PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Kupować Lodówkę?

Jak Kupować Lodówkę?

Wbrew pozorom zakup jakiegokolwiek sprzętu RTV/AGD nie jest sprawą tak łatwą, jak można by to z początku przypuszczać. Obecnie na rynku dostępna jest bowiem cała masa różnego rodzaju sprzętu, w tym także sprzętu chłodzącego. Czy jednak wybór opcji lodówki jest właściwy? Być może lepiej będzie zdecydować się na urządzenie w rodzaju chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki, zamrażarki, sprzętu w typie side by side , a może French Door?

Przed wyborem sprzętu

Przed samym wyborem sprzętu chłodzącego, warto zadać sobie podstawowe pytania, dzięki którym łatwiej będzie określić rzeczywiste potrzeby oraz parametry techniczne, jakimi powinien cechować się wybierany artykuł. Pierwszą kwestią jest więc ilość osób, jaka będzie korzystać z lodówki. Następnie warto wstępnie sprecyzować, jak duże ilości jedzenia mamy zamiar zamrażać oraz jak długo żywność będzie w lodówce przechowywana. Równie ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego na ulokowanie sprzętu.

Rodzaje sprzętu chłodniczego

Istnieje wiele rodzajów kryteriów, umożliwiających podział sprzętu chłodzącego. Niemniej jednak najpopularniejsze kryterium zakłada podział ze względu na osiąganą przez urządzenie temperaturę. Wówczas wyróżnia się:

  1. Chłodziarki
  2. Zamrażarki
  3. Chłodziarko-zamrażarki
  4. Chłodziarko-zamrażarka w rodzaju French Door

lodówka

Chłodziarki

Chłodziarki to sprzęty przeznaczone do krótkoterminowego przechowywania świeżej żywności. Temperatura, jaką osiągają chłodziarki oscyluje w okolicach od +2 do +8°C. Warto dodać, że wybrane modele z wyższych półek posiadają specjalną komorę niskich temperatur lub też zamrażalnik. Ceny tego rodzaju sprzętów rozpoczynają się już od 400zł.

Zamrażarki

Zamrażarki, podobnie jak chłodziarki, są sprzętami jednodrzwiowymi. Różnica pomiędzy urządzeniami polega jednak na tym, że przeznaczone są one do długoterminowego przechowywania żywności. Osiągają one temperaturę do -26°C, a ich ceny zaczynają się od 600zł.

Chłodziarko-zamrażarki

Chłodziarko-zamrażarki posiadają dwie komory: chłodniczą (temp. od +2 do +8°C ) oraz zamrażania (temp. od -6 do -26°C). Ich ceny rozpoczynają się od około 700 zł. W sklepach dostępne są chłodziarko-zamrażarki typu side by side. Ten rodzaj sprzętu w ujęciu europejskim stanowią dwa urządzenia które są od siebie niezależne. Mają one oddzielne zasilanie, różnić mogą się także powierzchnią. Ich ceny rozpoczynają się od ok. 700 zł.

Chłodziarko-zamrażarka typu French Door

Chłodziarko-zamrażarka typu French Door różni od sprzętu side by side tym, że w ich wnętrzu nie ma słupka oddzielającego. O ile chłodziarko-zamrażarki side by side niekoniecznie muszą składać się z chłodziarki i zamrażarki, o tyle w przypadku typu French Door chłodziarka zawsze znajduje się w górnej części urządzenia, a zamrażarka w dolnej. Chłodziarko-zamrażarki typu French Door to z reguły modele trzy- lub czterodrzwiowe. Ich ceny rozpoczynają się od 4500 zł.

lodówka 2

Parametry techniczne

W przypadku, kiedy określony zostanie już typ preferowanego urządzenia, następną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę są parametry techniczne. Najważniejsze z nich to:

  1. Klasa efektywności energetycznej
  2. Klasy klimatyczne
  3. Możliwość utrzymywania temperatury bez zasilania
  4. Możliwość zamrażania
  5. Ilość agregatów i termostatów

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej określa ilość zużytej przez sprzęt energii w ciągu jednego roku, w porównaniu do standardowego urządzenia tego rodzaju, którego zużycie normują przepisy. Obowiązująca klasyfikacja to przedział od A++ do G. Warto dodać, że urządzenia w zależności od rodzaju posiadają minimalny poziom efektywności. Chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki i zamrażarki szufladowe posiadają klasę energetyczną C, a zamrażarki skrzyniowe - klasę energetyczną E. Warto dodać, że im wyższa klasa efektywności, tym mniejsze zużycie energii.

