PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Wybieramy kamerę cyfrową

Wybieramy kamerę cyfrową

Dawniej, aby utrwalić konkretną chwilę czy też całą uroczystość, zmuszeni byliśmy do robienia zdjęć za pomocą tradycyjnego aparatu fotograficznego na kliszę, lub też do wynajęcia kamerzysty. Na szczęście tamte czasy mamy już dawno za sobą i dziś – w celu zatrzymania na dłużej upragnionych momentów – każdy może użyć własnej kamery, która nie tylko, że nie będzie zajmowała dużo miejsca, ale ponadto umożliwi ona zapis obrazu na naprawdę wysokim poziomie. Tylko, czym należy kierować się przy wyborze kamery cyfrowej? Na jakie parametry zwracać uwagę, aby zakupiony przedmiot w stu procentach sprostał naszym indywidualnym wymaganiom?

Przed zakupem, czyli kilka pomocnych pytań

Jeszcze przed samym zakupem kamery cyfrowej, warto zadać sobie kilka pytań i tym samym dokładniej sprecyzować własne potrzeby i oczekiwania względem wybieranej kamery. W ten sposób uzyskujemy pewność, że zakupiony sprzęt nie rozczaruje nas na przykład, po tygodniu użytkowania. Co w takim razie mamy zamiar filmować? Czy nasza kamera ma wykazywać się wysokim poziomem mobilności? Czy będzie ona użytkowana na przykład w celu filmowania życia podwodnego świata? Jak wysoki jest poziom naszych umiejętności; czy zasługujemy już na miano niemalże profesjonalnego filmowca czy może dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z kamerą cyfrową?

Rodzaje kamer cyfrowych

Ze względu na poziom posiadanych przez użytkownika umiejętności, kamery cyfrowe dzielone są na:

  • amatorskie
  • półprofesjonalne
  • profesjonalne


Warto dodać, że w chwili obecnej na rynku dostępne są także minikamery, stanowiące jednak sprzęt występujący zdecydowanie bardziej w roli gadżetu, a więc na przykład kamery ukryte w długopisie czy nawet krawacie. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe, wymienione powyżej typy kamer, to w dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu kamer amatorskich. Jest to najpopularniejszy rodzaj kamer i to właśnie one powinny być wybierane przez indywidualnych użytkowników. Pozostałe typy sprzętów dedykowane są bowiem dla ludzi takich jak zawodowi operatorzy czy też do potrzeb przemysłu filmowego.

Wybieramy kamerę cyfrową

Parametry kamery cyfrowej

Wśród najważniejszych parametrów kamery cyfrowej, podczas zakupu pod uwagę powinieneś wziąć zwłaszcza parametry takie jak rozdzielczość obrazu, matryca i jej czułość, ogniskowa obiektywu, zoom optyczny bądź też zoom cyfrowy, jasność obiektywu, nośnik i jego pojemność oraz rozmiar i wagę urządzenia.

Jak do tej pory większość dostępnych kamer funkcjonowała jako zapis SD (Standard Definition) w rozdzielczości 768 x 576 pikseli. Obecnie jednak dostępne są również urządzenia o zapisie HD Ready lub Full HD. HD Ready to rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, a Full HD to 1920 x 1080 pikseli. Jeśli stawiasz na jakość, to polecanym zapisem będzie przynajmniej format HD Ready. Jeśli chodzi o matryce to w kamerach cyfrowych instalowane są różne typy matryc w tym CCD, 3CCD, MOS, CMOS, 3MOS. MOS i CMOS, które odczytują obraz z każdego piksela, by po ich połączeniu utworzyć cały obraz. CCD odczytuje całą matrycę przy czym cyfra trzy umieszczona przy modelu matrycy oznacza, że użyto w niej trzech przewodników danego rodzaju co z kolei skutkuje lepszym odwzorowaniem barw. Jeśli chodzi o czułość matrycy to takowa jest podawana w luksach. Naturalnie im mniej luksów, tym czułość sprzętu wyższa. Ogniskowa obiektywu odpowiedzialna jest natomiast za szerokość kadru i powiększenie. Składa się ona z dwóch wartości przy czym należy zwracać uwagę na to, aby jej dolna wartość była jak najniższa. Kolejny parametr – jasność obiektywu – określa stopień otwarcia przysłony. W nowoczesnych kamerach wartość pełnego otwarcia przysłony wynosi 1.5 – 2.0. Im wartość niższa – tym lepsza kamera cyfrowa. Nośnik decyduje natomiast o długości nagrania. Używane w chwili obecnej nośniki to kasety miniDV, dyski DVD, twarde dyski HDD, pamięć flash i dyski SSD. Wybierając kamerę nie zapomnij także wziąć pod uwagę jej rozmiaru i wagi. Obecnie standardowe kamery amatorskie bez problemu zmieszczą się w dłoni, a ich waga nie przekracza 300g.


Wybieramy kamerę cyfrową


Funkcje dodatkowe

Coraz większa liczba użytkowników pragnie, aby wybierany przez nich sprzęt odznaczał się charakterem uniwersalnym. W związku z tym produkowane kamery cyfrowe wyposażane są w coraz większą ilość funkcji dodatkowych. Wśród takowych wartymi uwagi są opcje takie jak między innymi wyświetlacz LCD/TFT, tryb aparatu fotograficznego, lampa, program filmowania poklatkowego, efekty specjalne, możliwość edycji, funkcja Pre Rec, stabilizacja obrazu, tryb pracy pod postacią kamery internetowej, ręczne i automatyczne nastawy balansu bieli, ręczne i automatyczne nastawy ostrości, opcja umożliwiająca rozpoznawanie twarzy czy też przechwytywanie zdjęć.

Złącza

Złącza stanowią absolutną konieczność w przypadku, kiedy to nie chcemy, aby możliwości naszej kamery cyfrowej zostały w znacznym stopniu ograniczone. Umożliwiają one bowiem bezproblemową komunikację kamery z innymi urządzeniami elektronicznymi. Do najczęściej stosowanych obecnie złącz zalicza się USB, HDMI, DV, AV, S-Video, złącze mikrofonowe, słuchawkowe oraz Bluetooth.

Wybieramy kamerę cyfrową

Polecani producenci i ceny urządzeń

Sprzęty zaliczane do gatunku kamer cyfrowych posiada w swojej ofercie bardzo duża liczba producentów. Niemniej jednak szczególnie godnymi polecenia firmami są zwłaszcza Canon, Panasonic i Sony. W portfolio ich produktów znajdują się zarówno kamery amatorskie jak i w pełni profesjonalne. Innymi, polecanymi producentami są także JVC, Kodak, Praktica, Samsung jak i Toshiba. Jeśli zaś chodzi o ceny urządzeń to za najprostszą kamerę kompaktową przyjdzie Ci zapłacić co najmniej 400 zł. Zakup lepszej jakościowo kamery to już wydatek, na który należy przeznaczyć minimum 600 zł do 1500 zł. Nowoczesne, najnowsze modele kamer amatorskich kosztują zaś około 4000 zł, a za urządzenie, które pozwoli Ci nagrywać w technologii 3D zapłacisz około 5000 zł.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Wybieramy kamerę cyfrową