PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Idealny notebook do pracy

Idealny notebook do pracy

Kupno notebooka do pracy teoretycznie może być zadaniem dosyć prostym. Wystarczy wejść do sklepu i wybrać któryś model w odpowiadającej nam cenie. Czasami możemy podeprzeć się dodatkowo opinią sprzedawcy. Jednak w tym momencie warto zadać sobie pytanie, czy taki wybór sprzętu da nam stu procentową gwarancję, że notebook spełni całkowicie nasze oczekiwania. Ciężko sobie wyobrazić korzystanie z notebooka, który będzie sprawiał nam więcej nerwów niż sama praca którą wykonujemy. Dlatego warto przed kupieniem laptopa dokładnie przemyśleć jakie mamy wobec niego wymagania. W artykule przedstawimy kilka parametrów, które oprócz samej ceny, są najważniejsze przy wyborze idealnego notebooka do pracy.

Na jaki rozmiar notebooka się zdecydować?

Przekątna ekranu, a tym samym rozmiar całego notebooka ma istotne znaczenie i jest ściśle powiązany z tym czym się zajmujemy w pracy. Jeżeli nasza praca jest w głównej mierze mobilna warto zastanowić się czy nie kupić sprzętu o przekątnej między 8 - 11 cali. Taki notebook o małych wymiarach jest przy tym bardzo lekki i możemy go łatwo schować np. do teczki. Dodatkowym plusem laptopów o małych rozmiarach, jest długi czas pracy na baterii. Jeżeli nasze stanowisko wymaga od nas długiej pracy w terenie, jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie zawsze możemy mieć łatwy dostęp do źródła zasilania. W małych notebookach czas pracy na baterii może wynosić nawet 12 godzin.

Jeżeli nasza praca wymaga od nas długiego korzystania z notebooka warto zastanowić się nad kupnem sprzętu o większych wymiarach. Taki sprzęt dalej jest mobilny, ale wygodniej się na nim pracuje. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się notebook z 15 calową matrycą. Ekran 13-calowy, może być rozwiązaniem trochę za małym. Wszystko tak naprawdę zależy od tego czym się zajmujemy, więc osoby pracujące np. z grafiką będą szukać raczej rozwiązań 17 calowych. Dzięki większemu wyświetlaczowi, nasze oczy nie zmęczą się tak szybko. Pomimo większego ekranu, producenci notebooków starają się tutaj również maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii.

notebook

Jakie parametry wewnętrzne powinien mieć idealny notebook do pracy?

Najważniejszymi parametrami notebooka jest procesor, karta graficzna, pamięć RAM i twardy dysk. Procesor jest sercem każdego komputera i tak naprawdę to od niego zależy szybkość obliczeń. Jeżeli nasza praca wymaga od nas wykonywania dużej ilości działań w specjalistycznych programach, warto wybrać sprzęt z dobrym procesorem. Obecnie coraz ciężej określić który procesor jest lepszy, dlatego warto zapoznać się z różnymi testami i rankingami dostępnymi w internecie.

Pamięć RAM jest ważna ponieważ dzięki niej możemy wykonywać pewną ilość zadań na komputerze. Dlatego dobrze jest zainwestować w sprzęt mający od 2 do 4 GB pamięci RAM. Pozwoli nam to na optymalną pracę, bez tracenia nerwów, że coś nam wolno działa.

Kolejną ważną kwestią jest wielkość dysku twardego. Musimy się zastanowić czy praca, która wykonujemy wiąże się z przechowywaniem dużej ilości danych na komputerze. Jeżeli tak jest, lepiej od razu zainwestować w sprzęt z dużym dyskiem twardym, niż później zastanawiać się nad kupieniem np. dodatkowego dysku zewnętrznego.

Jeżeli wykonujemy pracę biurową najprawdopodobniej nie będziemy potrzebowali karty graficznej o dużych możliwościach. Mocne karty graficzne przydają się najczęściej do gier lub renderowania grafiki 3D.

Jakie wyposażenie dodatkowe powinien mieć notebook?

Oprócz wymienionych wyżej parametrów, przy wyborze idealnego notebooka do pracy warto zwrócić uwagę jakie dodatkowe możliwości oferuje sprzęt. Jeżeli nasza praca wymaga od nas np. komunikowania się przez Skype, warto wybrać model z wbudowanych mikrofonem i kamerą. Obecnie większość notebooków oferuje taką funkcję. Warto również zwrócić uwagę na ilość gniazd USB. Dobrze, żeby notebook miał ich dużo, żeby nie podłączać co rusz innych urządzeń do jednego gniazda. Dobrze by było, żeby notebook posiadał czytnik kart flash. Jest to obecnie bardzo popularny sposób wymiany danych. Jeżeli na naszym stanowisku zajmujemy się pracą z filmami, dobrze jest żeby do ich zgrywania notebook posiadał gniazdo fire-wire. Pozwala to na szybką transmisję danych. Obecnie wielką popularnością cieszą się gniazda HDMI, które pozwalają na podłączenie notebooka do telewizora i wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. Gniazdo może być przydatne, np. kiedy w pracy pokazujemy prezentację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę ?

Na pewno kwestią wartą uwagi jest sam system operacyjny. Najczęściej w pracy wykorzystuje się system Windows, czasami inne np. system Mac OS. Wszystko zależy od programów, które będą nam potrzebne w pracy.

Na koniec chcemy zwrócić jeszcze uwagę na jeden parametr, często nie brany pod uwagę. Mianowicie chodzi tutaj o poziom hałasu i temperaturę. Warto sprawdzić różne testy, żeby dowiedzieć się jaką temperaturę generuje dany model notebooka. Na pewno praca na komputerze, który nagrzewa się do niewiarygodnie wysokich temperatur nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego idealny notebook do pracy powinien charakteryzować się możliwie najniższym poziomem hałasu i temperatury.

blog comments powered by Disqus
Idealny notebook do pracy