PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wybieramy ekspres do kawy

Wybieramy ekspres do kawy

Wypijasz ją codziennie i to właśnie ona jest w stanie skutecznie postawić Cię na nogi, a nawet zatrzeć ślady zmęczenia po nieprzespanej nocy. Mowa oczywiście o filiżance dobrej, aromatycznej kawy. Ale kawa kawie nierówna. Jeśli więc pragniesz wypijać każdego dnia, w zaciszu własnego domu kawę, która smakować będzie tak, jakby była przyrządzona w prawdziwej włoskiej restauracji, to już dziś powinieneś pomyśleć o tym, jakiego rodzaju ekspres do kawy sprosta w najwyższym stopniu Twoim wymaganiom.

Kilka pytań – na dobry początek

Jeszcze zanim przystąpisz do oglądania ekspresów do kawy, warto abyś w pierwszej kolejności odpowiedział sobie na kilka pytań, które umożliwią Ci właściwe dopasowanie konkretnego produktu do Twoich indywidualnych potrzeb. Po pierwsze więc określ to, jaką kawę najbardziej lubisz pić: parzoną w tradycyjny sposób, niczym z kawiarni, a może wolisz, aby sprzęt był w stanie przyrządzić kilka typów kawy jednocześnie? W następnej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, jaką rolę odgrywa dla Ciebie sam czas przyrządzania napoju?

Rodzaje urządzeń

Istnieją różne typy ekspresów do kawy. Dzielą się one na:

  • Ekspresy przelewowe
  • Ekspresy ciśnieniowe
  • Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

Ekspresy przelewowe

To urządzenia przeznaczone zwłaszcza dla miłośników tak zwanej kawy „po turecku”, czyli po prostu zalewanej wrzątkiem. To najprostszy rodzaj ekspresu działający na takiej zasadzie, że woda gotowana jest w oddzielnym pojemniku wyposażonym w grzałkę, a dalej przelana zostaje ona przez filtr z kawą by ostatecznie znaleźć się w specjalnym, żaroodpornym dzbanku lub też w stalowym termosie. Do zalet ekspresów przelewowych zaliczyć należy dużą pojemność (od 0,3 do 2 litrów) i długie utrzymywanie wymaganej temperatury (nawet do 4 godzin). Ekspresy przelewowe mają jednak również swoje wady. Proces przygotowania napoju jest długi i pracochłonny, a ponadto serwowany napój zawiera ciężko przyswajalne składniki takie jak m.in. substancje gorzkie oraz szkodliwe dla organizmu kwasy. Cena ekspresu przelewowego waha się od 40 do 700 złotych.

Wybieramy ekspres do kawy

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe charakteryzują się tym, że w ich wnętrzu gorąca woda jest tłoczona przez kawę pod ciśnieniem. Proces ten umożliwia skrócenie czasu kontaktu kawy z wodą, co z kolei umożliwia większą kontrolę procesu parzenia, a tym samym rozpuszczenie w wodzie substancji takich jak m.in. tłuszcze, cukry oraz proteiny. Dzięki takiemu działaniu ekspresu ciśnieniowego to właśnie w fusach kawy zgromadzona zostaje zdecydowana większość gorzkich aromatów oraz substancje drażniące ścianki ludzkiego żołądka. Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na kawiarki (ekspres niskociśnieniowy, możliwy do kupienia już nawet za około 30 złotych), ekspresy ręczne (kolbowe, dźwigniowe. Ceny tego rodzaju modeli wahają się od około 100 złotych do nawet 4500 złotych), ekspresy automatyczne (pełna automatyzacja urządzenia niemalże w 100% odciąża użytkownika od konieczności uczestniczenia w procesie parzenia kawy. Ceny tego rodzaju sprzętu wahają się do 400 złotych do nawet 23 000 – 28 000 złotych) i ekspresy kapsułkowe (użycie sprzętu wymaga specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą. Ceny modeli kształtują się w przedziale cenowym od 300 złotych do 400 złotych)

Wybieramy ekspres do kawy

Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

Ten rodzaj urządzeń umożliwia użytkownikowi zarówno przyrządzenie kawy w systemie przelewowym, jak i w systemie ciśnieniowym. Koszt tego rodzaju urządzenia waha się od około 130 do 700 złotych.

Wybieramy ekspres do kawy

Parametry

W przypadku ekspresów ciśnieniowych pod uwagę należy wziąć – jak już sama nazwa na to wskazuje - ciśnienie ekspresu. Może ono wynosić od 3 do 19 bar. Moc od 12 do 19 bar stanowi standard w przypadku ekspresów ręcznych jak i automatycznych. Następnym parametrem na jaki należy zwrócić swoją uwagę jest moc grzałki. Parametr ten określa to, z jaką szybkością nagrzewa się woda służąca do przyrządzania napoju. Im większa moc grzałki, typ szybciej sprzęt będzie gotowy do pierwszego użycia od razu po włączeniu urządzenia. W ostatniej kolejności warto zainteresować się tym, w jakie filtry jest wyposażony nasz ekspres. Sprzęty automatyczne są z reguły wyposażane w filtry wodne (np. filtr antychlorowy, którego zadaniem jest usunięcie z wody brzydkiego zapachu i posmaku lub też filtr węglowy, który z kolei oczyszcza wodę z bakterii).

Funkcje dodatkowe

Wybierając ekspres do kawy warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie zostało wyposażone urządzenie. Wśród tych szczególnie wartych uwagi należy wymienić między innymi wyświetlacz LCD, dzięki któremu na ekranie pojawiają się wybrane funkcje jak i informacje o konieczności opróżnienia pojemnika z fusami czy wymiany filtra; system aroma whirl plus, czyli tak zwane „wirowanie” aromatu dzięki któremu przyrządzany napój staje się o wiele bardziej aromatyczny; funkcja Thermocream dzięki które kawa staje się gęsta i znacznie bardziej kremowa; system milk whirl umożliwiający bezproblemowe uzyskanie spienionej piany idealnie nadającej się do cappuccino i latte; system samozasysania self-priming chroniący sprzęt przed samo zapowietrzeniem; idealna zwłaszcza dla osób zabieganych funkcja samooczyszczania dzięki której codzienne mycie ekspresu przestaje być już konieczne, ponieważ sprzęt oczyści się zupełnie samodzielnie i to po użyciu zaledwie jednego przycisku!

Wybieramy ekspres do kawy

W jakiej marki ekspres do kawy zainwestować?

Naturalnie w chwili obecnej na rynku bardzo duża ilość producentów sprzętów z rodzaju RTV i AGD oferuje ekspresy do kawy. Niemniej jednak w polskich sklepach dostępne są także wyroby firm, których swego rodzaju specjalność stanowi właśnie produkcja ekspresów do kawy oraz kawowych akcesoriów i to właśnie ich produkty są wyrobami najbardziej godnymi polecenia. Wśród wspomnianych firm wymienić należy więc zwłaszcza producentów takich jak AEG, Ascaso, De Longhi, Gaggia, Jura, Krups, Saeco czy też Zelmer.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Wybieramy ekspres do kawy