Jak Kupować Okap Kuchenny?

Jak Kupować Okap Kuchenny?

Gotowanie, już samo w sobie, nie należy do czynności najłatwiejszych. Opinię tą z całą pewnością potwierdzą zarówno osoby nie przepadające za zbyt długim spędzaniem czasu w kuchni, jak i prawdziwi miłośnicy kulinariów. Niezależnie bowiem od tego, jakie jest Twoje podejście do domowego przygotowywania posiłków, musisz liczyć się z faktem, że bez dobrego wyposażenia przygotowanie nawet najprostszej potrawy może być związane z dużą ilością dymu, zaparowanymi oknami czy też nieprzyjemnym zapachem tłuszczu. W takim przypadku niezbędny będzie porządny okap kuchenny. Tylko jak taki wybrać i czym kierować się w trakcie zakupu?

Przed zakupem

Przed zakupem okapu do kuchni warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytania, które zdecydowanie ułatwią wybór sprzętu. Po pierwsze, jak duża jest powierzchnia kuchni? Czy jest ona otwarta czy może łączona z innym pomieszczeniem? Czy w kuchni znajduje się bezproblemowy dostęp do szybu wentylacyjnego? Jak bardzo zależy nam na tym, żeby urządzenie było wyposażone w nowoczesne, oryginalne funkcje?

Podział okapów

Podstawowy podział okapów uwzględnia kryterium wykonywanej przez sprzęt pracy. Do wyboru klientów pozostają więc:

 • Wyciągi
 • Pochłaniacze

Wyciągi – ich zadaniem jest zassanie brudnego powietrza i wydalenie go na zewnątrz przez przewód wentylacyjny. Zasada działania uwzględnia więc obieg otwarty.

Pochłaniacze – to sprzęty działające w obiegu zamkniętym. W pierwszej fazie powietrze jest poddawane procesowi oczyszczania z tłuszczy, następnie- przy użyciu filtra bądź też filtrów węglowych - z zapachów i dymu. W ostatniej fazie powietrze powraca ponownie do kuchni.

Jeśli chodzi o koszty związane z użytkowaniem to droższy w eksploatacji będzie pochłaniacz, a to z racji na fakt, że jego użycie wymaga wymiany filtra. To, jak często będziemy zmuszeni wymieniać filtr zależy od tego, jak często gotujemy niemniej jednak zmiana filtra na nowy odbywać powinna się w okresie od 2 do 6 miesięcy. Jej koszt – w zależności od rodzaju wspomnianego filtra – to wydatek oscylujący w okolicach od 20 do nawet 200zł.

Drugim kryterium według którego można podzielić okapy kuchenne są kwestie estetyczne oraz rozwiązania technologiczne. Wówczas okapy podzielić należy na:

 • Przyścienne – montowane przy ścianie, z charakterystycznym kominem w górnej części
 • Wyspowe - montowane do sufitu nad płytą grzewczą, przeznaczone do dużych kuchni z tak zwaną „wyspą” na środku pomieszczenia
 • Teleskopowe - instalowane w zabudowie szafki lub też w jej dolnej części. Dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich powierzchni. Ich włączenie ma miejsce w momencie wyciągnięcia charakterystycznej szuflady, a więc jednoczesnego zwiększenia powierzchni pracy urządzenia.
 • Podszafkowe – także tworzone z myślą o małych powierzchniach; zamontowane zostają bezpośrednio pod szafką kuchenną.
 • Szafkowe – czyli okapy do zabudowy. Estetyczne i wydajne sprzęty w postaci wkładu instalowanego w zabudowę kuchenną.
 • Narożne – montowane w rogu kuchni, na dwóch ścianach.
 • Uchylne – działają podobnie jak okapy teleskopowe. Różnica polega na sposobie instalacji jaki ma miejsce pod skosem.
 • Blatowe – instalowane na powierzchni na której umiejscowiona jest też płyta grzewcza; utrzymują się za pomocą tak zwanego „ramienia”.
 • Rustykalne – odznaczają się designem nawiązującym do stylu antycznych mebli.

