PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wybieramy smartfon

Wybieramy smartfon

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne. To rodzaj sprzętu, dzięki któremu możesz mieć jednocześnie stały dostęp do swojego konta założonego na portalu społecznościowym, możliwość kontroli notowań giełdowych czy też różnego rodzaju, użytecznych aplikacji. Warto dodać, że wybrane modele posiadają także wbudowane funkcje GPS czy też kamery. Niemniej jednak w chwili obecnej na rynku dostępna jest bardzo duża ilość różnego rodzaju smartfonów. Czy w takim razie wiesz, na jakie urządzenie powinieneś się zdecydować?

Rodzaje smartfonów

O ile innego rodzaju sprzęty RTV można z łatwością podzielić na odpowiednie rodzaje pod względem sposobu montażu czy konkretnych funkcji, o tyle smartfony dzielą się raczej ze względu na indywidualne potrzeby użytkownika. Wówczas wyróżniane są sprzęty:

  • Biznesowe
  • Rozrywkowe
  • Uniwersalne

Urządzenia biznesowe

Jeśli chodzi o smartfony biznesowe są to urządzenia wyposażone w klawiaturę QWERTY. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że umożliwiają one użytkownikowi szybkie i bezproblemowe tworzenie dokumentów tekstowych, odbieranie i pisanie e-maili oraz dostęp do Internetu. Poza tym smartfony biznesowe powinny być wyposażone w rozbudowany pakiet aplikacji uwzględniających narzędzia takie jak m.in. kalkulator, przelicznik walut, terminarz z możliwością ustawiania alarmu, dyktafon oraz tak przydatne każdemu człowiekowi biznesu, połączenia konferencyjne.

Wybieramy smartfon

Urządzenia rozrywkowe

Jeśli szukasz urządzenia w rodzaju smartfona, którego głównym zadaniem będzie dostarczenie Ci rozrywki to wybierz sprzęt charakteryzujący się dużym, dotykowym wyświetlaczem, a najlepiej takim, którego przekątna będzie wynosiła co najmniej 3,2 cala. Ważne jest także to, aby smartfon rozrywkowy był zgodny ze standardem DLNA. Dzięki temu będziesz miał możliwość korzystania z zasobów całej domowej sieci właśnie za pośrednictwem Twojego smartfona. Niemniej ważna jest funkcja bezprzewodowego łączenia się z Internetem możliwa za pośrednictwem odbiornika WiFi lub też sieci 3G.

Wybieramy smartfon

Urządzenia uniwersalne

Smartfony należące do rodzaju sprzętów uniwersalnych stanowią swego rodzaju połączenie urządzeń biznesowych oraz rozrywkowych. Charakteryzują się one zarówno wysokimi parametrami, dużym dotykowym ekranem jak i wspomnianą już powyżej klawiaturą QWERTY. Warto dodać, że sprzęty uniwersalne powinny zarówno odtwarzać formaty muzyczne i wideo, jak i umożliwiać użytkownikowi obsługę niezbędnych w każdej pracy, użytecznych aplikacji biurowych.

Wybieramy smartfon

Parametry smartfonów

Naturalnie wybierając urządzenie odpowiednie do Twoich potrzeb, pod uwagę powinieneś brać parametry danego modelu. W przypadku smartfonów należy zwrócić uwagę na procesor, ponieważ im wyższą częstotliwością taktowania się on odznacza tym sprawniej będzie Ci się korzystało ze swojego sprzętu. W chwili obecnej wspomniana częstotliwość taktowania wynosi od 500 MHz do nawet 1 GHz.

Podobnie jak w przypadku procesora, tak i w wypadku pamięci RAM istnieje zasada, że im pamięć wyższa, tym praca na urządzeniu staje się łatwiejsza. W chwili obecnej za panujący standard uznawana jest pamięć wynosząca co najmniej 512 MB.

Przekątna i rozdzielczość ekranu stanowi priorytet zwłaszcza dla osób poszukujących smartfona typowo rozrywkowego. W zdecydowanej większości dostępnych urządzeń stosowane są więc dotykowe ekrany LCD przy czym koniecznie należy dodać, że minimalna przekątna ekranu nowoczesnego smartfona musi wynosić około 2,5 cala.

Wybierając swój sprzęt nie zapomnijmy również zadbać o to, aby odznaczał się on dużą pojemnością baterii (takowa waha się z reguły w granicach 1200 – 1900 mAh) jak i odpowiadającą Twoim indywidualnym potrzebom, wagą i rozmiarami. Warto dodać, że sama waga smartfona wynosi z reguły od 120 do mniej więcej 160 gramów.

Twoje multimedia

Każdy smartfon powinien zawierać w sobie kilka funkcji różnych urządzeń. Wśród najistotniejszych z nich wartymi wymienienia są zwłaszcza aparat fotograficzny (jego rozdzielczość powinna wynosić co najmniej 5 mln pikseli), kamera wideo (obecnie za standard uważany jest zapis w rozdzielczości 480 pikseli), odtwarzacz audio i wideo (dzięki niemu możliwe jest bezproblemowe oglądanie filmów i słuchanie muzyki) oraz radio (niestety nie wszystkie z dostępnych urządzeń posiadają wspomnianą opcję, dlatego też przed samym zakupem warto jest sprawdzić czy wybrany model, aby na pewno został właśnie w radio wyposażony).

Poza wyborem funkcji podstawowych użytkownik ma do wyboru pakiet funkcji dodatkowych. W kwestii dodatków wartymi wzięcia pod uwagę jest więc wbudowany GPS, akcelerometr, który dostosowuje wyświetlanie obrazu do ustawienia ekranu, kompas cyfrowy, czujnik zbliżeniowy (funkcje ekranu dotykowego w chwili prowadzenia rozmowy) oraz czujnik oświetlenia (dostosowuje moc podświetlenia ekranu do panujących warunków oświetleniowych).

System operacyjny

Naturalnie w każdym smartfonie zainstalowany jest jeden, konkretny system operacyjny. Wśród najpopularniejszych, stosowanych systemów operacyjnych wyróżnić należy zwłaszcza systemy takie jak między innymi Android, Symbian, Windows Phone (Mobile), iOS (iPhone) jak również BlackBerry. Warto dodać, że w przypadku urządzeń biznesowych dobrze sprawdzi się Windows Phone 7 i BlackBerry, a dla sprzętów służących do rozrywki polecany będzie natomiast Android lub Symbian.

Wybieramy smartfon

Producenci i ceny

Oczywiście na polskim rynku dostępne są smartfony różnych producentów, jeśli jednak zależy Ci na dobrej jakości wybieranego sprzętu to radzimy Ci zainwestować w sprzęty takich firm jak Acer, Apple iPhone, BlackBerry, Dell, HTC, Hyundai, LG, Motorola, Nokia, Samsung bądź też Sony Ericsson. Jeśli zaś chodzi o ceny to – niestety – są one dosyć wysokie. Za nowoczesne modele smartfonów zmuszony będziesz bowiem zapłacić od 2000 do nawet 3000 zł. Niemniej jednak z powodzeniem możesz postawić również na sprzęty nieco tańsze. Wówczas ich cena może wahać się od około 300zł do 1500 zł.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more