicach około 3000zł do nawet 20 000zł. Zdecydowanie najdroższymi, jednakże trudno dostępnymi w chwili obecnej modelami jakie funkcjonują na polskim rynku, są telewizory laserowe, za które trzeba zapłacić aż około 25 000zł.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jaki Telewizor Kupić? Poradnik Zakupowy Jak Kupować