okap

Parametry techniczne

Wybierając okap kuchenny na uwadze należy mieć jego parametry techniczne. W pierwszej kolejności należy więc dopasować sprzęt do szerokości kuchenki. W Polsce są trzy przyjęte szerokości stanowiące standard: 60, 70 i 90cm oraz szerokości niestandardowe: 50 i 120cm. Następnie warto wziąć pod uwagę wydajność okapu, która mierzona jest w m3/h. Uzależniona powinna zostać ona od kubatury kuchni w której sprzęt będzie zainstalowany. Takową należy wyliczyć mnożąc przez siebie długość, szerokość i wysokość. Poleca się wybór takiego okapu, który będzie w stanie „zrobić” sześciokrotność kuchni.

Liczba biegów to parametr techniczny, który reguluje prędkości pracy okapu. Im niższy bieg, tym mniejsza siła ssąca. Istnieją dwa sposoby na zwiększanie siły ssącej, a mianowicie sposób skokowy i ciągły, przy użyciu pokręteł bądź też przycisków. Z reguły dostępne na rynku okapy wyposażone są w dwa do czterech biegów. W trakcie gotowania na jednym palniku z reguły w zupełności wystarcza pierwszy bieg.

Najwyższego radzi się używać dopiero w momencie użycia kilku palników czy też palników i piekarnika jednocześnie.

Poziom hałasu to parametr odnoszący się do głośności okapu w trakcie pracy. Głośność dobrej jakości sprzętu nie powinna przekraczać poziomu 50 dB. Na ten typ parametru technicznego powinny zwracać uwagę w szczególności te osoby, których kuchnia jest otwarta, a więc łączona z innymi pomieszczeniami w domu.

Funkcje

W zależności od rodzaju sprzętu, może on być wyposażony w dodatkowe funkcje. Wśród takowych wartymi wymienienia są zwłaszcza dodatkowe oświetlenie użyteczne w przypadku pomieszczeń pozbawionych okien, wyłącznik czasowy, minutnik, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, czujnik czyszczenia czy też sensor zapachu.

Ceny okapów

Ceny okapów rozpoczynają się już od 100zł, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ceny najnowocześniejszych, dostępnych na rynku sprzętów mogą oscylować nawet wokół kwoty 20 000zł. Wśród godnych polecenia producentów wartymi wymienienia są zwłaszcza takie firmy jak Akpo, Polar, Faber, Siemens, Amica, Mastercook, Gorenje, Bosch, Candy, Ciarko czy Electrolux. Ceny uzależnione są z reguły od wielkości i funkcji sprzętu jednak pod uwagę warto wziąć np. takie modele jak 60cm Polar AKS 422 ME podszafkowy w cenie 130zł, okap przyścienny Amica OKC 621 T za 650zł czy wyspowy Faber Cylindra Gloss W 37 w cenie 3300zł. W przypadku sprzętów 90cm godnymi polecenia są modele takie jak szafkowy Siemens LB 75564 za 600zł, wyspowy Mastercook WK Spot 100 X Isla za 2250zł bądź też przyścienny AEG-Electrolux DD 9996-b za 10500zł.

Jakie okapy kuchenne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu okapów kuchennych z 8/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które okapy kuchenne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Akpo WK-4 Nero Eco 60 Akpo WK-4 Nero Eco 60Best of the best!
2Akpo WK-4 Nero Glass 60 Akpo WK-4 Nero Glass 60 Sprawdź sam
3Franke Box FBI 512 Eco GR Franke Box FBI 512 Eco GR Ten ma niezłą cenę!
4Teka TL 6310 Teka TL 6310 Polecany model
5Franke FTC 6032 GR/XS Franke FTC 6032 GR/XS Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Najtańszych Polecanych Okapów

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more