PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Netbook idealny

Netbook idealny

Netbook jest urządzeniem dla ludzi w ciągłym ruchu, którzy nieustannie potrzebują dostęp do Internetu. Mini-laptop świetnie sprawdzi się współpracując z domowym PC, lub komputerem w pracy. Netbook przyda się również w podróży i na wakacjach. Jaki model sprosta naszym oczekiwaniom? Czym należy się kierować wybierając netbooka dla siebie?

Termin „Netbook” istnieje już od ponad dziesięciu lat i oznacza mały, przenośny komputer osobisty, przeznaczony do przeglądania Internetu.

Rozmiar ekranu netbooka mieści się w przedziale od 9-ciu do 12,1 cali, najczęściej przyjmując wartość 10,1”.
Możemy znaleźć urządzenia pracujące na systemie operacyjnym – Linux, Windows Mobile, czy Windows 7, jednakże najczęściej spotkamy się z Windowsem XP, wypartym pod koniec ubiegłego roku, przez Windows 7 Starter. Należy też pamiętać, że netbooki dostępne są najczęściej z preinstalowanymi systemami operacyjnymi, co niesie za sobą pewne ograniczenia.
Dyski twarde tych mini-laptopów posiadają pojemność ok. 200 GB, co w zupełności wystarcza, biorąc pod uwagę relatywnie niską rozdzielczość netbooków (filmów).
To, co jest jednak najważniejsze, w tych urządzeniach, to łatwość i uniwersalność komunikacji, aczkolwiek rzadko trafimy na netbooka wyposażonego w napęd optyczny - są one po prostu zbyteczne.

netbook

Oto kilka podstawowych funkcji, które powinien spełniać nasz mały komputer, by z godnością nazywać się "Netbookiem". Są to przede wszystkim:

  • wytrzymała bateria
  • minimalna waga
  • kompatybilność
  • komunikacja bezprzewodowa


Są to elementarne aspekty funkcjonalne, którym należy się przyjrzeć, wybierając urządzenie dla siebie.

netbook

Bateria

Z baterią, sprawa jest wyjątkowo prosta – im więcej mAh – tym lepiej. Istnieją modele wytrzymujące w granicach 10 godzin, a nawet więcej - jak chociażby MSI Wind U160, jednakże typowe 5, 6 h pracy powinno nas usatysfakcjonować.

Waga

W przypadku masy i gabarytów netbooka, jest oczywiście odwrotnie, im mniej – tym lepiej, i co ważne tyczy się to również akcesoriów. Zdarzają się naprawdę małe i zgrabne modele, z ogromnymi zasilaczami i całymi metrami kabli, w zestawie. Jeżeli ten aspekt jest dla Ciebie najważniejszy, przyjrzyj się modelom Eee PC Seaschell - Asus'a.

netbook

Kompatybilność

Netbooki, w kategorii „komputery” mieszczą się gdzieś pomiędzy notebookami, a smartfonami, muszą być możliwie jak najbardziej kompatybilne. Im więcej złącz, slotów i gniazd – tym lepiej. Szanujący się netbook powinien mieć co najmniej dwa złącza USB, wyjście VGA, uniwersalny czytnik kart, LAN i wejście oraz wyjście audio. Dobrze wyposażony model będzie miał również złącze HDMI, eSATA i cyfrowe gniazdo audio.

Komunikacja bezprzewodowa

Głównym zadaniem tych małych urządzeń jest zapewnić nam dostęp do Internetu wszędzie i jak najtaniej. Wi-Fi w technologii b/g jest warunkiem koniecznym, nowsze modele posiadają już szybszy standard„n” (prędkości rzędu 100 - 300 Mb/s), warto na to zwrócić uwagę. Kolejnym aspektem łączności ze światem jest modem 3G. Umożliwia połączenie się z siecią w dowolnym miejscu dzięki komunikacji GPRS, EDGE i UMTS. Niestety, znaleźć go można tylko w nielicznych modelach, co jest nieco sprzeczne z ideą tych mini-laptopów. Można oczywiście zaopatrzyć się w modem zewnętrzny – wpinany na USB, ale po pierwsze - anteny 3G wbudowane w urządzenie są zdecydowanie mocniejsze, a po drugie - fatalnie się taki modem prezentuje, bezwzględnie odstając od naszego miniaturowego komputera.

netbook

Podobnie jak w przypadku rzadko występującego modułu na kartę SIM (modemu 3G), można znaleźć netbooki wyposażone w antenę GPS. Wystarczy zainstalować dowolne mapy nawigacyjne współpracujące z naszym systemem i możemy ruszać w trasę. Standardowy netbook jest oczywiście zbyt duży, by pełnić funkcję nawigacji samochodowej, ale w sytuacji, gdy takowa zawiedzie, możemy na niego liczyć.

Pozostałe aspekty, takie jak design, kolor, układ klawiatury i jakość wykonania najlepiej sprawdzić osobiście. Netbook nie jest urządzeniem, które można wybrać przez Internet. Jeżeli mamy być z niego zadowoleni, najlepiej jest zaprzyjaźnić się z nim, na sklepowej półce.

blog comments powered by Disqus