Klasy klimatyczne

Klasy klimatyczne określają normy i wysokość temperatury w jakich powinno działać urządzenie. W przypadku złego doboru klasy klimatycznej sprzęt może działać gorzej i zużywać przy tym większą ilość energii. Klasy określa się z uwzględnieniem klimatu i obejmują one klasę tropikalną - T ( +18°C do +43°C), subtropikalną - ST (+18°C do +38°C), normalną - N (+16°C do +32°C) i subnormalną - SN (+10°C do +32°C).

Możliwość utrzymywania temperatury bez zasilania

Możliwość utrzymywania temperatury bez zasilania zależy od danego modelu urządzenia. W zależności od typu sprzętu oraz od producenta, czas utrzymania temperatury bez zasilania może wynosić: w chłodziarkach z komorą zamrażania od 2 do 10 godzin, w chłodziarko-zamrażarkach od 3 do 32 godzin , w zamrażarkach od 12 do 124 godzin.

Możliwość zamrażania

Możliwość zamrażania odnosi się do ilości kilogramów, jakie można zamrozić w ciągu jednej doby. W chłodziarkach z komorą zamrażania wynosi ona ok. 2kg, w chłodziarko-zamrażarkach od 2 do 15kg, a w zamrażarkach od 8 do 25 kg.

Ilość agregatów i termostatów

Z reguły w urządzeniach chłodniczych występuje jeden agregat i jeden termostat. Sprzęt z dwoma agregatami przyda się osobom, które mają zamiar korzystać z zamrażalnika przez kilka miesięcy w roku. Ten rodzaj sprzętu posiada także dwa termostaty, dzięki którym możliwa jest regulacja temperatury w każdej z komór sprzętu.

Dostępne funkcje i wyposażenie

Nowoczesne sprzęty chłodzące mają całe szeregi użytecznych funkcji i rodzajów wyposażenia. Wśród najciekawszych z funkcji warto wymienić możliwość automatycznego odszraniania w komorze chłodzącej, system No Frost uniemożliwiający osadzanie się szronu i lodu na zamrażarce, system Multi-Airflo wyrównujący temperaturę wewnątrz sprzętu czy też możliwość szybkiego zamrażania. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie to godnymi rozważenia są dodatki takie jak automatyczne sterowanie temperaturą, obustronny montaż drzwi, komory służące do dłuższego przechowywania żywności, kostkarka do lodu czy też powłoka antybakteryjna. Warto dodać, że w modelach droższych nierzadko spotyka się tak zwane wyposażenie dodatkowe. Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki posiadają w zestawie dodaną przykładowo tacę do zamrażania owoców lub warzyw, która przyda się osobom lubiącym zjeść świeże owoce zimą, barek do napojów, do którego możemy się dostać bez konieczności otwierania chłodziarki, a nawet… wbudowany dyktafon.

Producenci i ceny

Z reguły niemal każdy producent posiada w swojej ofercie wszystkie rodzaje omówionego powyżej, sprzętu chłodzącego. Godnymi polecenia są jednak firmy takie jak Baumatic, Electrolux, AEG-Electrolux, Bosh, Candy, De Dietrich, Siemens, Liebherr czy Zanussi. Jeśli natomiast chodzi o ceny, to są one uzależnione zarówno od rodzaju urządzenia chłodniczego, jak i od jego wyposażenia. Niemniej ceny chłodziarek rozpoczynają się już od 500zł, ceny zamrażarek od 600zł, a chłodziarko – zamrażarek od 700zł. Do najdroższych należą natomiast chłodziarko - zamrażarki typu side by side, których ceny rozpoczynają się od 3000 zł i chłodziarko-zamrażarki typu French Door, za które trzeba zapłacić minimum 5000 zł.

Jakie lodówki wolnostojące są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu lodówek wolnostojących z 11/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które lodówki wolnostojące warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Samsung RB 29 FERNDSS Samsung RB 29 FERNDSSBest of the best!
2Bosch KGV36KL32 Bosch KGV36KL32 Sprawdź sam
3Samsung RB31FERNBSA Samsung RB31FERNBSA Ten ma niezłą cenę!
4Samsung RB37J5925SS Samsung RB37J5925SS Polecany model
5Samsung RB29FDRNDSA Samsung RB29FDRNDSA Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 30 Najpojemniejszych Lodówek na Rynku!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more